Aarhus Universitet modtager milliondonation til at lyse Universitetsparken op i mørket
7.10.2026 10:03:33 CEST | Aarhus Universitet | Pressemeddelelse
Med en generøs donation på 13 mio. kr. fra Salling Fondene kan Aarhus Universitet nu realisere lysprojektet ’Oplyst’, der skal forskønne Universitetsparken og Vennelystparken og gøre de grønne områder mere indbydende og trygge for aarhusianerne efter mørkets frembrud.

I dagslys summer både Universitetsparken og Vennelystparken i Aarhus af liv. Men når mørket falder på, kan dele af parkerne virke mindre indbydende.
Takket være en donation på 13 mio. kr. fra Salling Fondene kan Aarhus Universitet nu etablere belysning af bl.a. stier, pladser og indgange samt udvalgte bygninger i Universitetsparken og Vennelystparken.
Målet med projektet, der går under navnet ’Oplyst’ – Lys over Universitetsparken og Vennelystparken’, er at gøre det lettere og tryggere at færdes i området i aftentimerne og samtidig fremhæve de karakteristiske, gule universitetsbygninger og parkernes særlige landskab.
"Universitetsparken og dele af Vennelystparken spiller en central rolle i hverdagen for mange på Aarhus Universitet. De to områder danner ramme om studieliv, forskning og undervisning, samtidig med at de er smukke grønne frirum for mange aarhusianere. Med 'Oplyst' får vi mulighed for at skabe mere trygge omgivelser i parkerne efter mørkets frembrud, samtidig med at vi fremhæver den helt særlige arkitektur og smukke kulturarv, som kendetegner universitetet. Jeg er meget taknemmelig for den generøse donation fra Salling Fondene, som gør projektet muligt," siger Brian Bech Nielsen, rektor på Aarhus Universitet.
Hos Salling Fondene ser man også frem til at sætte lys på to af Aarhus’ centrale, grønne områder.
”Universitetsparken og Vennelystparken er nogle af Aarhus’ mest karakteristiske grønne områder, og Aarhus Universitet er en central del af byens identitet og historie. Vi er glade for at kunne støtte et projekt, der bevarer og udvikler området, og som kommer både universitetet og byens borgere til gavn og glæde,” siger Karin Salling, næstformand i Købmand Herman Sallings Fond.
Udviklet med respekt for arkitektur og kulturarv
Den centrale del af Universitetsparken er fredet. Derfor har Aarhus Universitet udviklet ’Oplyst’ med respekt for områdets arkitektur og historie i dialog med Slots- og Kulturstyrelsen.
Projektet er bakket op af Universitetsparkens øvrige ’beboere ’Naturhistorisk Museum, Det Kongelige Bibliotek og Parkkollegierne (FEAS), ligesom Aarhus Kommune, der ejer Vennelystparken, har givet en positiv tilkendegivelse.
De første forsøg med lyssætningen fandt sted i foråret 2026 og de næste bliver tændt i efteråret 2026. Derefter bliver belysningen installeret i etaper i løbet af 2027. Den samlede belysning forventes at stå færdig i 2028, hvor Aarhus Universitet fylder 100 år.
Om ’Oplyst’
- Salling Fondene donerer 13 mio. kr. til projektet
- ’Oplyst’ bliver etableret i perioden 2026-2028 med lysforsøg i foråret og efteråret 2026
- Belysningen har tre formål: at gøre det tryggere at færdes i området, skabe gode rammer for ophold og fællesskab og fremhæve parkernes identitet og unikke arkitektur
- Belysningen er energieffektiv og har fokus på biodiversitet og at begrænse lysforurening
Nøgleord
Kontakter
Ida DengsøePresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:20722731idde@au.dkBilleder






Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Helle Østergaard Kristiansen er Aarhus Universitets æresalumne 202611.9.2026 13:52:48 CEST | Pressemeddelelse
Direktør i norsk energigigant er flere gange blevet fremhævet som en af verdens mest indflydelsesrige erhvervskvinder. I dag hædres hun for sin internationale karriere, som begyndte på Aarhus Universitet.
Fem AU-studerende modtager royalt rejselegat2.9.2026 13:33:50 CEST | Pressemeddelelse
Fem studerende fra Aarhus Universitet er snart på vej ud i verden for at udvide deres faglige horisont. De modtager Dronning Margrethe II’s rejselegat, og på deres internationale studieophold skal de blive endnu klogere på bl.a. bidmærker i retsmedicinske undersøgelser og design af microchips.
Aarhus Universitet ansætter ny kommunikations- og pressechef2.9.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sune Bové er ny chef for Kommunikation og Presse på Aarhus Universitet. Han kommer fra en stilling som kommunikationschef i Teknik og Miljø i Aarhus Kommune og tiltræder den 15. oktober 2026.
Danmark har potentiale til det store rumeventyr31.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske rummissioner er inden for rækkevidde. Det kræver langsigtet finansiering og en gennemskuelig udvælgelse af projekter, konkluderer en ny rapport, som seks universiteter og Dansk Industri har udarbejdet for Ministeriet for Forskning, Uddannelse og Digitalisering.
Fem internationale forskningsstjerner bliver nye æresdoktorer ved Aarhus Universitet26.8.2026 09:43:04 CEST | Pressemeddelelse
Den enes forskning har været med til at forbedre sundheden for millioner af kvinder og børn verden over. Den andens forskning gør det muligt at filme elektroners bevægelse. Aarhus Universitet udnævner i anledning af sin fødselsdag fem internationale æresdoktorer fra øverste hylde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum