Store Demokratidag på Københavns Professionshøjskole
9.4.2026 08:45:19 CEST | Københavns Professionshøjskole | Presseinvitation
650 skoleelever fra hovedstadsområdet samles onsdag den 29. april på Københavns Professionshøjskole til Store Demokratidag – en dag, hvor demokrati ikke bare bliver talt om, men prøvet af i praksis.

Arrangementet afholdes i samarbejde med organisationen Grundlovsfesten og samler elever, studerende og undervisere om en dag med fokus på deltagelse, fællesskab og modet til at engagere sig.
Sammen med 150 lærer- og pædagogstuderende arbejder eleverne med at tage stilling, være uenige og få deres stemme i spil gennem en række aktiviteter og værksteder på Campus Carlsberg.
Programmet spænder fra afstemninger og læserbrevsskrivning til kreative workshops som bannermaling og fælles aktiviteter, der giver eleverne en konkret oplevelse af, at de kan være med til at påvirke det samfund, de er en del af.
Fungerende undervisningsminister Mattias Tesfaye, KP-rektor Anne Vang Rasmussen og Olav Hesseldahl, leder af Grundlovsfesten, deltager og holder oplæg i løbet af dagen.
Kort om arrangementet
Flere undersøgelser – herunder ICCS (International Civic and Citizenship Education Study) – peger på, at mange unge føler sig usikre på deres rolle i demokratiet.
Store Demokratidag skal styrke de unges tro på egne evner og give dem konkrete erfaringer med at deltage aktivt. Samtidig er dagen en mulighed for kommende lærere og pædagoger for at arbejde med, hvordan man i praksis understøtter børn og unges demokratiske dannelse og engagement.
Hvor: Campus Carlsberg, Humletorvet 3, 1799 København V
Hvornår: 29. april 2026 kl. 09.00–13.30
For yderligere oplysninger:
Mathilde de Kruiff, Uddannelsesleder, Københavns Professionshøjskole, tlf.: 24423948
Nøgleord
Kontakter
Michael AndersenPressechef
Tlf:23445383micn@kp.dkBilleder
Fakta om Københavns Professionshøjskole
Københavns Professionshøjskole (KP) er med mere end 19.000 studerende en af de største videregående uddannelsesinstitutioner i Danmark. KP uddanner fremtidens pædagoger, sygeplejersker, lærere, socialrådgivere, fysioterapeuter, jordemødre og mange flere. I alt udbyder vi 23 praksisnære videregående uddannelser – også kaldet professionsbacheloruddannelser.
Hos os er livslang læring og karriereveje særligt i fokus. Det betyder, at vi har et rigt udbud af videreuddannelser, ligesom vi også tilbyder merit- og sporskifteuddannelser, som typisk tages senere i livet. Derudover bedriver vi praksisnær og anvendelsesorienteret forskning inden for de områder, vi uddanner i og til. På den måde udvikler vi ny viden, som bruges i vores undervisning, bidrager til udvikling af vores fagprofessioner og er med til at løse nogle af samfundets største udfordringer.

Følg pressemeddelelser fra Københavns Professionshøjskole
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Professionshøjskole
Ny bestyrelse på Københavns Professionshøjskole5.5.2026 08:11:15 CEST | Pressemeddelelse
Trine Ladekarl Nellemann ny formand – fokus på den gode undervisning og dagligdag for KP’s studerende og medarbejdere samt på brobygning og flere studerende til professionsuddannelserne
Ny professionsmaster på KP tiltrækker mange ansøgere4.5.2026 09:43:34 CEST | Pressemeddelelse
Københavns Professionshøjskole har modtaget 179 ansøgere til 90 pladser på ny uddannelse i pædagogisk-psykologisk rådgivning
Entreprenørskab er en del af fagligheden – ikke et tilvalg27.4.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 7. maj mødes studerende fra hele regionen på Campus Sigurdsgade for at gøre det, deres uddannelser i bund og grund handler om: identificere problemer i den virkelige verden og finde løsninger på dem
Hele Danmark samles om en hemmelig historie: 780 skoler deltager i nationalt læseevent den 23. april23.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 23. april 2026, på Verdens Bogdag, samles tusindvis af børn på tværs af Danmark om én fælles fortælling, når Danmarks Hemmeligste Historie læses højt i klasselokalerne.
Ny forskning: Virkelighedsnær skole engagerer børn og unge22.4.2026 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Når timerne i folkeskolen kobles til virkelige erhverv, stiger elevernes motivation og engagement, viser et nyt projekt. Ifølge forskerne bag bør vi flytte fokus væk fra at få flere til at vælge en erhvervsuddannelse og i stedet for fokusere på at give børn og unge en varieret skoledag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

