17 vanskeligt stillede kommuner får særtilskud
Kommunerne har haft mulighed for at søge om et ekstra økonomisk tilskud til budgettet for 2022. 17 vanskeligt stillede kommuner har fået andel i puljen på 360,4 mio. kr. til særtilskud.
Ved fordelingen er prioriteret at yde tilskud til de kommuner, hvor udfordringerne er flest og størst.
I forlængelse af udspillet ’Tættere på – Flere uddannelser og stærke lokalsamfund’ vil regeringen give nogle af de kommuner, som er mest vanskeligt stillede efter kriterierne i særtilskudspuljen – herunder med særlige strukturelle og sociale udfordringer – mulighed for at indgå et partnerskab, hvor der aftales et særtilskud over flere år. Det gælder Lolland, Langeland og Læsø Kommuner.
”Vi skal sikre sammenhæng og balance i det kommunale Danmark, så alle kommuner har nogenlunde lige muligheder for at løse deres opgaver. Regeringen rækker nu særligt ud til de kommuner, hvor der er mange udfordringer på én gang, eftersom særtilskud kan være med til at holde hånden under en udfordret økonomi. Og for de kommuner, der får mulighed for flerårigt tilskud i et partnerskab, skaber vi nu rum til mere langsigtede investeringer i tiltag, der kan forbedre kommunens situation,” siger indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek.
Kommunerne er for 2022 også blevet meddelt fordelingen af låneadgang fra en lånepulje på 200 mio. kroner.
Fakta: Særtilskudspuljen § 16
- Kommunerne har kunnet ansøge om tilskud fra en pulje på 360,4 mio. kr. i 2022.
- I denne ansøgningsrunde har 49 kommuner søgt. 17 kommuner har fået del i pengene. Herudover er et tilskud på 936.000 kr. på forhånd tildelt til Aabenraa Kommune vedr. det tyske mindretal.
- Puljen er fordelt efter følgende tre overordnede kriterier, som er udmeldt på forhånd: Demografiske og socioøkonomiske udfordringer, aktuelle økonomiske udfordringer og vedvarende økonomiske udfordringer.
Oversigt over de enkelte kommuners særtilskud og lånedispensation findes på im.dk
Kontakter
Michael Højgaard BangPresserådgiver, Indenrigs- og Boligministeriet
Tlf:+45 72 28 24 16mihb@im.dkDorte Lemmich MadsenKontorchef, Indenrigs- og Boligministeriet
Tlf:+45 25 23 92 66dle@im.dkInformation om Digitaliseringsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Ny rapport: Forskere har svært ved at få tech-giganterne til at udlevere data2.9.2025 10:08:24 CEST | Pressemeddelelse
Halvdelen af forskerne i undersøgelsen angiver, at de oplever så store udfordringer med at få adgang til relevante data, at de undgår at forsøge at forske i specifikke platforme. Nye EU-regler og nyt tiltag skal sikre forskerne bedre dataadgang.
Regeringen afsætter 80 millioner kroner til digital suverænitet28.8.2025 19:30:39 CEST | Pressemeddelelse
I en usikker verden med handelskrige og geopolitiske spændinger er det ikke nok at diskutere, hvordan Danmark bliver mindre afhængig af store techgiganter. Derfor vil regeringen med sit finanslovsforslag afsætte 80 millioner kroner i perioden 2026-2029, som skal styrke den digitale suverænitet.
Fem nye tommelfingerregler skal hjælpe forældre, børn og unge i den digitale hverdag1.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er et kæmpe eksperiment i gang, når det handler om børn og unges liv på digitale medier. Det gælder både skærmforbrug, men også det indhold, de bliver eksponeret for på digitale medier. Det er udfordringer, der skal løses i fællesskab. Derfor lancerer Alliancen for et trygt og godt digitalt børne- og ungeliv nu fem tommelfingerregler, som skal være med til at hjælpe forældre og skabe tryggere rammer for børn og unges færden på nettet.
Hvad skal Danmarks nye app til digitale beviser hedde?29.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digitaliseringsministeriet inviterer nu danskerne til at navngive en ny app. Den nye app skal på sigt rumme alverdens digitale beviser. Der er derfor brug for kreative bud på det nye app-navn.
Ny aftale om en fremtidssikret digital infrastruktur i hele Danmark26.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark får med ny aftale de bedste telepolitiske rammer for anvendelse af en robust og fremtidssikret digital infrastruktur. Aftalen sikrer samtidig en fortsat indsats mod stigende digital svindel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum