Trafikselskabet Movia

Nu kan borgere i tre kommuner tage Flextur hjem hele natten

31.8.2026 07:00:00 CEST | Trafikselskabet Movia | Pressemeddelelse

Del

Forsøget med udvidelsen af Flextur går nu i gang og skal give borgere bedre muligheder for at komme hjem sent om aftenen og natten.

Foto: Movia (redigeret vha. AI)
Foto: Movia (redigeret vha. AI)

Ud på de sene timer er der ofte langt mellem busserne eller slet ikke nogen bus. Men mange borgere har brug for at komme hjem sent alligevel, og derfor vil Movia og tre kommuner prøve noget nyt: Som et forsøg vil Flextur også køre efter kl. 23 i Holbæk, Egedal og Furesø kommuner.

Fra den 28. august 2026 blev det muligt i de tre kommuner at bestille Flexture hele natten. Forsøget med natbetjening skal give flere borgere mulighed for at komme hjem fra arbejde, fritidsliv og sociale arrangementer aften og nat.

”Mange kender situationen, hvor man godt kan komme ind til byen om aftenen – men ikke hjem igen. Vi vil gerne gøre det lettere at leve et aktivt liv – også når dagen bliver til nat. Med udvidelsen af Flextur giver vi et løft til den kollektive transport i de tre kommuner, og vi tester, om det kan øge de lokales mobilitet,” siger Per Gellert, mobilitetsdirektør i Movia.

Mere mobilitet til by- og lokalsamfund
Movias Flextrafik kører allerede døgnet rundt med blandt andet handicap- og patientkørsel. Derfor er det muligt at afprøve, hvordan den eksisterende drift også kan bruges til at skabe nye mobilitetstilbud for borgere i lokalsamfund og mindre byer.

”De mange små bysamfund er en unik del af Egedal Kommunes DNA. Hvis de skal tiltrække nye beboere og fastholde dem, der allerede bor der, skal der være fleksible offentlige transportmuligheder. Det er særlig vigtigt, når S-tog ligger langt væk. Derfor er jeg glad for, at Egedal Kommune er en del af forsøget med Flextur om natten. Det vil gøre det lettere for borgere i Egedals små bysamfund at arbejde på skæve tidspunkter og deltage i socialt liv. Det er et godt supplement til bus og togdrift,” siger Birgitte Neergaard-Kofod, borgmester i Egedal Kommune. 

”I en kommune med mange mindre byer og lokalområder er det vigtigt, at der også er gode muligheder for transport sent på aftenen og om natten. Med forsøget giver vi vores borgere et mere fleksibelt tilbud, når busser og tog ikke længere kører. Det kan gøre en reel forskel for dem, der skal hjem fra arbejde, fritidsaktiviteter eller sociale arrangementer. Vi glæder os til at se, hvordan ordningen bliver taget imod, og hvilke erfaringer vi kan få med videre,” fortæller Eva Anker Lund, formand for Plan- og Erhvervsudvalget i Holbæk Kommune.

”Vi glæder os til at teste Flextur om natten i Furesø Kommune, og jeg håber, at forsøget med Flextur også efter kl. 23 giver god mening for en del af vores borgere. Ordningen skulle gerne bidrage til øgede muligheder for at komme ud og ikke mindst hjem om aftenen, uden at man behøver at køre i bil. Og mindre bilkørsel giver mindre klimabelastning,” siger Øjvind Vilsholm (Ø), formand for Natur og Klima i Furesø Kommune.

Klare rammer for natkørsel
Forsøget skal samtidig give erfaringer med, hvordan borgerne bruger natbetjening i praksis, og hvilken betydning det kan have for mobiliteten i de tre kommuner. Movia har kun få flextrafikvogne til rådighed om natten, og det er derfor ikke sikkert, at man kan få lige præcis den tid, man ønsker, så en del af forsøget er at undersøge, om flextrafik kan være med til at løse et behov, også selvom man ikke kan få det helt, som man helst vil.

Forsøget gennemføres i tæt samarbejde med kommunerne lokalt, ligesom det skal supplere den eksisterende kollektive transport. Bestilling, pris og vilkår er de samme som i Flextur generelt. Det vil sige, at der skal bestilles senest to timer før ønsket afhentning, der kan forekomme omvejskørsel med andre kunder i vognen, og det koster 150 kr. for de første ti kilometer og herefter 8 kr. pr. km.

Fakta om Flextur og Movias forsøg med natkørsel i Holbæk, Egedal og Furesø

  • Flextur bestilles på selvbetjeningen, via Movia Kundecenter eller i Flextrafik-appen senest to timer før afgang. Prisen er 150 kr. for de første 10 km. og herefter 8 kr. pr. km.
  • Man deler ofte rejsen med andre passagerer, på helt samme måde, som når man kører med bus eller tog.
  • Flextur kører efter bestilling og kører passagerer fra adresse til adresse – omvejskørsel kan dog forekomme.
  • Flextur om natten i de tre kommuner gælder fra kl. 23 og frem i forsøgsperioden.
  • Forsøget med Flextur om natten gælder i Holbæk, Egedal og Furesø Kommune fra 28. august og foreløbigt ét år frem.
  • Erfaringerne skal bruges til at vurdere, om ordningen kan gøres permanent og udbredes til andre kommuner.


Fakta om Movias Flextrafik

  • I 2025 viste Movias årlige kundetilfredshedsundersøgelse, at 86 pct. af kunderne er tilfredse eller meget tilfredse med Flextrafik - analysebureauet Megafon 2025: læs mere her.
  • Kunderne fremhæver blandt andet chaufførernes evne til at skabe en tryg og sikker oplevelse.
  • I 2025 kørte Movias Flextrafik over 2 mio. ture, og modtog én kundehenvendelse/klage pr. 1.000 ture i Flextrafik.
  • I 2026 runder Flextrafik 50 mio. ture siden etableringen af Movia i 2007.

Kontakter

Om Movia

Movia er Danmarks største mobilitetsselskab. Vi kører årligt med ca. 175 mio. passagerer i busser, lokaltog og flextrafik. I Movia arbejder vi for, at flere transporterer sig kollektivt. Vi forventer, at mere end 90 pct. af vores ca. 1.100 busser vil køre på el i 2030 - resten fossilfrit.

I 2025 kører alle nye personbiler i flextrafikken på el, og senest i 2030 er alle elbiler. Alle nye større flexbiler kører på el fra senest 2030, og alle nye lokaltog skal være eldrevne. 

Movia ejes af de 45 kommuner og to regioner på Sjælland. Vi er en offentlig virksomhed reguleret af lov om trafikselskaber.

Læs Movias Mobilitetsplan her.

Følg pressemeddelelser fra Trafikselskabet Movia

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Trafikselskabet Movia

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye