3F: Hamrende skævt fra M og RV
6.3.2026 16:13:51 CET | 3F | Pressemeddelelse
Moderaternes og De Radikales pensionsforslag er en iskold kindhest til de danske lønmodtagere, mener 3F's formand Henning Overgaard.

Hvor torsdag var en fremragende dag for lønmodtagerne og retten til en pension vi kan holde til, var fredag en kold afvaskning.
- Moderaterne går til valg på sloganet ”samler, hvor andre splitter”. Dagens udspil viser, at den samling, Moderaterne kæmper for, ikke handler om lønmodtagerne med de længste liv. Tværtimod skal der hamres en pæl igennem de førtidige tilbagetrækningsordninger, både seniorpensionen og tidlig pension, der skal erstattes at en ordning, der tvinger lønmodtagerne til at blive i arbejde, indtil de er slidt fuldstændigt i stykker, siger 3F's formand Henning Overgaard.
- Det er ikke bare skævt, det er hamrende skævt, og det står i kontrast til både partiets valgkampsslogan og Moderaternes ønske om at løse de store samfundsudfordringer. Den stigende pensionsalder skaber en afgrundsdyb utryghed for 3F’erne, og desværre vil Moderaterne gøre den usikkerhed større, siger Henning Overgaard.
- Der skal lyde ros til Moderaterne for at tænke på omskoling og sporskifte. Det er både klogt og nødvendigt at give bedre muligheder for at få mere uddannelse i løbet af arbejdslivet. Desværre føles det som et skridt frem og 10 tilbage, når det parres med afskaffelse af de førtidige tilbagetrækningsordninger, siger Henning Overgaard.
- Og for at gøre ondt værre kom Radikale i dag også med et udspil, hvor man ikke bare vil afskaffe tidlig pension, men også sænke folkepensionen. Så selv om sneen er smeltet er de iskolde afvaskninger af lønmodtagerne desværre ikke forbi, siger Henning Overgaard
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Overbevisende ja til 3F Nordsjælland27.3.2026 08:56:02 CET | Pressemeddelelse
Tre generalforsamlinger sagde ja til at sammenlægge 3F Nordsjælland Øst, 3F Frederiksværk/Frederikssund og 3F Frederiksborg til 3F Nordsjælland.
3F: Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet26.3.2026 13:13:39 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Hvidvasksekretariatet afslører, at stribevis af virksomheder inden for 3F’s brancher kan være brugt systematisk til hvidvask og økonomisk kriminalitet.
3F byder kommende landbrugs-trepart velkommen23.3.2026 18:29:10 CET | Pressemeddelelse
Det er godt, hvis en kommende trepart kan være med til skabe rammer for bedre vilkår for de ansatte i landbruget, samtidig med at den sikrer bedre dyrevelfærd.
Ny undersøgelse: Danskerne vælger Arne-pension23.3.2026 13:38:47 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen har ikke gjort danskerne mere trygge omkring deres fremtidige pensionsalder.
3F: Gode forslag fra SF mod arbejdskriminalitet og underbetaling20.3.2026 08:33:28 CET | Pressemeddelelse
3F er begejstret for, at både SF, Enhedslisten og Socialdemokratiet nu for alvor blæser til politisk kamp mod underbetaling, skattesnyd og organiseret kriminalitet på det danske arbejdsmarked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum