Danmarks Naturfredningsforening

Nu starter Affaldsindsamlingen: Påskestorm kan give mere skrald i sækkene

13.4.2026 05:31:00 CEST | Danmarks Naturfredningsforening | Pressemeddelelse

Del

I dag begynder den årlige affaldsindsamling, hvor danskere i hele landet rykker udendørs for at fjerne skrald fra naturen og byerne. I Danmarks Naturfredningsforening, der står bag indsamlingen, frygter man, at der er ekstra meget affald at samle som følge af den stormfulde påske.

Foto: Maria Schumann
Foto: Maria Schumann

Godt 200.000 børn og voksne ventes at deltage, når Danmarks Naturfredningsforenings årlige affaldsindsamling løber af stablen i hele denne uge.

Overalt i landet rykker skoler, foreninger, virksomheder og familier ud med affaldssække og gribetænger for at rydde op i naturen og i deres lokalområde.

Og det er ikke usandsynligt, at sækkene bliver fyldt godt op. I år finder indsamlingen sted få dage efter den kraftigste aprilstorm i flere årtier.

– Stormen kan virkelig have spredt store mængder affald ud i naturen og i landskabet. Så jeg forventer helt klart, at vi får noget at bestille i løbet af ugen, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.

– Heldigvis oplever vi igen i år en kæmpe opbakning til Affaldsindsamlingen, og det glæder os meget, at mange har lyst til at give en hånd med. Indsamlingen kunne nok ikke have ligget på et bedre tidspunkt end nu, siger hun. 

Optimisme efter sidste år
I 2025 deltog omkring 190.000 danskere i indsamlingen. Her blev der i løbet af en enkelt uge samlet 80 ton affald i alt. 

Selvom det er voldsomme mængder, var det faktisk en del mindre affald end tidligere. Samtidig fik Danmarks Naturfredningsforening usædvanligt mange tilbagemeldinger fra deltagere, der havde oplevet, at der ikke lå lige så meget affald som tidligere år.

Derfor var man i Danmarks Naturfredningsforening spændte på, om samme billede ville tegne sig i år.

– Sidste år gav indsamlingen os grund til at være optimistiske og til at håbe, at mange års fokus på problemet med henkastet affald så småt er begyndt at bære frugt. Vi tror stadig, at det går den rette vej – men efter stormen i påsken er det nok ikke en tendens, vi får bekræftet ved indsamlingen i år, siger Maria Reumert Gjerding.

Sådan forløber ugen
Årets affaldsindsamling bliver officielt skudt i gang ved et åbningsevent i Valby til formiddag, hvor lokale skoleelever skal på skraldejagt i Søndermarken sammen med Maria Reumert Gjerding og adm. direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen.

Eleverne fra Valby er dog langt fra de eneste, der har skrald på skemaet. I løbet af hverdagene deltager flere end 137.000 børn fra skoler og dagtilbud, der på forhånd er tilmeldt indsamlingen.

Hele ugen bliver der desuden afholdt lokale indsamlingsarrangementer, hvor foreninger, virksomheder og privatpersoner inviterer lokalsamfundet med ud at samle affald – ikke mindst i weekenden 18. og 19. april. Størstedelen af indsamlingerne er åbne for alle og findes på affaldsindsamlingen.dk.

_____________________

FAKTA: Affaldsindsamlingen

  • Affaldsindsamlingen er Danmarks Naturfredningsforenings årlige indsamling af affald og har været afholdt siden 2006.
  • I år finder Affaldsindsamlingen sted i hele uge 16 (13.-19. april)
  • I løbet af hverdagene deltager flere end 137.000 børn fra skoler og dagtilbud landet over. Det er lærere, skoleledere, pædagoger og dagplejere, der har tilmeldt deres elever og børn til årets indsamling.
  • I løbet af hele ugen bliver der afholdt lokale arrangementer landet over. Størstedelen er åbne for alle og kan findes på www.affaldsindsamlingen.dk/find-en-affaldsindsamling.
  • Samlet set forventes godt 200.000 danskere at deltage i løbet af ugen.
  • Efter indsamlingen registrerer deltagerne deres affald hos Danmarks Naturfredningsforening, der herefter laver en opgørelse over, hvor meget der er blevet samlet.
  • I 2025 deltog omkring 190.000 voksne og børn i indsamlingen, og på blot en enkelt uge samlede de 80 ton affald.
  • Affaldsindsamlingen er støttet af REMA 1000. I alle REMA 1000-butikker kan man få udleveret gratis affaldssække til indsamlingen (så længe lager haves).

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Foto: Maria Schumann
Foto: Maria Schumann
Download
Foto: Maria Schumann
Foto: Maria Schumann
Download
Foto: Maria Schumann
Foto: Maria Schumann
Download

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye