Budget 27: Klimaet betaler prisen i årets budget i København
3.9.2026 11:20:01 CEST | Alternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation | Pressemeddelelse
En række nye initiativer har positiv betydning for klimaet i det netop aftalte budget for 2027 i København. Men der er brug for endnu mere vilje til at håndtere klimaudfordringerne i de kommende år, hvis målene for CO2-reduktion skal nås, advarer Alternativets politiske leder Karoline Lindgaard.

Budget27 leverer ikke på klima. Så kontant er konklusionen ved gennemlæsning af det klimabudget, der i år for første gang er blevet udarbejdet som et supplement til budgetaftalen.
Den samlede aftale reducerer således blot udledningen med 0,02 ton CO2 pr. borger, hvilket efterlader et efterslæb til de næste budgetforhandlinger, hvis de aftalte mål om reduktion skal nås i 2030 og 2035.
“Det er under al kritik, at vi ikke var i stand til at lande en aftale, der i højere grad havde fokus på klimaet og de mål, som hele Borgerrepræsentationen har stemt for. Det gør opgaven de kommende år endnu vanskeligere, hvis vi skal leve op til det, vi har aftalt og lovet københavnerne,” siger Karoline Lindgaard, der er politisk leder for Alternativet på Københavns Rådhus.
Vigtigt med klimaråd
Alternativet gik til forhandlingerne med et ønske om en ambitiøs klimapakke og lykkedes med at få en række initiativer med i aftalen.
Et uafhængigt klimaråd skal i fremtiden evaluere Københavns Kommunes indsats på klimaområdet og sikre, at kommunens vedtagne klimamål bliver ført ud i livet.
“Det er åbenlyst, at der er brug for et langt stærkere fokus på at vælge de klimarigtige løsninger, så de fine ambitioner også bliver til virkelighed. Derfor var det helt afgørende for Alternativet at få Københavns Klimaråd med i aftalen om Budget 27,” siger Karoline Lindgaard.
Budgetaftalen indeholder ud over Københavns Klimaråd en række andre tiltag på klimaområdet som fx penge til fossilfrie køretøjer til kommunens anlægsarbejder, partnerskab for fremme af reparation af holdbare produkter, ligesom der er fokus på at nedbringe udledningerne, når kommunens ejendomme skal vedligeholdes.
“Vi har fået gode initiativer med i aftalen – det er bare slet, slet ikke nok. Vi har som politikere et stort ansvar for at skabe en by, der ikke forbruger flere ressourcer end jorden kan holde til. Vi er langt fra i mål, men jeg håber, at vi med initiativer som Københavns Klimaråd kan blive endnu dygtigere til at træffe de rigtige beslutninger, når vi prioriterer kommunens penge,” siger Karoline Lindgaard.
Københavns Klimaråd bliver et uafhængigt, fagligt råd tilknyttet kommunens Klima- og Teknik- og Miljøudvalg. Rådet skal have 5-7 medlemmer med en klimafaglig baggrund, og rådet får til opgave at komme med en uvildig vurdering af kommunens klimaindsats, ligesom rådet kan høres i konkrete politiske sager, hvor der er behov for at belyse klimaeffekter og –konsekvenser.
Nøgleord
Kontakter
Karoline LindgaardAnden næstforperson for Borgerrepræsentationen og gruppeforpersonAlternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Tlf:30924723Karoline_Lindgaard@kk.dkVedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra Alternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Alternativet sikrer gratis bind og tamponer på alle københavnske folkeskoler3.9.2026 09:33:34 CEST | Pressemeddelelse
Gratis bind og tamponer bliver nu rullet ud på alle københavnske folkeskoler. Det er resultatet af flere års arbejde fra Alternativet og en vigtig sejr for ligestilling, værdighed og kampen mod tabuer om menstruation.
Alternativet: Det skal koste 30.000 kroner om året at have sin bil parkeret i København28.8.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Alternativet foreslår i budgetforhandlingerne om Budget 27 at hæve prisen på beboerparkering i København. Formålet er at skabe en grønnere by med mindre trængsel, bedre plads til mennesker.
Budget 2027: Alternativet vil udvide ordningen med gratis bind og tamponer til idræts- og kulturinstitutioner27.8.2026 14:59:45 CEST | Pressemeddelelse
Ordningen med gratis menstruationsprodukter skal udvides til flere skoler samt kommunens kulturinstitutioner. Det foreslår Alternativet i forhandlingerne om Budget 27, der snart går i gang på Københavns Rådhus.
Alternativet går sammen med højrefløjen om at udfordre 95 m2-kravet i København23.6.2026 17:52:20 CEST | Pressemeddelelse
En række partier i Borgerrepræsentationen går nu sammen om at afskaffe det københavnske krav om, at halvdelen af alle boliger skal være i gennemsnit 95 m2 store. Det skal skabe mulighed for flere mindre og mere prisvenlige boliger.
København ruster sig mod angreb fra farlig natsværmer12.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Store dele af Danmark er under angreb fra skadedyret egeprocessionsspinderen, der kan medføre alvorlige allergiske reaktioner for mennesker og dyr. Derfor prioriterer politikerne i Københavns Borgerrepræsentation nu penge til overvågning og fjernelse af den uønskede spinder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum