Beskæftigelsesministeriet

37.700 personer har nu fået ret til tidlig pension

Del
1. august sidste år blev der åbnet for at søge om ret til tidlig pension. 50.200 borgere har nu søgt.

Siden 1. august 2021 har det været muligt at søge om ret til tidlig pension. Det skete i forlængelse af den aftale, som regeringen, Dansk Folkeparti, SF og Enhedslisten indgik i oktober 2020 om at indføre en ny ret til tidlig pension. Ordningen gør det muligt for borgere, som har været mange år på arbejdsmarkedet at trække sig værdigt tilbage op til tre år tidligere.

Det er muligt at ansøge om ret til tidlig pension fra man er fyldt 61 år. Det har 50.200 borgere gjort i perioden fra den 1. august 2021 og frem til den 31. maj 2022. Af dem, som frem til den 31. maj 2022 har fået behandlet deres ansøgning, har 37.700 borgere fået ret til tidlig pension. Heraf har ca. 18.800 borgere fået den maksimalt mulige ret til tidlig pension, og tilsvarende har 18.800 borgere fået ret til to eller et år på tidlig pension. Det viser nye tal fra Beskæftigelsesministeriet.

Af tallene kan man se, at der relativt set er flest håndværkere og slagteriarbejdere, der har søgt og fået tildelt ret til tidlig pension. Den største andel, der har søgt og fået tildelt retten, er fra Morsø Kommune og Frederikshavn Kommune.

For at overgå til tidlig pension, skal man som borger bekræfte, at man ønsker at gøre brug af retten. Det kan man tidligst gøre tre måneder før man kan modtage den første udbetaling. Samlet set er der i årets første fem måneder 6.600 borgere, der har fået udbetalt tidlig pension.

Det er nu muligt at se på jobindsats.dk, hvor mange borgere, der får udbetalt tidlig pension. Målingen kan bl.a. fordeles på kommuner og a-kasser. Senere vil der blive tilføjet yderligere en måling på jobindsats.dk om bl.a. antallet af borgere, der har fået tildelt tidlig pension.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:

- 37.700 personer har nu fået tildelt retten til at kunne gå på tidlig pension. Det vidner jo helt klart om, at der hos mange af dem med de længste og ofte mest slidsomme arbejdsliv har været et udtalt behov for at kunne trække sig værdigt tilbage, før de er helt slidt ned. De har nu fuldt fortjent fået mulighed for at tage hul på pensionstilværelsen lidt før.

- Da Pensionskommissionen for nylig fremlagde sine anbefalinger, gjorde den det også meget klart, at noget af det, som gør vores pensionssystem til et af de bedste i verden netop er det samlede system af tilbagetrækningsordninger som for eksempel tidlig pension. Jeg er derfor rigtig glad og stolt over at vi fandt en værdig og retfærdig løsning for borgere, som har været mange år på arbejdsmarkedet.

- Det vil langt fra være alle, der vælger at gøre brug af retten. Men alene det at de nu har retten til at trække sig tilbage lidt før, giver dem en grundlæggende tryghed, som de ikke havde før, og som er rar at have, hvis kræfterne lige pludselig slipper op.

Kontakter

Beskæftigelsesministeriet


Pressevagt: 51232830

Vedhæftede filer

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Tæt på uændret ledighed i august 202518.9.2025 09:01:53 CEST | Pressemeddelelse

Der er 87.800 fuldtidsledige i august 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 100 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Den fortsat lave ledighed er udtryk for, at vi har et meget robust arbejdsmarked på trods af fyringsrunder og international uro, der kan påvirke ledigheden. Erhvervslivet har de senere år ansat rekord mange udenlandske medarbejdere, men det er min forventning, at virksomhederne også vil give de grupper, der stadig står uden for arbejdsmarkedet, en chance. Det gælder ledige seniorer og mennesker, der mangler et fleksjob. Men også de stadig flere unge uden job og uddannelse skal vi bringe mere i spil. Her er vi via Ungeløftet allerede i fuld gang, med at hjælpe unge videre.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse

I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at

Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse

Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye