


Alfred Josefsen og Anders Lendager vil give Kaffetårnet i IrmaByen nyt liv
1.6.2026 10:00:00 CEST | Lendager Group ApS | Pressemeddelelse
ALFA Development har indgået en hensigtserklæring om salg af Kaffetårnet i IrmaByen til et partnerskab bestående af Anders Lendager, stifter og kreativ direktør for Lendager, og Alfred Josefsen, tidligere direktør for Irma og nuværende direktør for Alma. Ambitionen er at transformere det fredede vartegn til et nyt samlingspunkt for kultur, Irmas historie, erhverv, mad og fællesskab i hjertet af Rødovre.

Med en fælles ambition om at forene kulturarv, byliv og ny anvendelse har ALFA Development indgået et LOI (Letter of Intent) med selskabet ”Irma Kaffetårnet ApS” om salg af det ikoniske Kaffetårn i IrmaByen. Bag selskabet står Alfred Josefsen og Anders Lendager, der nu vil undersøge mulighederne for at give den fredede bygning nyt liv med respekt for både dens historie og dens fremtidige potentiale.
”Jeg har længe haft en drøm om at bevare mindet om Irma i de mest autentiske rammer, man kan forestille sig. Kaffetårnet emmer af historie, identitet og industrihistorie, og jeg ser et stort potentiale i at skabe et sted, hvor fortællingen om Irma kan leve videre, samtidig med at bygningen får nyt liv og ny relevans for kommende generationer,” siger Alfred Josefsen.
Kaffetårnet blev opført i 1968 som en del af Irmas hovedsæde og kafferisteri i Rødovre og er i dag et fredet vartegn for både Irmas historie og områdets industrielle arv. Bygningen er cirka 38 meter høj og rummer omkring 1.900 etagemeter fordelt på stueetage og fem øvrige etager. Midt i IrmaByen står tårnet som et markant bindeled mellem fortidens Irma, nutidens boligområde og fremtidens nye anvendelser.
“Jeg ser et unikt potentiale i at give Kaffetårnet nyt liv og derved redde et smukt, modernistisk byggeri, som er en vigtig del af Danmarks industrielle kulturhistorie. Derfor er jeg gået sammen med Alfred om at bevare og forbedre byggeriet, så det kan få en ny funktion og skabe værdi for både lokalområdet og den bredere offentlighed,” siger Anders Lendager.
De foreløbige planer omfatter et ambitiøst transformationsprojekt, hvor Kaffetårnet skal rumme flere funktioner under ét tag. Visionen er blandt andet et Irma-museum, kontorfaciliteter, en etage med madtemaer samt en øverste etage til kulturelle formål med offentlig adgang. Målet er at skabe et sted, hvor historie, madkultur, arbejdsliv og fællesskab mødes.
”Selvom bygningen i øjeblikket står uden funktion, er den fuld af muligheder. Den indeholder mange værdifulde ressourcer og kvaliteter, som vi bør bevare og konvertere, så det skaber ny værdi i dag. Jeg ser et stort potentiale i at videreudvikle fortællingen om byggeriet, fra dengang den primært blev brugt til at producere kaffe, til alle de nye funktioner, den kan rumme, som kan gøre den til et helt spektakulært samlingspunkt i IrmaByen. Hvis vi lykkes med Kaffetårnet, kan det blive et forbillede for, hvordan et fredet industriminde kan få nyt liv og ny relevans gennem modige partnerskaber og en fælles vilje til at tænke længere end den kortsigtede løsning,” siger Anders Lendager.
Afklaring og partnerskab
Den indgåede hensigtserklæring markerer næste fase i arbejdet med Kaffetårnet. Parterne vil nu igangsætte en omfattende due diligence for at afklare projektets realiserbarhed og skabe et solidt grundlag for den videre udvikling. Bygningen er kompleks og har ikke haft egentlig anvendelse siden 1980’erne, hvilket stiller særlige krav til de kommende undersøgelser. Arbejdet omfatter derfor blandt andet vurderinger af bygningens fysiske forhold, statik, konstruktion, energi, klima, miljøforhold og fredningsmæssige rammer samt de juridiske og finansielle forudsætninger for projektet. Processen sker i tæt dialog med blandt andre fredningsmyndigheder, Rødovre Kommune, rådgivere og potentielle finansielle partnere.
”Kombinationen af Anders Lendagers årelange erfaring med at transformere eksisterende bygninger, samt Alfred Josefsens historie som Irma-direktør, ser vi som det optimale dream team til at udfolde Kaffetårnets fulde potentiale. Med aftalen her kan ringen blive sluttet for hele IrmaByen,” siger Andreea Kaiser, CEO, ALFA Development.
Partnerskabet opfordrer alle med interesse for Kaffetårnets fremtid til at tage kontakt og bidrage til at samle den brede opbakning, der er nødvendig for at realisere projektet.
Hvis projektet realiseres, er ambitionen, at Kaffetårnet skal spille en central rolle som kulturelt og identitetsskabende samlingspunkt i IrmaByen. Målet er at skabe et sted, der ærer fortiden, understøtter nutidens byliv og peger fremad med nye funktioner, nye fællesskaber og nye fortællinger.
Fakta om projektet
- Kaffetårnet ligger i IrmaByen i Rødovre.
- Bygningen er opført i 1968 som en del af Irmas hovedsæde og kafferisteri.
- Kaffetårnet er fredet, cirka 38 meter højt og rummer omkring 1.900 etagemeter.
- Bygningen består af stueetage og seks etager.
- ALFA Development har indgået en hensigtserklæring om salg til Irma Kaffetårnet ApS, som er stiftet af Alfred Josefsen og Anders Lendager.
- Projektets foreløbige vision omfatter Irma-museum, kontorer, madtemaer og kulturelle funktioner.
- Den videre proces afhænger af en omfattende due diligence og tekniske, juridiske samt finansielle afklaringer.
Nøgleord
Kontakter
Alfred JosefsenAlfred A/S
Tlf:+45 29 46 19 56alfred@alfred.asLendager Group
Tlf:+45 61 28 00 90info@lendager.comJesper Buris LarsenKommunikationschefALFA Development A/S
Tlf:+45 25 57 52 06jbl@alfadev.dkBilleder
Vedhæftede filer
Lendager
Lendager er en nordisk arkitekt- og rådgivningsvirksomhed, grundlagt af Anders Lendager i 2011, med speciale i genbrug, cirkulært byggeri og transformation i det byggede miljø. Lendager arbejder med arkitektur, byudvikling, strategisk rådgivning og materialeinnovation og er særligt kendt for at gentænke eksisterende bygninger og ressourcer frem for at bygge nyt fra bunden. Virksomhedens tilgang bygger på princippet “form follows availability” - at tage afsæt i det, der allerede findes, og derfra skabe arkitektur med lavere ressourceforbrug, høj æstetisk kvalitet og en stærk fortælling.
Alfred Josefsen
Alfred Josefsen var administrerende direktør for Irma fra 1999 til 2012 og er i dag medstifter og direktør for Alma Madmarked. Han er kendt som en markant profil i dansk detailhandel og for sin rolle i at udvikle Irma til en stærk og værdibåren kæde med fokus på kvalitet, identitet og kundeoplevelse.
ALFA Development
ALFA Development er en familieejet dansk by- og boligudvikler, der siden 2006 har arbejdet med udvikling af nye byområder, boliger og ejendomsprojekter med fokus på kvalitet, funktionalitet og livskvalitet. Virksomheden står bag udviklingen af IrmaByen.
Følg pressemeddelelser fra Lendager Group ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

