
Forum til kamp mod underernæring
Op mod hver fjerde indlagte patient i Danmark er i fare for at blive underernæret. Det viser en rapport udgivet af Kost & Ernæringsforbundet og Arla i februar i år.
Underernæring kan føre til forlænget indlæggelse og yderlige komplikationer til ens sygdom og det uanset om man er ung eller gammel. I en helt ny undersøgelse fra Region Hovedstadens hospitaler og psykiatriske centre fortæller 25 pct. af kvinderne og 18 pct. af mændene, at de spiser meget mindre til aftensmad under indlæggelsen end normalt.
Alligevel er underernæring ikke et område, der er får særlig meget opmærksomhed i samfundsdebatten.
-Underernæring blandt syge og ældre er et samfundsproblem, som vi skal gøre noget ved. I den seneste rapport på området kan vi se, at op mod 60 pct. i ældreplejen er i målgruppen til at blive ramt af underernæring og det tal er voksende. Derfor skal og bør vi gøre noget for at løse problemet. Vi kan ikke bare lade de syge og ældre klare problemet selv, vi må hjælpe. Det forsøger vi nu med Forum for Underernæring, siger adm. direktør i Landbrug & Fødevarer, Karen Hækkerup.
Forummet er startet af Kost & Ernæringsforbundet, Dansk Selskab for Klinisk Ernæring og Landbrug & Fødevarer, men de har inviteret en række aktører indenfor sundhedsområdet med for at få belyst problematikken med underernæring bedst muligt. Formålet med forummet er på sigt at finde frem til nogle konkrete anbefalinger, man kan give videre til relevante politikere.
-De kliniske diætister og øvrige ernæringsfaglige arbejder dagligt med underernærede borgere og patienter og ved derfor en masse om emnet. Men de kan ikke løfte opgaven alene. Den underernærede borger eller patient har brug for kompetent hjælp fra alle de er i berøring med – det gælder lægen, sygeplejersken, fysioterapeuten og de pårørende, fortæller formand for Kost & Ernæringsforbundet, Ghita Parry.
Alle tre organisationer er enige om, at det er vigtigt at alle aktører kan byde ind med ideer og erfaringer, så grundlaget for anbefalingerne kan blive så godt som muligt.
-Det er vidt forskelligt, hvordan underernæring bliver taklet rundt omkring i landets kommuner og regioner, så vi har brug for alle inputs. Underernæring er ikke et ukendt. F.eks. oplyste 30 pct. af Region Hovedstadens patienter i en nylig brugerundersøgelse, at de havde tabt sig under indlæggelsen. Det er heller ikke et uløseligt problem, men indsatsen mod det er ikke samlet og man drager ikke nytte af hinandens erfaringer. Det forsøger vi nu at gøre, siger Jens Kondrup, formand for Dansk Selskab for Klinisk Ernæring
Forum for underernæring har første møde den 1. december og håber at kunne samle mellem otte og ti anbefalinger i løbet af 2015, som de kan præsentere for de relevante politikere på Christiansborg.
For yderlige kommentarer:
Adm. direktør i Landbrug & Fødevarer, Karen Hækkerup, gennem pressekonsulent Marie Grabow Westergaard, tlf. 30178871 mail. mgw@lf.dk
Formand i Kost & Ernæringsforbundet, Ghita Parry, gennem Kommunikationskonsulent Sebastian Feirup, tlf: 31 63 66 75, mail: sli@kost.dk
Formand for Dansk Selskab for Klinisk Ernæring, Overlæge, dr med. Jens Kondrup, tlf. 40410393, mail: jens.kondrup@regionh.dk.
Nøgleord
Information om L&F
Landbrug & Fødevarer er erhvervsorganisation for landbruget, fødevare- og agroindustrien. Med en eksport på 156 milliarder kroner årligt og med 169.000 beskæftigede repræsenterer vi et af Danmarks vigtigste eksporterhverv. Ved at nytænke og synliggøre erhvervets bidrag til samfundet sikrer vi vores medlemmer en stærk placering i Danmark og globalt.
Følg pressemeddelelser fra L&F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra L&F
Foreningen Biogasbranchen: Danmark er foregangsland med 25 pct. biogas i 202226.4.2018 12:17:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen lægger i sit oplæg til det kommende energiforlig op til en fortsat udbygning på biogasområdet, og at eksisterende biogasanlæg kan fortsætte på de nuværende vilkår en årrække.
L&F om energiudspil: Biogas er cirkulær bioøkonomi, når det er bedst26.4.2018 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer er i hovedtræk positive over for regeringens energiudspil. Særligt de fire mia. kr., der er afsat til biogasudbygningen, vækker optimisme. En udbygning af biogas er afgørende for, at Danmark fortsat kan være i front på genanvendelse og genbrug af vores restprodukter.
L&F: ’Made in Denmark’ åbner døre i Mexico23.4.2018 07:12:36 CEST | Pressemeddelelse
Med weekendens nyhed om en ny og forbedret handelsaftale mellem EU og Mexico, er tidspunktet ideelt, når Landbrug & Fødevarer de kommende dage er hovedarrangør af et eksportfremstød til Mexico. Fremstødet begynder i dag.
Nye anbefalinger sætter maden i centrum20.4.2018 07:10:24 CEST | Pressemeddelelse
Advisory Board for mad, måltider og sundhed overdrager i dag deres anbefalinger til regeringen repræsenteret ved fem ministerier. Landbrug & Fødevarer byder anbefalingerne velkomne, og opfordrer ministerierne til aktivt at gå videre med dem. Meget gerne med inddragelse fra erhvervet.
Kommissionen: Reduktion i betaling af spildevand er berettiget19.4.2018 14:56:41 CEST | Pressemeddelelse
L&F er lettet over afgørelse fra Kommissionen, der fastslår, at der er ikke tale om statsstøtte, når fødevarevirksomheder får en reduktion i deres spildevandsbetaling.