85.000 har booket billet til Økodag

Forårets store festdag er lige om hjørnet. For første gang siden 2019 kan Økologisk Landsforening, sammen med mejerierne og de økologiske mælkeproducenter, invitere publikum til en fysisk Økodag. De seneste to år har publikum været med bag skærmene, men i år kan man både opleve det fysisk på gårdene og live på Facebook fra Hedegaard i Aulum.
Økodag er en dag, hvor vi sætter fokus på den høje dyrevelfærd, der er i det økologiske landbrug, hvor alle køer kommer ud på græs i sommerhalvåret.
Det er den 10. april kl. 12.00, at landmændene åbner stalddørene op og køerne springer på græs.
”Jeg glæder mig til at fejre dyrevelfærden. Et vigtigt mål for økologisk husdyrhold er at give dyrene gode vilkår, der passer til deres adfærdsmæssige behov. Økologer sætter barren højt vel vidende, at der ofte følger mere arbejde og et større ansvar med. Hvilket blandt andet er, at køerne skal have adgang til det fri,” siger Louise Køster, forperson, Økologisk Landsforening.
På økologiske Kviesgård i Vestjylland er der 150 sortbrogede køer, der glæder sig til at komme på græs. På gården er der aktiviteter fra kl. 10.00-14.00, og børnene kan blandt andet finde karameller i kornet, køre pedeltraktorræs, lave pandekager og de voksne kan hygge med kaffe og kage.
”Vi glæder os til at lukke køerne ud og invitere folk indenfor på gården. Der er rigeligt at se og opleve, så vi håber, at der kommer mange ud på gården,” fortæller Bodil og Hans Christian Kviesgård.
Kviesgård er Økodag-veteraner, men på Tranegård i Nordsjælland er Morten Schultz helt ny økodag-vært. På gården er der gårdbutik, café og salg af is lavet af mælk fra gårdens køer.
”Det er nyt og spændende, at vi skal være en del af Økodag i år. Vi har været økologer i mange år, men vi har aldrig haft malkekøer på gården, så vi glæder os til at se køerne springe ud i det grønne,” fortæller Morten Schultz.
Der er 150.000 billetter til Økodag, så der er stadig rig mulighed for at komme ud og opleve køerne.
Hvis man ikke har mulighed for at komme ud på gårdene, sender vi endnu engang live på Facebook. Se mere på www.Økodag.dk eller vores Facebookside I Love Øko.
Om Økodag
Som dansker er du en del af verdens økologi-nation nummer ét. Vi er det land i verden, der køber flest økologiske fødevarer. Så når de økologiske landmænd over hele landet hvert år inviterer til Økodag, plejer det det at være et stort tilløbsstykke, hvor der kommer flere hundrede tusinde.
- Økodag® er et registreret varemærke, hvilket betyder, at man altid skal nævne Økologisk Landsforening i sammenhæng med Økodag
- Økodag har eksisteret siden 2005
- Økodag arrangeres af Økologisk Landsforening i samarbejde med de økologiske landmænd og de økologiske mejerier Arla, Thise, Naturmælk, Øllingegaard, Them og Gläserne Meierei. Økodag har fået midler fra Mælkeafgiftsfonden og Fonden for Økologisk Landbrug.
For yderligere info:
Marendine Ladegaard, pressemedarbejder, 2016 4434
Billeder
Information om Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten26.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Danmark overtager EU-formandskabet i 2025, falder det sammen med opstarten af forhandlingerne om EU’s landbrugspolitik efter 2027. I den forbindelse opfordres regeringen til at bruge formandskabet aktivt til at fremme en grøn omstilling af landbruget på europæisk plan.
Organic Summit 2025 i København præsenterer et stærkt speaker line-up23.6.2025 09:05:02 CEST | Pressemeddelelse
Stærke speakere fra hele Europa samles til Organic Summit i København den 18. og 19. august for at blive enige om et fælles charter med konkrete anbefalinger til, hvordan økologisk produktion og forbrug i EU kan vokse til 25 procent i 2030 og dermed bidrage til omstillingen af den fremtidige fødevareproduktion.
Flot stigning i det økologiske dagligvaresalg22.4.2025 08:54:48 CEST | Pressemeddelelse
Salget af økologiske fødevarer steg i 2024 med tre pct., og omsætningen lander på 16 mia. kr. i 2024. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, som også viser en flot volumenfremgang på to pct.
110.000 forbrugere deltog i Økodag 202514.4.2025 08:51:37 CEST | Pressemeddelelse
41 økologiske gårde tiltrak i går anslået 110.000 forbrugere til Økodag. Dagen var en fest for og med de økologiske malkekøer.
Økologisk Landsforening roser aftale, der skal give mere økologi12.4.2025 07:42:01 CEST | Pressemeddelelse
Pressekommentar fra Økologisk Landsforening til politisk aftale, der trækker en del af EU's landbrugsstøtte ind i det grønne trepartsarbejde. Her øges bl.a. incitamenterne til at lægge om til økologi, og 4 % naturkravet fastholdes.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum