Ønske til nyt regeringsgrundlag: Gør Danmark til verdensmestre i demens
2.6.2026 15:35:41 CEST | Københavns kommune Sundheds- og Omsorgsforvaltningen | Pressemeddelelse
Med dannelsen af en ny regering ser det ud til, at der nu endelig bliver sat gang i en ny handlingsplan for demens. Det erfarer sundheds- og omsorgsborgmester Jens-Kristian Lütken (V) fra Københavns Kommune. Han vil presse på for, at ambitionerne ryger helt til tops.

”Jeg vil gerne kvittere for, at vores nye regering leverer på demensområdet. Det er absolut nødvendigt, at vi får en national demenshandleplan, for demens rammer flere og flere danskere i takt med, at vi bliver ældre. Derfor bør vi også behandle demens på linje med alle andre kroniske sygdomme. Jeg håber, at ambitionerne kommer helt i top, og jeg vil meget gerne invitere til et bredt samarbejde om at gøre Danmark til en førende nation på demensområdet med København som demenshovedstad,” siger sundheds- og omsorgsborgmester Jens-Kristian Lütken.
Han fortsætter:
”Vi bør have en ambition om at blive verdensmestre i demens. Danmark har muligheden for at blive et foregangsland. Ikke fordi vi er størst, men fordi vi har nogle særlige forudsætninger: et stærkt offentligt sundhedssystem, verdensledende forskning, en stor life science-sektor og unikke sundhedsdata. Hvis vi tør prioritere området politisk, kan Danmark blive stedet, hvor nye løsninger udvikles, testes og deles med resten af verden.”
Sundheds- og omsorgsborgmesteren peger på, at en kommende demenshandlingsplan bør indeholde initiativer på følgende områder:
- Den nationale demensplan bør sikre, at der sker en systematisk og tidlig opsporing af demens – blandt andet blandt borgere med nedsat hørelse eller syn.
- Den nationale demensplan bør sikre retten til en demenskoordinator, individuelle forløbsplaner, fleksibel støtte til pårørende, rådgivning og psykologhjælp.
- Den nationale demensplan bør sikre, at de pårørende kan passe deres kære uden at blive udbrændte – der er brug for ordninger, som virker i praksis og uden unødigt bureaukrati.
- Den nationale demensplan bør sikre, at virksomme indsatser og personcentreret omsorg er standard i hele landet – ikke blot et lokalt initiativ.
Nøgleord
Kontakter
Katrine Kirch KirkegaardPressekonsulent
Tlf:21273273lh6p@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns kommune Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns kommune Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Sundheds- og omsorgsborgmester vil oprette særligt plejehjemstilbud til yngre borgere27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Borgere under 65 år, der har brug for en plejebolig, skal ikke være spredt ud på kommunens mange plejehjem, hvor alle andre beboere er markant ældre. Det mener sundheds- og omsorgsborgmester i Københavns Kommune, Jens-Kristian Lütken (V), som håber, at et særligt tilbud for yngre plejehjemsbeboere kan være med til at forebygge ensomhed.
Københavns Kommune sender ældre københavnere på højskole for at bekæmpe ensomhed14.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ensomhed blandt ældre skal bekæmpes med flere sociale relationer og fælles oplevelser. Derfor har de københavnske politikere afsat 2 mio. kr. årligt til at tilbyde ældre borgere et ophold på en seniorhøjskole på kommunens regning.
København styrker hjælpen til børn og unge i psykisk mistrivsel25.6.2026 05:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn og unge i psykisk mistrivsel skal nemt og hurtigt kunne få den rette hjælp. Derfor er der nu flere penge på vej til kommunens lettilgængelige tilbud, som giver børn, unge og deres forældre én fælles indgang til kommunens tilbud.
København dropper skumklude og sænker CO₂-udledning med 350 ton årligt2.6.2026 05:58:00 CEST | Pressemeddelelse
De klassiske engangsskumklude er i årevis blevet brugt flittigt af hjemmeplejen, i daginstitutioner, på botilbud og plejehjem i København. Men nu er de fortid. For de er lavet af plast, kan ikke genanvendes, og ender derfor i forbrændingen. Kommunen har en ’grønnere’ afløser klar.
Nu åbner Omsorgstelefonen, som skal øge trygheden i Københavns ældrepleje1.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag kl. 9 kan københavnere ringe til Omsorgstelefonen, hvis de er bekymrede over den pleje og omsorg, som bliver ydet i hjemmeplejen, sygeplejen eller på plejehjem. Målgruppen for Omsorgstelefonen er både borgere, pårørende og kommunens medarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum