Aalborg Universitet København åbner dørene for besøgende d. 1. marts
Er universitetet noget for mig? Hvad skal jeg læse? Og hvad kan jeg egentlig bruge min uddannelse til, når jeg er færdig?
Inden for den kommende tid står mange unge overfor at skulle træffe et uddannelsesvalg. En både svær og afgørende beslutning for de fleste. Derfor åbner Aalborg Universitet København dørene op for alle uddannelsessøgende den 1. marts.
Med stande, karriereoplæg og mulighed for at møde nuværende studerende, undervisere og studievejledere er åbent hus en oplagt måde at komme nærmere det svære studievalg , det mener Katrine Hougaard Madsen, som er studievejleder på AAU CPH.
”Det er mere vigtigt nu end nogensinde før, at man afsøger feltet og finder ud, hvad man brænder for. Jo bedre forberedt man er, jo bedre chance er der for at træffe det rigtige valg. Åbent hus er et oplagt tidspunkt at snuse rundt og få afklaring i forhold til, hvad man brænder for – og det gælder både valget af uddannelse og universitet”, siger Katrine Hougaard Madsen, som også står klar til at svare på spørgsmål om alt fra regler, rettigheder og uddannelsesvalg d. 1. marts.
Praktisk information
Hvad: Åbent Hus den 1. marts på Aalborg Universitet København Hvornår: Kl. 13-17 Hvor: A. C. Meyers Vænge 15, 2450 København SV Hvem: Arrangementet er for uddannelsessøgende til bachelor- og kandidatuddannelserne på AAU CPH Læs mere: Find programmet på aabenthus.aau.dk – her er det også muligt at læse om åbent hus i Aalborg og Esbjerg. Kontakt: Mette Vium Asbjørn, email: mva@adm.aau.dk, tlf. 51902240 |
Nøgleord
Links
Information om Aalborg Universitet
Aalborg Universitet København (AAU CPH) ligger i Københavns Sydhavn og udbyder 9 bachelor- og 24 kandidatuddannelser på campus i København. Uddannelserne ligger inden for de humanistiske, samfundsvidenskabelige og teknisk naturvidenskabelige områder.
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Forskere fra hele landet etablerer Dansk Center for Designforskning18.6.2025 06:23:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere på tværs af landets uddannelsesinstitutioner grundlægger i fællesskab et nyt nationalt center for designforskning, der skal styrke designet i og af hele Danmark
Soldater vil også være familiefædre16.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning viser, at der er ubalance mellem det at være soldat og det at være en nærværende ægtemand og familiefar. Maskulinitetsidealet har ændret sig, siger forskeren bag undersøgelsen.
Ny forskning: Systematisk arbejde med data giver bedre kvalitet i daginstitutioner4.6.2025 11:32:34 CEST | Pressemeddelelse
På Aalborg Universitet har forskere i samarbejde med Københavns Kommune udviklet en efteruddannelse, som lærer pædagogiske ledere at bruge observationer og data i dagligdagen. Det har været med til at hæve kvaliteten i børnehaver og vuggestuer i kommunen.
Studerende bruger AI til at hjælpe KOL-patienter27.5.2025 08:09:20 CEST | Pressemeddelelse
Lungesygdommen KOL er dødelig, men måske kan AI og stemmeprøver gøre en forskel.
Sådan gennemfører Aalborg Universitet kandidatreformen21.5.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet har nu en plan for, hvilke uddannelser, der skal bestå, omlægges, udvikles eller lukkes, som følge af kandidatreformen. Institutionsplanen bliver sendt til Uddannelses- og Forskningsministeriet den 23. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum