Tilskud med vitamin K og D kan bremse udviklingen af åreforkalkning
31.8.2026 08:10:21 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Forskere fra Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital har vist, at et tilskud med vitamin K2 og D3 bremser udviklingen af åreforkalkning hos patienter, som i forvejen har svær åreforkalkning.
Åreforkalkning opstår, når blandt andet kolesterol og fedt ophobes i blodårernes vægge. Det gør blodårerne stivere og smallere og kan hæmme blodtilførslen. Åreforkalkning kan blandt andet føre til blodpropper i hjertet og hjernen.
Forskere fra SDU og OUH har nu fundet en mulig måde at bremse åreforkalkningen på, nemlig vitamintilskud.
- Vi har undersøgt om et dagligt tilskud af K2-vitamin og D-vitamin kan bremse udviklingen af åreforkalkning. Det har vi testet på knap 400 patienter, som alle havde svær åreforkalkning, forklarer Axel Diederichsen, klinisk professor ved Klinisk Institut, SDU og Odense Universitetshospital:
- Vores studier viser, at det kan det det.
Åreforkalkning er et af de tegn, som læger holder øje med, fordi det er forbundet med en øget risiko for blodpropper senere i livet.
Omkring 675.000 danskere lever med en hjerte-kar-sygdom og cirka 150.000 danskere har åreforkalkning i hjertet. Med alderen udvikler de fleste åreforkalkning i større eller mindre grad. Mænd begynder at udvikle åreforkalkning fra 55-års alderen, og kvinder fra 65-års alderen, de fleste uden at mærke det.
Et protein kan bremse udviklingen
Tidligere forskning har vist, at et bestemt protein i blodet kan hæmme udviklingen af kalk i årene.
- Vitamin K2 og vitamin D3 hjælper med at danne og aktivere det protein, som i sin aktive form kan hæmme forkalkning i blodkarrene. Derfor har vi undersøgt, om kombinationen af de to vitaminer kan bremse udviklingen af forkalkning i kranspulsårerne, forklarer Selma Hasific, læge, ph.d. og postdoc ved Klinisk Institut, SDU og Odense Universitetshospital.
I studiet deltog 398 patienter med svær åreforkalkning, som i 24 måneder modtog behandling med enten vitamin K2 og D3 eller med placebo. Forskerne målte mængden af kalk i kranspulsåren inden start, undervejs og efter 24 måneder.
Et skridt på vejen mod bedre forebyggelse
Et hollandsk studie har netop vist samme tendens hos en gruppe patienter med åreforkalkning.
- Vi ved nu, at udvikling af åreforkalkning i kranspulsårerne kan bremses, i hvert fald over de 24 måneder, som vi har undersøgt, forklarer Selma Hasific:
- Vi ved ikke, om tilskud med disse vitaminer kan forebygge blodpropper og give en bedre overlevelse for denne patientgruppe på sigt. Det kræver større studier, hvor vi følger patienterne over længere tid.
- På nuværende tidspunkt kan vi derfor ikke anbefale vores patienter at tage K2- og D3-vitamin, siger Axel Diederichsen:
- Vores ønske er nu at gennemføre en større undersøgelse, hvor vi vil afklare om tilskud med K2- og D3-vitamin nedsætter risikoen for udvikling af blodpropper. Det vil virkelig være epokegørende, hvis det er tilfældet
Resultaterne er altså ikke i sig selv en anbefaling om at begynde at tage vitamintilskud. En gennemgang publiceret i det anerkendte tidsskrift JAMA fra 2022 viser, at vitamin D har lille eller ingen effekt på risikoen for død, hjerte-kar-sygdom og kræft, mens evidensen for vitamin K fortsat er begrænset. Vitamintilskud kan desuden have skadevirkninger. Det skal derfor undersøges nærmere.
Faktabokse
Om studiet
Metode: Studiet DANCODE er et såkaldt randomiseret klinisk forsøg med deltagelse af i alt 398 patienter. 200 modtog tilskud med vitamin K2 og D3, mens 198 modtog behandling med placebo. Mængden af kalk i kranspulsåren blev målt før, undervejs og efter de 24 måneder, som studiet løb over.
Patienterne havde svær grad af åreforkalkning og blev behandlet på tre danske hospitaler: Odense, Svendborg og Vejle.
Funding: Studiet er finansieret af Kappa, der også producerer vitamin K2. Tabletterne er lavet af Orkla. Kappa og Orkla har ikke haft indflydelse på studie, metode eller fortolkning af resultater.
Læs studiet: Studiet: Vitamin K and D3 Supplementation in Patients with Severe Coronary Artery Calcification: The Dancode Trial er publiceret i Cirkulation: https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.126.082363
Hvad er en kranspulsåre
Kranspulsårerne er de blodårer, der ligger uden på hjertet og forsyner hjertemusklen med ilt og næring. Hvis en kranspulsåre bliver forsnævret eller blokeret, kan det give hjertekrampe eller en blodprop i hjertet.
Hvordan opstår åreforkalkning og hvorfor kan det give blodpropper?
Åreforkalkning, også kaldet aterosklerose, er en langsom proces, hvor især kolesterol og fedt samt bindevæv og senere kalk ophobes i væggen i kroppens pulsårer. Det danner såkaldte ”plaques”, som gør blodårerne tykkere, stivere og ofte smallere
Hvis en såkaldt plaque brister, så kan den rive sig løs, og sætte sig som en prop. Derfor er åreforkalkning årsag til blodpropper i for eksempel hjertet.
Hjertekrampe opstår, når hjertemusklen i en periode ikke får nok ilt. Det vil sige, når årene er forsnævrede på grund af åreforkalkning.
Kontakter
Axel Diederichsen, professor ved Klinisk Institut og Odense Universitetshospital
Telefon: +45 4019 1227
E-mail: azel.diederichsen@rsyd.dk
Selma Hasific, postdoc ved Klinisk Institut og Odense Universitetshospital
Telefon: +45 2321 5715
E-mail: selma.hasific@rsyd.dk
Nana Olejank HansenKommunikationsmedarbejder Klinisk Institut/Institut for Regional Sundhedsforskning
Tlf:65 50 30 64Tlf:22 43 30 64nolejank@health.sdu.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Anne Binderkrantz bliver ny prorektor på SDU28.8.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor i statskundskab Anne Skorkjær Binderkrantz bliver ny prorektor på Syddansk Universitet. Hun kommer fra Aarhus Universitet og har omfattende erfaring med forskning, uddannelsesledelse og strategisk universitetsarbejde.
Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej25.8.2026 17:12:29 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination.
SDU-forskere hjælper hudlæge med grønnere hudbiopsi24.8.2026 13:16:46 CEST | Pressemeddelelse
Hudlæge Kristine Pallesen undrede sig over, at stålsakse og pincetter blev kasseret efter en enkelt hudbiopsiprocedure. Sammen med forskere fra SDU har hun udviklet prototyper og analyseret klimaaftryk og materialevalg til en ny bæredygtig biopsi, som samler flere funktioner i ét genanvendeligt instrument.
Ny viden om autisme og hjernen21.8.2026 08:00:18 CEST | Pressemeddelelse
Ved at kombinere tre forskellige hjerneskanninger har forskere fået ny indsigt i de biologiske mekanismer forbundet med autisme. Resultaterne peger på, at dopaminsystemet kan spille en vigtig rolle i autisme.
Store kommunale forskelle i børns foreningsliv19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I nogle kommuner er under 60 pct. af børnene aktive i en forening – i andre over 80 pct., viser en ny undersøgelse fra Danmark i Bevægelse, Syddansk Universitet. Børn har vidt forskellige udgangspunkter for et aktivt liv, påpeger forsker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum