
Hedensted scorer højt hos Dansk Byggeri
Hedensted Kommune er placeret tæt på den bedste tredjedel blandt landets kommuner, når det gælder erhvervsvenlighed.
Det fremgår af en ny undersøgelse lavet af Dansk Byggeri, som blev offentliggjort søndag.
Her bliver landets 98 kommuner målt på i alt 28 parametre, og på mere end hver femte indtager Hedensted Kommune 1. pladsen.
Ved årsskiftet afskaffede Hedensted Kommune gebyret på byggesager for såvel private som virksomheder. Den beslutning betyder, at kommunen er sprunget fra en 80. plads til 1. pladsen hos Dansk Byggeri.
I forvejen indtog kommunen 1. pladsen, når det gælder en lav dækningsafgift. Den position er blevet fastholdt i den nye analyse.
Også når det handler om kommunens udbudspolitik, dialog med erhvervslivet, kædeansvar og kontrol af kædeansvar er Hedensted i førertrøjen.
1. maj indførte Hedensted Kommune en ny model for behandling af byggesager. Her opererer man nu med foreksempel straks-tilladelser, altså en tilladelse indenfor 24 timer til private og på max. 29 dage til virksomheder.
Dansk Byggeris analyse er lavet, før den nye praksis på byggesagsområdet trådte i kraft, og borgmester Kirsten Terkilsen har derfor en forventning om, at Hedensted Kommune næste år vil forbedre sin placering, som denne gang er nummer 37.
"Hos Dansk Industri har vi flere år i træk ligget i top-5, og det glæder mig, at Hedensted Kommune også hos Dansk Byggeri fortsat rangerer højt blandt landets mest erhvervsvenlige kommuner. Der er, som det fremgår af undersøgelsen, stadig områder, hvor vi kan - og skal – blive bedre. Foreksempel i forhold til at virksomheder lettere skal kunne komme af med deres affald, ligesom vi skal være tydeligere i vores kommunikation omkring byggetilladelser. Det og andre områder, har vi en løbende, positiv dialog med erhvervslivet omkring," siger Kirsten Terkilsen.
Kontakter
For mere information:
Kirsten Terkilsen, borgmester Hedensted Kommune
Tlf.: 2449 3820
Information om Hedensted Kommune
Følg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Camilla Pedersen til start ved DM i Triatlon 25. juni i Juelsminde21.3.2017 14:22:07 CET | Pressemeddelelse
Den danske triatlet Camilla Pedersen har stået for et beundringsværdigt comeback efter en voldsom ulykke i 2013. Camilla går efter sejren, når hun til sommer stiller op ved DM i Triatlon i Juelsminde. Her skal hun og de øvrige triatleter svømme 1,9 km, cykle 90 km og løbe et halvmaraton. Camilla ved, hvad det vil sige at vinde. Hun har tidligere vundet flere EM og VM medaljer, samt som højdepunktet vundet en Ironman i 2015. ”Det er fantastisk, at Camilla Pedersen stiller til start i Juelsminde den 25. juni. Det er med til at give stævnet et stort løft, at Camilla er at finde på startlisten,” siger Anders Steffensen, triatlonkonsulent i Hedensted Kommune. DM afvikles i Juelsminde som det absolutte højdepunkt på 3 dages Triathlon Games. Fredag den 23. juni afvikles triatlon som en stafet for firmaer/hold, lørdag den 24. juni gennemføres triatlon som motionsarrangement for børn og voksne, og søndag er det så elitens tur til at dyste ved DM i Triatlon. Da triatlonsporten er blevet så popul
Hvorfor ender det altid i et hundeslagsmål?16.3.2017 09:37:22 CET | Pressemeddelelse
Jyder mod københavnere. Udkant mod storbyer. Fattige mod rige. Kommunerne står tilsyneladende i kø for at argumentere for, hvem det er mest synd for. Svaret er, at det er synd for Danmark! Det er synd for fællesskabet og alle os, der lever i det fællesskab!
Færrest ledige i Hedensted Kommune.1.2.2017 11:01:37 CET | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune havde ved udgangen af 2016 landets laveste ledighed på 2,3 pct. På landsplan var 4,3 pct. af arbejdsstyrken ledig.
Kjærgaard A/S får Hedensted Kommunes Erhvervspris 201610.1.2017 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Markant vækst og nytænkning kombineret med et socialt ansvar er de primære grunde til, at Kjærgaard A/S den 10. januar modtog Hedensted Kommunes Erhvervspris 2016 på den årlige nytårskur.
Virksomheder i Hedensted slipper for affaldsgebyr i 201710.1.2017 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sløjfningen af gebyret gælder foreløbig et år. Kommunen opfordrer regeringen til helt at afskaffe det kritiserede gebyr.