3F: Flot opbakning til dansk arbejdsmarkedsmodel
29.8.2023 14:29:27 CEST | 3F | Pressemeddelelse
Overenskomstdækkede virksomheder med tillidsrepræsentant tilgodeses med nyt udspil fra Moderaterne
3Fs formand Henning Overgaard er særdeles tilfreds med dagens udmelding fra Moderaternes formand Lars Løkke Rasmussen.
”Jeg er meget glad for, at Lars Løkke Rasmussen med dagens signaler vil tilgodese den danske arbejdsmarkedsmodel. Virksomheder med tillidsrepræsentanter og overenskomst med stemmeret for arbejderne omkring løn- og arbejdsvilkår er baseret på samarbejde og respekt mellem arbejderne og virksomhedens ledelse og ejere,” siger Henning Overgaard.
3Fs formand slog på kongressen i efteråret selv til lyd for, at politikerne bør give positiv særbehandling til de organiserede virksomheder og arbejdere.
”Det er de virksomheder og arbejdere, der er fundamentet under dansk vækst, velstand og velfærd. Under regulerede former med et meget beskedent konfliktniveau lægger vi arm om forbedringer i løn- og arbejdsvilkår, og sammen sikrer parterne virksomhedernes produktivitet, innovation og grønne omstilling. Jeg vil stærkt opfordre de to andre regeringspartier, Venstre og Socialdemokratiet, til at bakke Moderaternes forslag op, og til at sætte konkret handling bag ordene,” siger Henning Overgaard.
3Fs formand gør opmærksom på, at danske virksomheder er blandt verdens mest konkurrencedygtige.
”Derfor er forslaget også en håndsrækning fra Lars Løkke Rasmussen til, at arbejdsgiverne kan øge overenskomstdækningen – f.eks. inden for hotel- og restaurationsområdet – fordi forslaget giver ekstra argumenter for at sikre ordnede forhold på virksomheden og fair vilkår for de ansatte."
"Jeg ved godt, at Moderaterne er et nyere parti, men det her er også nye toner fra den kant af det politiske spektrum, og det hilser jeg velkommen. Nu ser vi frem til det konkrete forslag, og 3F bidrager meget gerne til at konkretisere Moderaternes forslag. Overenskomstområdet er som bekendt omfattende og komplekst med både et normalløns- og minimallønsområde, og det skal nye ordninger naturligvis tage højde for,” siger Henning Overgaard.
"Mindstebetalingsområdet, som også rummer minimallønsområdet, er det mest udbredte lønsystem i den private sektor. I dette lønsystem forhandles lønstigningerne ude i virksomhederne. Det eneste, der aftales centralt om løn af de forhandlende parter, er en regulering af mindstesatsen for en arbejdstime."
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Fagbevægelsen: Større opbakning til og tryghed for værnepligtige2.2.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er behov for stærkere opbakning til Danmarks værnepligtige i Forsvaret og Beredskabsstyrelsen. Det mener FH-fagbevægelsen, der ønsker at ligestille værnepligtige med andre unge under uddannelse i forhold til dagpengerettigheder.
3F: Lavere moms på fødevarer bremser den stigende ulighed28.1.2026 11:03:02 CET | Pressemeddelelse
Lavere fødevaremoms betyder mest for dem, der har mindst. Derfor er det et godt initiativ, mener 3F.
3F: Fødevarecheck skal komme hurtigt27.1.2026 11:51:52 CET | Pressemeddelelse
De høje fødevarepriser presser 3F’erne. Regeringens fødevarecheck er et godt skridt på vejen til at hjælpe dem, der har størst behov, mener 3F.
3F: Ærlig og selverkendende nytårstale1.1.2026 19:19:11 CET | Pressemeddelelse
Glædeligt at statsministeren sætter fokus på den stigende ulighed - men statsministeren mangler klar melding om pension.
3F: Gode takter fra Ekspertgruppen15.12.2025 14:15:22 CET | Pressemeddelelse
For 3F har et af de vigtigste temaer været, at der sikres praksisrettet undervisning på EPX, hvilket afspejles klart i anbefalingerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum