Støtte til fritidsaktiviteter til udsatte børn og unge
”Den kommunale kernevelfærd skal måles på, hvordan vi støtter de borgere, som har allermest brug for det. Det gælder også indenfor kultur- og fritidsområdet, og med puljen her kan vi gøre en reel forskel for de børn og unge, som med støtten i ryggen får mulighed for at deltage i fritids- og kulturlivet på lige fod med deres jævnaldrende kammerater”, fortæller formand for udvalget Heino Knudsen.
”Derfor er jeg rigtig glad for, at vi også i 2016 kan give en ekstra hånd til dem, som trænger mest. At vi med puljen, som f.eks. kan bruges til udstyr, kontingenter, eller støtte så du kan komme med på lejrskole, kan hjælpe børn på kanten eller udenfor med ind i foreningslivet. De børn, som ofte ellers ikke ville få muligheden, og de børn hvor det at blive en del af foreningernes sociale liv, kan gøre en rigtig stor forskel.”
Med beslutningen følger også, at puljen skal være lige så nem at søge, som det hele tiden har været tilfældet:
”Hvad hjælper det, at man sætter penge til side, hvis det er en kamp at søge dem? De 300.000 kr. skal ud og arbejde og gøre nytte. Derfor skal man ved ansøgning heller ikke oplyse meget andet end hvor meget, og hvad, man søger til, og så vil du få svar efter 14 dage. Ambitionen er et simpelt instrument, som er nemt at bruge for borgerne, og det ser ud til at være lykkedes”, fortæller Heino Knudsen, som oplyser, at man i 2015 modtog ikke mindre end 153 ansøgninger.
Interesserede kan søge via Lolland Kommunes hjemmeside, ligesom den behandlede sag kan ses på kommunens PolitikerWeb (Fritids- og Kulturudvalgets møde 29. februar, sag 6). Her fremgår det bl.a. også, hvordan støtten blev fordelt i 2015.
Nøgleord
Kontakter
Heino KnudsenFormand for Fritids- og Kulturudvalget
Tlf:51 14 54 96Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Høj kvalitet i kommunens dagtilbud: Børne- og Skoleudvalget sikrer bedre rammebetingelser5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny tildelingsmodel, ny støttestruktur, ekstra midler og gæstehuse til de mindste. Det er nogle af de tiltag, der skal være med til at skabe en høj faglig kvalitet i kommunens dagtilbud i de kommende år.
Rikke Jensen stopper som direktør i Lolland Kommune2.6.2025 14:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år som direktør i Lolland Kommune er det blevet tid til at prøve noget nyt. Sådan kan regnebrættet gøres op for Rikke Jensen, der har valgt at sige sit job op med udgangen af juni måned. Det betyder i første omgang en omrokering af direktionens ansvarsområder.
Ny velkomstshop skal give tilflyttere en god start på Lolland20.5.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Lolland Kommune lancerer nu en digital velkomstshop i samarbejde med lokale aktører. Velkomstshoppen skal gøre det nemmere for tilflyttere at finde sig til rette og blive en del af det lokale fællesskab. Med velkomsthoppen får nye borgere bedre mulighed for at gå på opdagelse i kommunens rige kultur- og fritidsliv.
Stærkt samarbejde sikrer lokal tandregulering til børn og unge i Lolland Kommune15.5.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge i Lolland Kommune kan igen få tandregulering tæt på hjemmet. Det skyldes et godt og velfungerende samarbejde mellem kommunen og den private virksomhed Tandreguleringshuset, som siden januar 2025 har stået for behandlingen i Nakskov. Aftalen sikrer en stabil og fremtidssikret løsning, hvor faglighed og nærhed går hånd i hånd.
Teatermagi ruller ind på Maribo Torv: Det Kongelige Teaters Postyrium gæster Lolland1.5.2025 09:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Børn i Lolland Kommune kan glæde sig til en ganske særlig kulturoplevelse, når Det Kongelige Teaters rullende børneunivers, Postyrium, kommer til Maribo Torv. I dagene 6.-10. maj får alle børn og deres voksne mulighed for at prøve kræfter med teatertrylleriets verden, når Postyrium løfter scenetæppet for alt det forunderlige og sjove, teatret kan. Det er gratis at være med.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum