Konsulentvirksomheden 42 Associates slutter sig til Monitor Deloitte

København, 12. oktober 2015
Deloitte kan i dag offentliggøre, at konsulentvirksomheden 42 Associates fremover bliver en del af Deloittes specialenhed for strategi, vækst og innovation, Monitor Deloitte.
”Vi er utrolig stolte af, at 42 Associates har valgt at slutte sig til Monitor Deloitte og dermed bidrage til opbygningen af en ny slagkraftig enhed, der kan hjælpe vores kunder med at løse deres strategiske vækstudfordringer,” siger partner i Monitor Deloitte Nicolai Hesdorf og fortsætter:
”Vi oplever en stigende interesse fra vores kunder for at udforske nye veje til vækst, udnytte teknologiske muligheder og ikke mindst bygge nye kompetencer inden for innovation. Med fokus på netop disse områder er 42 Associates et perfekt match for Monitor Deloitte.”
Monitor Group blev etableret i 1983 af blandt andre Harvard-professor Michael Porter. I 2013 blev virksomheden købt af Deloitte og tæller nu mere end 1.500 strategikonsulenter, der yder rådgivning på toplederniveau i Asien, Europa og USA – og altså nu også i Danmark.
42 Associates har kontor i både København og San Francisco. Kontoret i København bliver en integreret del af Monitor Deloitte i Danmark, mens aktiviteterne i USA overføres til Monitor Deloittes kontor i San Francisco.
”Vi har i nogen tid søgt efter en international partner og er rigtig glade for, at vores medarbejdere i både Danmark og USA fremover bliver en del af en verdensomspændende virksomhed. Med adgang til et globalt netværk af strategi- og innovationseksperter i Monitor Deloitte får vi en unik platform for at realisere 42 Associates’ ambition om at blive den ledende rådgivningsvirksomhed på vækst- og innovationsområdet,” siger partner i 42 Associates Jakob Wedel.
Fakta om Monitor Deloitte:
Monitor Deloitte er Deloittes specialenhed for strategiske rådgivningsydelser inden for strategi, vækst og innovation. Monitor Deloitte består af 1.500 konsulenter på verdensplan og har kontorer i de største byer i verden.
Fakta om 42 Associates:
42 Associates er en konsulentvirksomhed med fokus på vækst og innovation. Virksomheden er stiftet af tidligere partnere fra de store strategihuse og har opbygget en imponerende kundeliste, der betjenes fra kontorer i San Francisco og København.
Nøgleord
Kontakter
Nicolai Hesdorf, partner
M: +45 30 93 48 38
nhesdorf@deloitte.dk
Jakob Wedel, partner
M: +45 30 63 72 90
wedel@42associates.com
Billeder
Information om Deloitte
Følg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Dansk Draghi/Letta-rapport: Sådan sikrer Danmark sin konkurrenceevne10.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den oversete forsknings- og innovationskapacitet skal bringes i spil til at styrke Danmarks fremtidige konkurrenceevne, sikkerhed og velstand. En ny innovationstrepart er blandt de 10 handlingsorienterede anbefalinger, som i dag præsenteres på Christiansborg.
Karriereudvikling topper generation Z’s ønskeliste på jobbet23.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De 20-30-årige danskere overrasker ved at være mindre interesserede i work/life-balance og mere ivrige efter karriereudvikling og ledelse end resten af verdens unge arbejdstagere. Samtidig er leveomkostninger og klima markante bekymringer, viser ny Deloitte-rapport.
Deloitte og Kraka med fremtidsscenarier for Danmark i 2050: Svære valg skal træffes i dag7.5.2025 06:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem udfordringer skal løses i dag for at opretholde Danmarks styrkepositioner frem mod 2050. Hvis danske beslutningstagere formår at sætte ind på disse områder, vil Danmark kunne stå lige så stærkt om 25 år, som Danmark gør i dag.
Deloitte fastslår: Medarbejderudvikling giver plus på bundlinjen28.3.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Organisationer, der prioriterer personlig udvikling, kreativitet og fordybelse, klarer sig bedre økonomisk og skaber større værdi for samfundet. Det viser en ny, global undersøgelse fra Deloitte.
Virksomheders brug af AI i kraftig fremgang25.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om udbredelsen af generativ kunstig intelligens øges markant, er der stadig væsentlige barrierer på vejen, førend vi indfrier det fulde potentiale. En ny undersøgelse fra Deloitte indikerer samtidig, at adoptionen ikke helt kan følge med den teknologiske udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum