Greenpeace lancerer rødt badeflag for fisk på iltsvindsekspedition
10.8.2026 19:18:07 CEST | Greenpeace Danmark | Pressemeddelelse
Greenpeace hejser et nyt rødt badeflag - i vand og på land - for fiskene, der advares om de livsfarlige forhold i vandet, der er presset af iltsvind og kvælstofforurening. Organisationen dokumenterer den aktuelle iltsvindssæson på ekspeditioner i fjorde og kystvande.

Lammefjorden/Isefjord den 10. august 2026 - I de danske fjorde og kystvande bevæger vi os nu ind i den frygtede iltsvindssæson, hvor ilten for alvor svinder ind, og fisk, dyr og planter i vandet dør, og “fedtemøg” skaber brune bølger langs strandene.
Greenpeace tager i denne uge på ekspedition rundt i landet for at dokumentere iltsvindskrisen og kræve akut politisk handling, der kan få vandmiljøet i balance. Ekspeditionen vil med RHIB (stiv og oppustelig båd), udstyr til at måle iltniveau og forurening (især fra kvælstof) og en undervandsdrone lave dyk og derved gøre krisen under overfladen synlig.
Samtidig lancerer Greenpeace nu et nyt rødt badeflag for fisk, der ligesom det velkendte badeflag på stranden advarer mennesker om fare, skal advare fiskene – og alle de andre dyr – om, at vandet er blevet et farligt sted at være.

Ekspeditionen har i dag netop været ude i Lammefjorden ved Holbæk (ved Isefjord), hvor der blev registreret meget høje niveauer af klorofyl og algevækst skabt af kvælstof og næringsstoffer. Dermed er der lagt i gryden til, at iltsvind kan indfinde sig, så snart vinden står stille over fjorden.
Med på turen var marinbiolog Gunni Ærtebjerg fra den lokale forening Red Isefjord, der kæmper for at få liv i fjorden igen, og Alfred Midé Erichsen, der har havet som sin livsnerve.
Fra i dag og i løbet af iltsvindssæsonen bliver det røde advarselsflag spredt i landet i flagstænger, i fjorde og langs kyster og andre kreative steder – som på den døde havbund.
“Normalt hejser vi det røde badeflag for mennesker. Hvorfor ikke også for fisk, når deres forhold er dårlige og direkte livstruende? Fiskene og resten af livet i vandet forsvinder i høj fart mange steder. År efter år er vandet blevet forurenet af kvælstof fra landbruget, og vi går nu ind i en ny iltssvindssæson, der vil sende fjordene til tælling,” siger Emil Bejer-Pedersen, kampagneleder for landbrug, natur og skov hos Greenpeace, og fortsætter:
“Nu hejser vi det røde badeflag for fisk rundt om i landet for at råbe politikerne op om, at der skal ske akut politisk handling for at få livet tilbage. Den grønne trepart halter langt bagefter, og der er gjort alt for lidt for at sænke udledningen af kvælstof fra gødning og gylle.”

Det er en kendsgerning, at den grønne trepart er langt fra at kunne indfri ambitionerne. Kun 0,2% af kvælstofindsatsen er gennemført – og allerede næste år skal hovedparten af kvælstofindsatsen være nået. Oveni dette er den såkaldte kvælstofhammer, der skulle indføre hårdere kvælstofregulering, blevet udskudt til tidligst 2028.
Greenpeace opfordrer med kampagnen til, at regeringen og politikerne indfører bindende akutkrav, der sænker landbrugets kvælstofforurening nu. Og så skal den nye kvælstofregulering fra 2028 øges. Også hos Kattegatcentret i Grenaa følger man udviklingen med stor bekymring, og her har man netop sat det røde badeflag i et udstillet akvarium, der simulerer iltsvind.
"I Kattegatcentret kæmper vi for havet, og det er virkelig både frustrerende og fortvivlende at se, at miljøtilstanden i danske farvande bare bliver dårligere år for år, og ingen områder er i god økologisk tilstand. Vi ser iltsvind tidligere på sommeren og i større områder, og livet er nærmest helt forsvundet mange steder. Der er desperat brug for, at politikerne sætter handling bag ord, og derfor planter vi også røde flag i havbunden," siger Lone Thybo Mouritsen, havbiolog og vicedirektør i Kattegatcentret og fortsætter:
"Havet har brug for al den opmærksomhed, det kan få, og vi håber, at de røde flag kan hjælpe med at gøre opmærksom på problemet."
Hos Red Isefjord blev Gunni Ærtebjerg ikke overrasket over, at dagens målinger og billeder viste, at Lammefjorden er i yderst kritisk tilstand. Han har overvåget kvælstofforurening og lavet pionerarbejde med iltsvindsrapporter siden 1981, og herfra bliver der også sendt en klar opfordring om mere handling.
“Det er trist, at der siden 1970’erne er blevet set til, at især kvælstof fra landbruget har skabt iltsvind. Tilbage i sommeren 2018 satte et voldsomt iltsvind ind i Lammefjorden, så der kom “liglagen”, hvor en giftig svovlbrinte spredte sig, og alt ålegræs døde og er endnu ikke kommet tilbage. Den Grønne Trepart har gjort noget, men ikke nok, og man mangler stadig at vise en vej for en tredjedel af reduktionerne af kvælstof, så vi kan få god tilstand i vandet,” siger Gunni Ærtebjerg.
Greenpeace spreder i denne iltsvindssæson det røde badeflag i hele landet, i vand og på land og særligt i områder, der er presset af iltsvind. I denne uge besøger ekspeditionen fire fjorde og vandområder for at dokumentere den aktuelle iltilstand og forurening af vandet. Her vil lokale aktører være med på feltturene for at sætte fokus på iltsvindskrisen.
Ekspeditionens rute:
-
Isefjorden (mandag d. 10.8)
-
Ærø/Det Sydfynske Øhav (tirsdag d. 11.8)
-
Vejle Fjord (onsdag d. 12.8)
-
Skive (torsdag d. 13.8)
Fotos og video fra ekspeditionen kan hentes HER
Kontakt
Emil Bejer-Pedersen, kampagneleder for landbrug, natur og skov hos Greenpeace. Mobil: 61608834
Poul Bonke Justesen, kommunikationsansvarlig, Greenpeace. Mobil: 26294938
Kontakter
Emil Bejer-PedersenKampagnleder for landbrug, skov og naturGreenpeace
Emil Bejer-Pedersen leder den store kampagne for landbrug, skov og natur hos Greenpeace.
Poul Bonke JustesenPresse- og kommunikationsansvarlig
Primære ansvarsområder: Landbrug og miljø
Billeder
Greenpeace Danmark
Greenpeace er verdens største uafhængige miljøbevægelse. Vi konfronterer nogle af verdens største problemer og fremtvinger løsninger. I Danmark arbejder vi primært med problematikker indenfor klima, energi, landbrug, hav og skov. Vi bestræber os på altid at stå til rådighed for kommentarer på aktuelle sager og debatter - store som små, niche som mainstream.

Følg pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
Greenpeace: Svinestop er nødvendigt kursskifte for naturen og livet på landet23.9.2026 08:58:11 CEST | Pressemeddelelse
"Svinevalget satte en tyk streg under, at vi nu skal en anden vej. Ud over svinestoppet må der arbejdes for et grønnere landbrug, hvor vi har langt færre dyr, passer langt bedre på dem og skruer op for produktionen af sunde, grønne fødevarer," lyder det fra Greenpeace.
Københavns kollektive transport er blandt Europas dyreste17.9.2026 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Den offentlige transport i København er blandt de dyreste i Europa. Det viser en ny Greenpeace-rapport, hvor hovedstaden rangerer nær bunden, som nummer 27 ud af 30, når det gælder priser på pendlerkort og rabatter i den kollektive transport. På tre år er prisen på et københavnsk pendlerkort steget med 17,6 %. Greenpeace kalder det et politisk svigt.
Greenpeace: Massivt iltsvind var desværre forventet11.9.2026 12:39:26 CEST | Pressemeddelelse
Iltsvindssæsonen har endnu ikke nået sit ventede toppunkt, og alligevel har iltsvindet bredt sig i et alarmerende omfang i Danmarks fjorde og kystvande.
Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk1.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen overvejer lige nu at forlænge olie- og gaslicenserne i Nordsøen fra 2042 til 2050. En ny analyse fra Greenpeace opgør for første gang den samlede klimaregning af sådan en beslutning: 47 millioner ton CO2e, svarende til Danmarks samlede udledning i 1,4 år. Tallet er 34 gange højere end det, som TotalEnergies eget regnestykke viser. Det skyldes at TotalEnergies kun har medtaget udledninger fra selve produktionen og altså har udeladt den efterfølgende afbrænding af olien og gassen.
Greenpeace i aktion hos Landbrug & Fødevarer: “Her starter de døde fjorde”27.8.2026 09:13:56 CEST | Pressemeddelelse
LIGE NU: Greenpeace har netop indledt en fredelig protestaktion ved Axelborg, Landbrug & Fødevarers hovedkvarter, for at protestere fredeligt over årtiers forurening og svigt af Danmarks fjorde og kystvande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



