Minister hentede inspiration i Hedensted
”Jeg har fået god inspiration til det videre arbejde i ministeriet, også når det gælder treparts-forhandlingerne”.
Sådan lød det fra beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen efter at han mandag havde haft et møde med borgmester Kirsten Terkilsen og Henrik Alleslev, form. For Udvalget for Beskæftigelse i Hedensted Kommune.
”Jeg er på jagt efter de gode eksempler, og her i Hedensted har man vist, hvordan man evner at skabe tæt kontakt mellem erhvervsliv og jobcentre. Og det ser man demonstreret med de flotte beskæftigelsestal i kommunen,” tilføjede Jørn Neergaard Larsen.
Det var ministeren selv, der havde taget initiativ til mandagens møde, hvor han fik en indføring i de mange tiltag, som kommunen har gennemført gennem det seneste års tid i forhold til foreksempel kontanthjælpsmodtagere og flygtninge.
Borgmester Kirsten Terkilsen glædede sig over besøget og skulderklappet fra ministeren.
”Det var en meget lydhør minister, og jeg håber virkelig, at vi med ideerne fra Hedensted kan være med til at hjælpe de danske virksomheder, der har store udfordringer med at skaffe kvalificeret arbejdskraft,” siger Kirsten Terkilsen.
”Ministeren var meget optaget af, hvordan det er lykkedes kommunen at skabe så lav en ledighed, som det er tilfældet. Og så var det positivt at møde en minister, som i den grad lagde vægt på resultaterne fremfor processerne. Det er jo først og fremmest resultaterne, der tæller,” tilføjer Henrik Alleslev.
Kontakter
For mere information:
Kirsten Terkilsen, borgmester Hedensted Kommune
Tlf.: 2449 3820
Henrik Alleslev, form. For Udvalget for Beskæftigelse
Tlf.: 3038 3234
Information om Hedensted Kommune
Følg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Camilla Pedersen til start ved DM i Triatlon 25. juni i Juelsminde21.3.2017 14:22:07 CET | Pressemeddelelse
Den danske triatlet Camilla Pedersen har stået for et beundringsværdigt comeback efter en voldsom ulykke i 2013. Camilla går efter sejren, når hun til sommer stiller op ved DM i Triatlon i Juelsminde. Her skal hun og de øvrige triatleter svømme 1,9 km, cykle 90 km og løbe et halvmaraton. Camilla ved, hvad det vil sige at vinde. Hun har tidligere vundet flere EM og VM medaljer, samt som højdepunktet vundet en Ironman i 2015. ”Det er fantastisk, at Camilla Pedersen stiller til start i Juelsminde den 25. juni. Det er med til at give stævnet et stort løft, at Camilla er at finde på startlisten,” siger Anders Steffensen, triatlonkonsulent i Hedensted Kommune. DM afvikles i Juelsminde som det absolutte højdepunkt på 3 dages Triathlon Games. Fredag den 23. juni afvikles triatlon som en stafet for firmaer/hold, lørdag den 24. juni gennemføres triatlon som motionsarrangement for børn og voksne, og søndag er det så elitens tur til at dyste ved DM i Triatlon. Da triatlonsporten er blevet så popul
Hvorfor ender det altid i et hundeslagsmål?16.3.2017 09:37:22 CET | Pressemeddelelse
Jyder mod københavnere. Udkant mod storbyer. Fattige mod rige. Kommunerne står tilsyneladende i kø for at argumentere for, hvem det er mest synd for. Svaret er, at det er synd for Danmark! Det er synd for fællesskabet og alle os, der lever i det fællesskab!
Færrest ledige i Hedensted Kommune.1.2.2017 11:01:37 CET | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune havde ved udgangen af 2016 landets laveste ledighed på 2,3 pct. På landsplan var 4,3 pct. af arbejdsstyrken ledig.
Kjærgaard A/S får Hedensted Kommunes Erhvervspris 201610.1.2017 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Markant vækst og nytænkning kombineret med et socialt ansvar er de primære grunde til, at Kjærgaard A/S den 10. januar modtog Hedensted Kommunes Erhvervspris 2016 på den årlige nytårskur.
Virksomheder i Hedensted slipper for affaldsgebyr i 201710.1.2017 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sløjfningen af gebyret gælder foreløbig et år. Kommunen opfordrer regeringen til helt at afskaffe det kritiserede gebyr.