Elgiganten A/S

600 danskere dystede om plads i Elgigantens gameshow: Nu åbner online casting

3.8.2026 08:00:40 CEST | Elgiganten A/S | Pressemeddelelse

Del

Efter flere ugers castingtour i varehusene landet over kan Elgiganten gøre status på interessen for det store jubilæums-gameshow, der kulminerer med en 30 timer lang finale og en hovedpræmie til en værdi af op til 500.000 kroner.  

Deltagerne blev testet i en række udfordringer på castingtouren, herunder at styre en robotstøvsuger sikkert gennem en forhindringsbane hurtigst muligt.
Deltagerne blev testet i en række udfordringer på castingtouren, herunder at styre en robotstøvsuger sikkert gennem en forhindringsbane hurtigst muligt. Elgiganten A/S

600 danskere har deltaget i de fysiske castingevents i løbet af sommeren, hvor de har dystet om en plads blandt de 100 finalister til det store gameshow, der finder sted i Næstved den 28. august.

Gameshowet er en central del af Elgigantens 30-års jubilæumsfejring og får besøg af en række af Danmarks mest populære profiler og content creators, herunder Melvin Kakooza, Johnni Gade, Jaxstyle og Anna Munch. Undervejs har de været med til at bedømme og engagere deltagerne på castingtouren.

At 600 danskere har valgt at stille op for at sikre sig en plads i finalen, vidner ifølge Elgiganten om et stort engagement blandt deltagerne.

"Det særlige ved den her casting er, at danskerne har sat tid af til at møde op, stille sig frem og konkurrere om en plads. Vi har endda oplevet deltagere, der er rejst rundt mellem flere varehuse for at forbedre deres chancer, og det vidner om et engagement, som vi er meget imponerede over," siger Peder Stedal, administrerende direktør i Elgiganten.

Jagten på en finaleplads fortsætter

Lidt over halvdelen af finaledeltagerne er nu fundet, men der er stadig pladser tilbage. Derfor åbner Elgiganten nu for online casting, så også de danskere, der ikke har haft mulighed for at besøge et af varehusene, kan søge om en plads i finalefeltet frem til den 16. august.

"Vi ved, at der er mange, som ikke har haft mulighed for at deltage på castingtouren. Derfor åbner vi nu online casting, så endnu flere får chancen for at blive en del af oplevelsen og kæmpe om en plads blandt de 100 finalister," siger Peder Stedal.

Finalen afholdes i Elgiganten Næstved den 29. august, hvor 100 deltagere skal kæmpe sig gennem 30 timers konkurrencer, udfordringer og elimineringer. Til sidst står én deltager tilbage som vinder af en samlet tech- og hvidevare-makeover til en værdi af op til 500.000 kroner.

Fakta

  • Elgiganten fejrer 30-års jubilæum med et landsdækkende gameshow.
  • Castingtouren har besøgt 25 varehuse i hele landet.
  • 600 personer deltog i de fysiske castings.
  • Online casting kører fra 27/7 – 16/8 – se mere her: https://www.elgiganten.dk/gameshow
  • 100 deltagere går videre til finalen den 29. august i Elgiganten Næstved.
  • Vinderen kan vinde en samlet tech- og hvidevare-makeover til en værdi af op til 500.000 kr.

Nøgleord

Kontakter

Nanna ValentinerCommunication Manager

Kun til medier. Kontakt vores kundeservice ved øvrige henvendelser.

Tlf:27614016presse@giganten.dk

Billeder

Lidt over halvdelen af finaledeltagerne er nu fundet, men der er stadig pladser tilbage.
Lidt over halvdelen af finaledeltagerne er nu fundet, men der er stadig pladser tilbage.
Elgiganten A/S
Download
På castingtouren har deltagerne dystet i forskellige udfordringer med afsæt i Elgigantens sortiment, herunder at fylde en opvaskemaskine hurtigst muligt.
På castingtouren har deltagerne dystet i forskellige udfordringer med afsæt i Elgigantens sortiment, herunder at fylde en opvaskemaskine hurtigst muligt.
Elgiganten A/S
Download
Deltagerne blev testet i en række udfordringer på castingtouren, herunder at styre en robotstøvsuger sikkert gennem en forhindringsbane hurtigst muligt.
Deltagerne blev testet i en række udfordringer på castingtouren, herunder at styre en robotstøvsuger sikkert gennem en forhindringsbane hurtigst muligt.
Elgiganten A/S
Download

Om Elgiganten

Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor hjemmeelektronik og hårde-hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag ca. 2.400 medarbejdere fordelt på 49 varehuse landet over samt en af landets største webshops: Elgiganten.dk

Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der består af i alt 427 varehuse og ca. 11.000 medarbejdere i Norden. Alle nordiske varehuse forsynes fra det 200.000 m2 store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af Currys plc.

Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye