Danmarks Naturfredningsforening kræver politisk indgreb overfor pesticidhandel
30.6.2026 07:23:08 CEST | Danmarks Naturfredningsforening | Pressemeddelelse
Miljøstyrelsens kontrol med pesticidforhandlere i 2025 viser, at 3 ud af 4 forhandlere ikke har overholdt reglerne. Området har sejlet i årevis, og Danmarks Naturfredningsforening kræver nu politisk handling.
Miljøministeriet har netop offentliggjort tak for kontroller med pesticidforhandlere i 2025. De viser, at 3 ud af 4 forhandlere ikke har overholdt pesticidreglerne, enten ved at have decideret ulovlige midler stående eller ved at opbevare midler forkert.
I Danmarks Naturfredningsforening kalder direktør Lars Midtiby tallene for rystende og et udtryk for, at der er brug for politisk handling:
-Det er rystende og fuldstændig uacceptabelt, at så mange forhandlere ikke overholder reglerne, når der er tale om stoffer, der kan have alvorlige konsekvenser for vores natur og drikkevand. Det kalder på markant og hurtig politisk handling. Vi skal ikke have ulovlige sprøjtegifte, der sælges under disken, siger Lars Midtiby.
Det er kemikalieinspektionen, der står for kontrollerne, og der blev i 2025 kontrolleret 88 gange både hos forhandlere af pesticider til professionelle brugere, mellemhandlere/importører samt forhandlere af pesticider til private brugere. I 66 af kontrollerne blev der altså konstateret overtrædelse af reglerne. I 10 af tilfældene førte regelbruddet til en politianmeldelse.
Miljøstyrelsens kontrol med forhandlere af sprøjtemidler sker som led i en politisk aftale fra 2022 om reduktion af belastningen med sprøjtemidler i Danmark.
Den politiske aftale fra 2022 udløber i 2026 og skal derfor genforhandles i år. Danmarks Naturfredningsforening opfordrer i den anledning til at styrke kontrollen med både salg og forbrug af pesticider markant, og sikre en langt mere effektiv håndhævelse af gældende regler.
Tidligere har Dagbladet Information kortlagt, hvordan der de seneste fem år er registreret mere end 3.300 tilfælde, hvor sprøjtemidler er blevet anvendt efter at være forbudt, eller efter at sidste frist for anvendelse og besiddelse er overskredet, uden at det har ført til reaktioner fra de ansvarlige myndigheder.
I 2023 blev der også konstateret overtrædelser i 3 ud af 4 kontrolbesøg, hvilket Politiken har beskrevet
-Når vi år efter år ser så mange overtrædelser er det tydeligt, at systemet ikke virker efter hensigten. Der er behov for en markant styrkelse af kontrollen og bødestørrelserne, hvis reglerne skal have reel effekt, siger Lars Midtiby.
Kontakter
Kasper Pihl MøllerTeamleder for presseDanmarks Naturfredningsforening
Tlf:26816228kpm@dn.dkFølg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Oplev Peter Tanev og Anders Kofoed til Havets Folkemøde i Solrød13.8.2026 14:53:48 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 22. august inviterer Køge Bugt Alliancen og Danmarks Naturfredningsforening til Havets Folkemøde ved Strandens Hus i Solrød – en folkefest i vandkanten med debatter, oplevelser og aktiviteter for hele familien.
Tilladelse til udledning af tungmetaller i Nyborg fjord trækkes tilbage12.8.2026 10:40:10 CEST | Pressemeddelelse
Natur- og Fødevareklagenævnet har netop givet Danmarks Naturfredningsforening medhold i en klage over Miljøstyrelsens tilladelse til, at tjærefabrikken Koppers kan udlede spildevand til Nyborg Fjord.
DN: Regeringen svigter den kritisk truede ål2.7.2026 20:15:36 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og et bredt flertal i Folketinget indfører ny national ålekvote, der reducerer den samlede fangst til 40 ton. I Danmarks Naturfredningsforening kritiserer man dog, at aftalen overhovedet tillader, at en kritisk truet art bliver fanget og aflivet.
Naturfredningsforening: Kvælstofaftale er dårligt nyt for vandmiljøet19.6.2026 15:28:58 CEST | Pressemeddelelse
Ny politisk aftale udskyder muligheden for at skrue op for kvælstofhammeren fra 2027 til 2028. Et klokkeklart brud med fristerne i den grønne trepartsaftale og EU's vandrammedirektiv, mener Danmarks Naturfredningsforening.
Ny podcast dykker ned i vandets fascinerende verden18.6.2026 04:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 18. juni lancerer Danmarks Naturfredningsforening podcasten Livets kilde – en lydfortælling i ti episoder om vandets betydning for livet på Jorden, vores kulturhistorie og vores forhold til naturen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum