3F: Sådan kan arbejdsudbuddet øges uden pisk
I dag behandler Folketinget et lovforslag (L116), der skal gøre det muligt for personer på efterløn at tage et job i sundhedssektoren uden at blive trukket i efterløn.
Forslaget er fornuftigt, men muligheden bør udvides til alle efterlønnere, mener 3F.
“Når regeringen ønsker at skaffe ekstra hænder på arbejdsmarkedet og selv anerkender, at fradraget i efterlønnen mindsker arbejdsudbuddet, så forstår vi ikke, hvorfor man begrænser forslaget til kun at gælde en enkelt sektor? Dette er et greb, som øger arbejdsudbuddet uden at straffe de mest slidte eller lavtlønnede lønmodtagere. Derfor bør muligheden udvides så alle efterlønnere kan arbejde uden at blive trukket i efterløn. Det koster næsten ingenting og det øger arbejdsudbuddet, uden at det får konsekvenser for andre borgere,” siger forretningsfører i 3F’s a-kasse Eva Obdrup.
Udvidelsen kan være generel eller den kan målrettes efterlønnere beskæftiget i erhverv med mangel på arbejdskraft.
”I 3F vil vi gerne være med til at øge arbejdsudbuddet, men ikke på bekostning af de svage og slidte borgere. Med denne løsning, gør vi det muligt for seniorer forsat at bidrage til arbejdsmarkedet uden, at de bliver straffet økonomisk eller presset på deres helbred. Det er en løsning, som giver stærke og positive incitamenter for dem, der har styrken og lysten. Det ligger derfor i naturlig forlængelse af regeringens eget forslag og vil være en gevinst for både efterlønnere og arbejdsmarkedet,” siger Eva Obdrup.
Det nuværende lovforslag fra regeringen forventes at koste 2,8 millioner kroner. Udvides forslaget til at gælde alle efterlønnere, vil det ud fra samme beregningsmetode koste ca. 30 millioner kroner.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Gode takter fra Ekspertgruppen15.12.2025 14:15:22 CET | Pressemeddelelse
For 3F har et af de vigtigste temaer været, at der sikres praksisrettet undervisning på EPX, hvilket afspejles klart i anbefalingerne.
3F: Vigtigt fokus på bekæmpelse af arbejdskriminalitet4.12.2025 13:42:36 CET | Pressemeddelelse
Forligspartierne og ikke mindst justitsminister Peter Hummelgaard har lyttet til 3F i det nye politiforlig.
Principiel dom styrker retssikkerheden for digitalt udsatte borgere11.11.2025 13:56:18 CET | Pressemeddelelse
3F og Justitia er tilfredse med dommen, som er et vigtigt skridt for digitalt udsattes retssikkerhed og retsstilling.
3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote11.11.2025 10:05:29 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
3F: FL26 skuffer på pension og fødevarer23.10.2025 12:57:47 CEST | Pressemeddelelse
3F glæder sig imidlertid over bedre vilkår for børnefamilier, en styrkelse af velfærden og lavere elafgift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
