Ingen børn skal møde racisme i skolen
14.9.2026 19:04:35 CEST | Radikale Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation | Pressemeddelelse
Kashif Ahmad (RV) har længe presset på for, at Københavns skoler skal blive bedre til at tage fat på racisme.

I 2024 spurgte den radikale børne- og ungeordfører, om skolerne havde en plan mod racisme og diskrimination. Svaret var nej.
Det er slut nu.
Med Budget 2027 sætter København 1 mio. kr. af om året i 2027 og 2028. Pengene skal hjælpe skolerne med at lave en plan mod racisme og diskrimination. Skolen kan bruge planen i sin antimobbestrategi eller lave en ny plan. Skolens ledelse, bestyrelse, elever og ansatte bliver taget med i arbejdet med handleplanen. Der er også sat penge af til ekstra lærertid, som er nødvendig ift. det forberedende arbejde, og til vikardækning mens lærerne udvikler strategier og tiltag.
“Vi skal ikke bare tale om racisme. Vi skal gøre noget ved det. Børn skal kunne gå i skole uden at blive mødt af racisme eller had. Derfor er jeg glad for, at vi nu får penge ud på skolerne, hvor de kan gøre en forskel. Og helt ærligt: Det kan ikke gå stærkt nok,” siger Radikale Venstres børne- og ungeordfører Kashif Ahmad.
Nøgleord
Kontakter
Kashif AhmadBørne- og Ungeordfører for Radikale Venstre i Københavns Borgerrepræsentation
Tlf:30619805Kashif_Ahmad@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Radikale Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Radikale Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Flere dygtige voksne skal være der for vores børn14.9.2026 19:03:15 CEST | Pressemeddelelse
Radikale Venstres førsteprioriteter i budgettet var klare: Flere lærere og pædagoger skal uddannes og rekrutteres, og erfarne pædagoger skal have bedre mulighed for at blive i faget. Begge dele er nu med i Budget 2027.
København investerer i både idrætsfaciliteter og børns fritidsliv4.9.2026 16:09:40 CEST | Pressemeddelelse
Første store skridt mod Nordens største idrætsby i Valby, fire nye fodboldbaner og en kommende svømmehal i Nordhavn samt mere plads til idræt i Husum og Kløverparken. Samtidig investerer Budget 2027 i idræt og kunst for børn og unge, der ikke altid selv finder vej ind i fritidsfællesskaberne.
København får stadsgartner4.9.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Radikale Venstre har sammen med budgetparterne fået en stadsgartner med i budgetaftalen for København 2027. Det betyder, at København nu får en grøn faglig stemme på linje med stadsarkitekten.
København skal have renere luft – nu får eksperterne en fast plads ved bordet3.9.2026 11:20:06 CEST | Pressemeddelelse
Radikale Venstre fik ny ekspertgruppe for sundhed og luftforurening med i budgetaftalen for København 2027
København skal have en Europaplads19.8.2026 15:42:54 CEST | Pressemeddelelse
Fem partier vil gøre Europas fællesskab synligt i København med en ny Europaplads og et permanent EU-flag
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum