
Selvfølgelig kan statslige arbejdspladser flyttes tilbage til provinsen – det er jo der, de kommer fra
”Jeg bliver lidt træt af at høre på de ensidige advarsler om alt det, der kan gå galt, hvis vi udflytter arbejdspladser til provinsen. Vi så det i vismandsrapporten tidligere på året, og vi ser det i dag, hvor der åbenbart ikke er grænser for, hvor dyrt det kan blive, hvor lidt personale der vil arbejde udenfor Valby Bakke, og hvor lille effekten vil være. Ja, det koster selvfølgelig at flytte en styrelse her og nu, men i dag er der med placeringen af alle arbejdspladser i København tale om en massiv udligning fra land til by – hvorfor kan kage ikke skæres mere ligeligt? Det taler forskerne ikke om. Nej, dét er ikke besværligt at pendle fra København til Maribo – mange tager turen den anden vej. Og ja, du ser måske ikke en effekt i morgen, men det er jo også langtidseffekten, som er vigtig," siger borgmester Holger Schou Rasmussen.
”Jeg tager meget gerne en nuanceret debat, for selvfølgelig skal vi ikke udflytte – eller ”hjemtage” som jeg kalder det – med bind for øjnene. Vi skal være skarpe på ulemper, men også fordelene. Det savner jeg i dag, og hvor har alle eksperterne været, mens vi de sidste 10 år har lukket og slukket de statslige arbejdspladser i provinsen? Hvor er analyserne af, hvilken betydning det har for provinsen, for tilstrømningen fra land til by, for Danmarks sammenhængskraft? Der hørte man ikke det samme kor af dommedagsprofeter. Helt grundlæggende så mangler vi i Danmark, at der bliver set grundigt på årsagerne til, konsekvenserne af og alternativerne til den vandring fra land til by, som vi oplever i disse år. For uden den viden bliver det desværre bare til luftige udmeldinger, som dem vi har set i dag."
Når der snakkes om urbaniseringen i Danmark, og risikoen for at landet knækker over i de store byer på den ene side og landdistrikterne på den anden, så ses spørgsmålet ofte i et øst-vest perspektiv, og det er forkert. For intet sted er fordelingen af statslige arbejdspladser så skæv som i Østdanmark, hvor næsten alle kommuner i Region Sjælland har oplevet et stort tab af arbejdspladser og befolkningstilbagegang. Det gælder regionen i almindelighed, men Lolland-Falster i særdeleshed, hvor man i særlig grad er underforsynet med statslige arbejdspladser, regionale institutioner og uddannelsesinstitutioner. Men ”balance” er nøgleordet, som Holger Schou Rasmussen understreger:
”Set fra rådhuset i Lolland Kommune handler det ikke om, at alle statslige arbejdspladser nu skal flyttes ud af de store byer, efter de det sidste årti er flyttet ind. Ligesom jeg gerne vil have at debatten er nuanceret, så handler det om, at udviklingen i Danmark skal være balanceret. Vi kan se, at Danmark de seneste år er et af de lande i EU, som har oplevet den mest massive udflytning fra land til by, og det vinder ingen ved – hverken land eller by. Fremfor at bryde ned, er vi derfor i stedet nødt til at se på, hvordan vi kan binde landet sammen igen, og i den forbindelse er udflytning af arbejdspladser et godt værktøj af flere. By og land har brug for hinanden. Det er ikke enten-eller, men både-og," slutter Holger Schou Rasmussen.
Nøgleord
Kontakter
Holger Schou RasmussenBorgmester
Tlf:23 24 91 80Links
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Ny folkeskolestrategi vedtaget31.10.2025 08:11:13 CET | Pressemeddelelse
Høj kvalitet, et stærkt fællesskab og en varieret og spændende undervisning. Det er lidt af det, der skal gøre fremtidens folkeskole robust, attraktiv og bæredygtig. En vision, der netop er vedtaget som et led i Lolland Kommunes nye folkeskolestrategi.
Lolland Kommune ændrer praksis for udsendelse af pressemeddelelser28.10.2025 14:30:02 CET | Pressemeddelelse
Fra lørdag den 1. november 2025 vil Lolland Kommune ikke længere anvende Ritzaus udsendelsessystem Via Ritzau til udsendelse af pressemeddelelser.
Rødbyhavn bliver ny national industripark28.10.2025 09:35:29 CET | Pressemeddelelse
Smidig sagsbehandling, kort ekspeditionstid og en erhvervsrelevant infrastruktur. Det er lidt af det, der skal gøre det let og enkelt at etablere nye produktions-aktiviteter i en industripark. Et stempel, der kan skabe ekstra arbejdspladser og sikre vækst og udvikling lokalt.
Lolland Kommune sætter ind for at få flere til stemmeurnerne27.10.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Færre og færre stemmer til kommunalvalg, og den tendens gør sig også gældende i Lolland Kommune, hvor stemmeprocenten i 2021 kun nåede op på 63,1. Den lave valgdeltagelse er en demokratisk udfordring, som kræver handling. I samarbejde med lokale aktører sætter Lolland Kommune derfor ind med en række indsatser, der skal give flere lyst til og mod på at bruge deres stemme til Kommunalvalget den 18. november 2025.
Fast læge på Center for Handicaps botilbud skaber tryghed og styrker sundheden29.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Beboerne på Center for Handicaps fire botilbud skal have lettere og mere direkte adgang til sundhedsfaglig hjælp og rådgivning i hverdagen. Fremover er der derfor tilknyttet en fast læge på Krogsbølleparken, Stormarken 1-5, Flintebjerg Nord/Syd og Flintebjerg Øst/Vest.
Lolland Kommune