Ændret startdato: Kabelarbejde på Artillerivej fra 16. marts - vejen spærres for gennemkørsel frem til sommer
26.2.2026 07:08:00 CET | Energinet | Pressemeddelelse
Energinets kabelarbejde på Artillerivej forventes at gå i gang 16. marts og vil vare frem til sommer. I perioden vil Artillerivej være spærret for gennemkørende trafik, og der vil være skiltet omkørsel. Adgang for beboere og brugere af området sikres så vidt muligt i hele perioden.

Hovedstadens elnet skal forstærkes og udvides. Derfor etablerer Energinet nye 132 kV-kabelforbindelser på tværs af Amager mellem H.C. Ørstedværket, Amager Koblingsstation og Amagerværket.
Kabelarbejdet begynder på Artillerivej, som tidligere har været militært øvelsesterræn. Der kan derfor forekomme ammunitionsrester i jorden, hvilket kræver ekstraordinære sikkerhedsforanstaltninger, blandt andet brug af store sandsække ved underboring.
Artillerivej spærres – omkørsel via Ørestads Boulevard og Røde Mellemvej
De særlige sikkerhedshensyn betyder, at der perioden ikke er muligt at holde Artillerivej åben for gennemkørende trafik. Fra midten af marts og frem til sommer vil trafikken derfor blive ledt via enten Ørestads Boulevard eller Røde Mellemvej.
Opstart udsat af hensyn til lokalområdet
Arbejdet var oprindeligt planlagt til at gå i gang i slutningen af februar. Efter dialog med Københavns Kommune er det dog besluttet at gennemføre arbejdet i flere etaper for i videst muligt omfang at sikre adgang for beboere og brugere i området omkring Nokken, Hekla Park og de omkringliggende haveforeninger.
Denne planlægning har krævet ekstra tid, hvilket betyder en senere opstart i midten af marts. Samtidig vil arbejdet strække sig over en lidt længere periode, da det er mere tidskrævende at udføre det i flere etaper.

Etapevis udførelse for at sikre adgang
Arbejdet på Artillerivej gennemføres i flere etaper for at tage hensyn til brugere af Hekla Park og beboere i Haveforeningen Sønderbro. Målet er at sikre adgang til området, herunder fodboldbanerne ved Hekla Park samt indkørsel til Bonderosestien, der både fungerer som adgangsvej for Haveforeningen Sønderbro og som parkeringsområde for parkens brugere.
I starten af arbejdet fra midten af marts og cirka tre uger frem udføres den første underboring. I denne periode vil området ved indkørslen til Bonderosestien og den runde parkeringsplads være spærret. Der henvises i stedet til anden parkering i området. Senere bliver der adgang til området, først fra syd og i den sidste etape fra nord.
Senere på foråret fortsætter arbejdet på Vejlands Allé. Her vil der være trafik i begge retninger, men med færre kørebaner, hvilket kan medføre trængsel. Opstarten af dette arbejde vil blive varslet særskilt.
Energinet informerer løbende via skiltning og direkte henvendelser til berørte parter. Mere præcise tidspunkter for de næste faser på Artillerivej og efterfølgende strækninger meldes ud, når opstart nærmer sig.
Nøgleord
Kontakter
Rune BagerEnerginet
Tlf:30718094runba@energinet.dkBilleder
Links
Om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger. Læs mere på www.energinet.dk
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Energinet sænker elforbrugernes tariffer yderligere4.9.2026 09:05:29 CEST | Pressemeddelelse
Lavere tarif kan sætte fart i elektrificering og grøn omstilling af energisystemet. Energinet holder i de her år, tarifferne nede. Det bidrager også til at styrke virksomheders konkurrenceevne.
Thomas Egebo stopper som administrerende direktør i Energinet26.8.2026 13:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Energinets bestyrelse og Energinets administrerende direktør Thomas Egebo stopper samarbejdet. Viceadministrerende direktør og COO Søren Dupont Kristensen konstitueres som administrerende direktør.
Fejlagtigt flyttede kunder kommer tilbage til korrekt elleverandør10.8.2026 15:57:06 CEST | Pressemeddelelse
Energinet har i samarbejde med markedets aktører sikret, at de kunder, der fejlagtigt blev flyttet i forbindelse med overdragelsen af kundeporteføljen fra Velkommen-koncernen, enten er tilbage hos den rette elleverandør eller bliver flyttet snarest. Samtidig ophæver Energinet suspensionen af Energidrift i DataHub-systemet, så virksomheden igen kan gennemføre leverandørskift og hverve nye kunder.
Energinet har midlertidigt bremset leverandørskift til Energidrift28.7.2026 11:57:35 CEST | Pressemeddelelse
Energinet har fået meldinger om, at elhandelsvirksomheden Energidrift A/S har flyttet flere elkunder, end de har haft ret til. Energinet har derfor bedt selskabet om dokumentation for deres kundedialog, og har midlertidigt lukket for Energidrifts adgang til DataHub-systemet, hvor kundeaftaler og leverandørskift håndteres.
Over 32.000 elkunder får ny elleverandør30.6.2026 13:33:06 CEST | Pressemeddelelse
Elnetselskaber har opsagt aftale med flere elhandlere. Elhandlerne kan derfor ikke længere levere el til deres kunder. Energinet skal sikre, at forbrugerne får ny elleverandør. Der er tale om ca 32.500 forbrugere på Sjælland og Lolland-Falster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

