Om få uger forsvinder gylden pensionsmulighed

København, 17. november 2015
Hvis man tænker på at omlægge sin kapitalpension til en alderspension, er det nu, man skal handle. Den 1. januar stiger afgiften nemlig fra 37,3 til 40 pct. Samtidig har pensionsselskaberne meldt ud, at der kan være flere ugers ekspeditionstid. Deadline er dermed meget tæt på, siger skatteekspert i Deloitte.
”Ønsker man at omlægge sin kapitalpension til en alderspension, er det nu, man skal slå til. Gør man det inden årsskiftet, betaler man en afgift på 37,3 pct. Gør man det efter årsskiftet, er afgiften 40 pct.,” siger partner i Deloitte Doris Erlandsen, der er ekspert i personskat.
Har man først betalt de 37,3 pct. i afgift, kan man frit hæve sin pension uden yderligere skatter og afgifter.
”Systemet er sådan set ret enkelt. Du betaler afgiften én gang, og herefter er pengene dine. Dermed er der også al god grund til at udnytte den rabat, du kan få lige nu. Har du en større kapitalpension, kan 2,7 pct. være rigtig mange penge,” siger Doris Erlandsen.
Selv om deadline er 1. januar, skal man absolut ikke vente til 31. december med at foretage ændringen, advarer Doris Erlandsen:
”De store pensionsselskaber kan let have flere ugers ekspeditionstid i forhold til at konvertere kapitalpensionen til en alderspension. Ønsker man at foretage ændringen, bør man derfor reagere med det samme. Reelt skal man sætte det i gang inden for de næste par uger, ellers kan det meget vel være for sent,” siger hun.
En alderspension kan udbetales enten som et engangsbeløb eller i mindre portioner. Den bliver ikke modregnet i folkepensionen.
Nøgleord
Kontakter
Doris Erlandsen
Tlf. +45 22 20 24 93
derlandsen@deloitte.dk
Læs mere og download billeder på www.doris.deloitte.dk
Billeder
Information om Deloitte
Følg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Deloitte og Kraka med fremtidsscenarier for Danmark i 2050: Svære valg skal træffes i dag7.5.2025 06:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem udfordringer skal løses i dag for at opretholde Danmarks styrkepositioner frem mod 2050. Hvis danske beslutningstagere formår at sætte ind på disse områder, vil Danmark kunne stå lige så stærkt om 25 år, som Danmark gør i dag.
Deloitte fastslår: Medarbejderudvikling giver plus på bundlinjen28.3.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Organisationer, der prioriterer personlig udvikling, kreativitet og fordybelse, klarer sig bedre økonomisk og skaber større værdi for samfundet. Det viser en ny, global undersøgelse fra Deloitte.
Virksomheders brug af AI i kraftig fremgang25.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om udbredelsen af generativ kunstig intelligens øges markant, er der stadig væsentlige barrierer på vejen, førend vi indfrier det fulde potentiale. En ny undersøgelse fra Deloitte indikerer samtidig, at adoptionen ikke helt kan følge med den teknologiske udvikling.
Deloitte udpeger fremtidens teknologiske tendenser: ”Alt er bundet op på AI"24.2.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Hvilke teknologiske trends skal erhvervslivet og den offentlige sektor kende til for at få en strategisk fordel? Rådgivningsgigant og tech-partner Deloitte udpeger seks centrale tendenser med potentiale til at ændre måden, vi arbejder, interagerer og laver forretning på.
Danskernes skærmtid fortsætter op trods stigende bekymring om overforbrug4.2.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Deloitte præsenterer nye indsigter i danskernes digitale forbrugervaner. Over halvdelen angiver, at de oplever et overforbrug i deres dagligdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum