Store kommunale forskelle i børns foreningsliv
19.8.2026 06:00:00 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
I nogle kommuner er under 60 pct. af børnene aktive i en forening – i andre over 80 pct., viser en ny undersøgelse fra Danmark i Bevægelse, Syddansk Universitet. Børn har vidt forskellige udgangspunkter for et aktivt liv, påpeger forsker.

Hvis du bor på Nordsjælland eller i Midt- og Vestjylland er der stor sandsynlighed for, at dit barn er aktiv i en forening mindst en gang om måneden. Måske spiller dit barn fodbold eller går til gymnastik, med alt hvad det indebærer af træning, venskaber, juleafslutninger og trøjevask.
I Allerød, Rebild, Varde og Ringkøbing-Skjern kommuner er over 80 pct. af børnene aktive i en forening mindst en gang om måneden – i Allerød hele 82 pct.
I andre dele af landet er foreningsdeltagelsen blandt de 3-14-årige smurt tyndere ud, særligt på Sjælland. I Brøndby, Glostrup, Høje-Taastrup, Lolland, Ishøj og Næstved kommuner er der alle steder under 65 pct. af børnene, som er aktive i en forening – i Brøndby Kommune kun 58 pct.
”Det er tankevækkende, at foreningsdeltagelsen varierer så meget fra kommune til kommune. Landsniveauet er 73 pct. af de 3-14-årige, men det dækker over et langt mere broget billede,” siger projektleder Jens Høyer-Kruse fra befolkningsundersøgelsen Danmark i Bevægelse, Syddansk Universitet.
Socioøkonomiske forhold spiller ind
Danmark i Bevægelse har netop udgivet 98 rapporter om børns bevægelsesvaner, én for hver kommune. De kan downloades gratis på www.danmarkibevægelse.dk. Undersøgelsen, der er støttet af Nordea-fonden, er baseret på svar fra 55.000 børn på 3-14 år.
”Livsvilkår giver børn vidt forskellige udgangspunkter for at leve et aktivt liv. Vi kan se, at socioøkonomiske forhold som uddannelsesniveau, privatøkonomi og etnicitet spiller ind på, om børn er aktive i en forening. Deltagelsen er lavest i hovedstads- og provinsbykommuner med lavt socioøkonomisk index,” siger Jens Høyer-Kruse.
Flest 9-11-årige går i en forening
Især mange børn på 9-11 år er aktive i foreninger mindst en gang om måneden; på landsplan godt 81 pct.
Blandt de 12-14-årige er andelen faldet til 71 pct. foreningsaktive. Til gengæld er flere aktive i et kommercielt tilbud, nemlig 16 pct., hvilket er en fordobling i forhold til de lidt yngre børn. Stigningen er båret af piger, der begynder at gå til dans i et kommercielt tilbud, men der er også flere drenge, som starter med fitness.
Fodbold, gymnastik og svømning
Hvad går børn så til i foreningerne? De største aktiviteter er fodbold, gymnastik, svømning, håndbold og spejder/FDF, men der er store lokale forskelle.
Fodbold er udbredt over hele landet og står særligt stærkt i Ringkøbing-Skjern, Rebild, Lemvig og Jammerbugt kommuner, hvor 36-39 pct. af alle 3-14-årige spiller i en forening.
Gymnastikken har især fat i de jyske børn: I Varde, Ringkøbing-Skjern og Lemvig går 39-41 pct. til gymnastik. Svømning står til gengæld stærkest i Furesø Kommune med 36 pct. svømmeaktive børn.
Også håndbold og spejder/FDF har tydelige lokale højborge. På Mors går 25 pct. af børnene til håndbold mindst en gang om måneden. Spejder/FDF står stærkest i Lemvig, Thisted og Struer, hvor 12-13 pct. af børnene deltager.
”Foreningslivet er enormt stærkt i nogle områder og suger nærmest børnene ind. Men i andre kommuner er foreningslivet tilsvarende tyndt,” siger Jens Høyer-Kruse.
Forskellige barrierer for små og store børn
Behovet for ro og alenetid er den største barriere for en aktiv fritid på tværs af aldre. Men andre barrierer ændrer sig, efterhånden som børnene bliver ældre.
Blandt de 3-5-årige fylder især logistik og træthed: 20 pct. oplever, at aktiviteterne ligger på dårlige tidspunkter, mens 16 pct. angiver, at barnet er for træt. Blandt de 6-11-årige fylder skærmaktiviteter mere og er en barriere for 14 pct. Økonomien går på tværs af alder: For 11 pct. spænder udgifter til kontingent og udstyr ben for en aktiv fritid.
”Set med folkesundhedsbriller er det vigtigt, at børn er aktive hver dag. Spørgsmålet er, om vi har fået lavet en skolehverdag, som er for hård for børnene? Hvis store klasser, larm og pres i skolen betyder, at børnene ikke har kræfter til at deltage i aktive fællesskaber i fritiden, er det en sørgelig udvikling,” påpeger Jens Høyer-Kruse.
- -
Top 5: Børns aktiviteter i foreninger
Børn på 3-14 år: Bevægelsesaktiviteter i foreninger mindst én gang om måneden:
- Fodbold 27,5 pct.
- Gymnastik 22,7 pct.
- Svømning 18,1 pct
- Håndbold 10,1 pct.
- Spejder og FDF 7,3 pct.
- -
Fakta:
27 pct. lever op til anbefalinger om fysisk aktivitet
Blandt 3-14-årige børn lever 27 pct. op til sundhedsstyrelsens anbefaling om at være fysisk aktiv i mindst en time dagligt, viser Danmark i Bevægelse. (Anbefalingen gælder fra 5 år.)
Flest børn er aktive i hovedstads- og storbykommuner som Dragør, Rudersdal, København, Furesø, Ballerup og Hørsholm Kommune, hvor mere end 30 pct. af børnene lever op til anbefalingerne.
Væsentligt færre børn lever op til anbefalingerne i især land- og oplandskommuner som for eksempel Skive, Struer, Kalundborg, Faxe og Frederikshavn kommuner, hvor det gælder mellem 20 og 23 pct. af børnene.
- - -
LÆS MERE:
Læs artikler om undersøgelsen af børns bevægelsesvaner og download 98 kommunerapporter, en for hver kommune, på www.danmarkibevægelse.dk.
Nøgleord
Kontakter
Jens Høyer-KruseCenter for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund (CISC), Syddansk Universitet
Tlf:21 35 61 36jhkruse@health.sdu.dkMichael Lejbach BertelsenCenter for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund, Institut for Idræt og Biomekanik, Syddansk Universitet
Tlf:6550 3277milebe@health.sdu.dkJonna Toft KommunikationsmedarbejderCenter for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund, Institut for Idræt og Biomekanik, Syddansk Universitet
Tlf:5120 7560jonnatoft@health.sdu.dkBilleder








Vedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Danske universiteter lancerer uafhængig AI-platform til forskning og innovation: UCloud AI14.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
UCloud AI samler avancerede sprogmodeller, national supercomputerkraft og sikker digital infrastruktur på én platform. Den nye platform er udviklet som en offentlig service frem for et kommercielt AI-produkt og skal gøre kunstig intelligens mere tilgængelig for forskere i hele Danmark.
Overdiagnostik ved brystkræftscreening kan være mindre end hidtil antaget14.9.2026 09:00:09 CEST | Pressemeddelelse
Overdiagnosticering ved screening for brystkræft kan være mindre udbredt end hidtil antaget. Det viser et nyt studie fra Syddansk Universitet, Queen Mary University of London, Københavns Universitet og American Cancer Society.
Prisvindende forfatter Zadie Smith besøger SDU14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mød den anmelderroste britiske forfatter Zadie Smith på SDU mandag den 5. oktober til en samtale om hendes forfatterskab og oplæsning fra udvalgte værker.
AI kan gøre takeaway-leveringer mere effektive9.9.2026 11:27:20 CEST | Pressemeddelelse
En AI-baseret model kan samle flere takeawayordrer på samme tur og reducere behovet for bude uden at øge ventetiden. Modellen er udviklet med bidrag fra SDU-forsker Yihua Wang og testet på mere end 650.000 virkelige leveringer.
Manimozhiyan Arumugam udnævnt til professor i AI-drevet patientstratificering og mikrobiombaserede interventioner ved SDU og OUH8.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny professor skal styrke forskningen i menneskets tarmmikrobiom ved at kombinere datavidenskab med eksperimentelle metoder for bedre at forstå sygdomme og identificere potentielle interventioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum