Hvem fortjener en særlig hyldest for deres cyberindsats? Nu kan du nominere til Cyber Security Awards 2026
20.1.2026 07:35:00 CET | TDC Erhverv | Pressemeddelelse
For tredje år i træk afholdes årets Cyber Security Awards i marts, der hædrer de virksomheder og aktører, som har gjort en ekstraordinær indsats på området og bidrager til kampen for et mere sikkert digitalt samfund og erhvervsliv. Har din virksomhed eller en du kender gjort en særlig indsats? Så er det nu, du skal nominere.

Årets Cyber Security Awards 2026 løber af stablen onsdag d. 4. marts i København. Til awardshowet hyldes og anerkendes de virksomheder og aktører, der yder en særlig indsats på cybersikkerhedsområdet, og der er nu mulighed for at nominere en person eller virksomhed, som fortjener at blive hædret.
Hos TDC Erhverv, som står bag awardshowet for tredje år i træk, ønsker man at inspirere til bedre cybersikkerhed:
”Med det aktuelle og stadig mere komplekse trusselsbillede, er informationsdeling og erfaringsudveksling på tværs af brancher blevet en nødvendighed for at styrke vores robusthed. Cyber Security Awards har til formål at skabe mere transparens og åbenhed i branchen og samtidig hylde de virksomheder og aktører, der har gjort det særligt godt inden for cybersikkerhed. Vi ønsker med disse awards at inspirere til bedre cybersikkerhed,” siger John Henriksen, CEO hos TDC Erhverv.
Direktør for Styrelsen af Samfundssikkerhed og Beredskab, Laila Reenberg, glæder sig til at være en del af årets jury:
”Som vores nyeste trusselsvurdering viser, er cybertruslen mod Danmark fortsat meget høj, og hackerne udvikler konstant nye metoder. Det seneste år har vi igen set angreb på både myndigheder og virksomheder, og det understreger, at vi skal stå endnu tættere sammen. Cyber Security Awards er en vigtig anledning til at fremhæve de aktører, der tager ansvar og viser vejen – og forhåbentlig inspirerer andre til at løfte deres cybersikkerhed.”
Priskategorierne er:
- Det Gyldne Gitter: Hovedprisen hylder en virksomhed eller person, der har forbedret sin egen eller andres cybersikkerhed markant det seneste år
- Åbenhedsprisen: Fremhæver en virksomhed eller person, der åbent har delt erfaringer om cybersikkerhed, også når det har været udfordrende.
- Årets Kvindelige Cyberinspirator: Anerkender en kvindelig rollemodel, der har sat cybersikkerhed på dagsordenen og inspireret andre.
- Årets SMV-indsats: Hylder en mindre virksomhed, der trods begrænsede ressourcer har prioriteret cybersikkerhed på flotteste vis.
Sidste års vindere inkluderede D-Mærket (Det Gyldne Gitter), Tureby Alkestrup Vandværk (Åbenhedsprisen), Linda Mostrup Pedersen (Årets Kvindelige Cyberinspirator) og Moxso (Årets SMV-indsats). Fortjente vindere, der alle har sat nye standarder for cybersikkerhed i Danmark.
Årets jury består af fremtrædende profiler fra både det offentlige og private:
- Branchedirektør i DI Digital, Andreas Holbak Espersen
- CEO hos TDC Erhverv, John Henriksen
- Professor i Cybersikkerhed, Jens Myrup Pedersen
- Programchef for cybersikkerhed i Industriens Fond, Malene Stidsen
- CEO for IT-Branchen, Natasha Friis Saxberg
- Managing Director for Cisco Denmark, Trine Strømsnes
- CEO hos JN Data, Søren Lindgaard
- Konsulent, Jacob Kaarsbo
- Politikommissær NSK, Nicklas Fallesen
- Direktør for Styrelsen for Samfundssikkerhed, Laila Reenberg
- Chefredaktør på Computerworld, Lars Jacobsen
- Direktør hos Security Tech Space, Peer Kristensen
Fristen for nominering er den 12. februar 2026
Der opfordres til at alle på tværs af brancher kan nominere. Det gælder både danske virksomheder, organisationer og personer som der nu kan nomineres til årets priser.
Nominer og læs mere om Cyber Security Awards her: Om Awards — Cybersecurity Dagen
Nøgleord
Kontakter
Mikkel PoulsenKommunikationschef, TDC Erhverv
Tlf:+45 41 16 92 86mikpo@tdc.dkDenis KosticPressechef
Tlf:+45 30 44 22 44dkos@nuuday.dkBilleder
Om TDC Erhverv
TDC Erhverv tilbyder en bred portefølje af løsninger inden for kommunikationsteknologi, digitalt samarbejde og it-sikkerhed. Med end-to-end løsninger, der dækker virksomheders behov uanset størrelse og kompleksitet, forbinder TDC Erhverv kunder, medarbejdere og omverden. Også når de digitale behov ændrer sig i takt med udviklingen og ambitionerne, giver TDC Erhverv virksomheder, store som små, friheden til at se fremad.
Følg pressemeddelelser fra TDC Erhverv
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TDC Erhverv
Ny rapport: Cyberangreb mod danske virksomheder fordoblet på ét år – kan koste 120 mio. kr. pr. angreb4.3.2026 07:03:26 CET | Pressemeddelelse
Andelen af danske virksomheder, der har været ramt af cyberkriminalitet, er fordoblet sammenlignet med sidste år, viser ny rapport. Samtidig vurderer knap halvdelen af store virksomheder, at et cyberangreb koster over 500.000 kr. om dagen. På trods af millionomkostning og stigende bekymringer vurderer ganske få beslutningstagere dog, at det kan føre til konkurs.
Ny dansk cyberløsning kan opdage hackerangreb på få minutter frem for halvanden uge25.2.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
En ny cybersikkerhedsløsning fra TDC Erhverv gør det muligt for virksomheder at blive advaret om sikkerhedsbrud i løbet af et par minutter frem for halvanden uge, som hidtil har været gennemsnittet. Virksomheden kalder løsningen en gamechanger for både erhvervslivet og Danmarks samlede it-forsvar.
”Bekræft, at du ikke er en robot” – og luk hackeren ind22.1.2026 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Velkendte pop-up-beskeder og digitale sikkerhedstjek, som medarbejdere kan møde på hjemmesider, misbruges i stigende grad som indgang til cyberangreb mod danske virksomheder. Det viser TDC Erhvervs seneste Sikkerhedsrapport, der samler indsigterne fra cybertruslerne i 2025 og peger på de tendenser, der vil præge 2026.
Vejle Kommune skal teste AI-supercomputeren Gefion med henblik på at sætte skub i brugen af AI-løsninger i den offentlige sektor23.10.2025 13:01:47 CEST | Pressemeddelelse
TDC Erhverv indgik i august en stor aftale med en af verdens mest kraftfulde supercomputere, Gefion. Formålet med samarbejdet var at sætte yderligere skub i AI-udviklingen i Danmark ved at give virksomheder og myndigheder – uanset størrelse og branche – adgang til GPU-kraft i verdensklasse. Nu er Vejle Kommune, som en af de første offentlige myndigheder, klar til at teste deres AI-projekter af i Gefion med henblik på at bringe erfaringerne videre til andre kommuner i landet.
Markant stigning i cyberaktivitet: Teleselskab har foretaget fire millioner blokeringer på blot 14 dage22.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cybertruslen bliver ved med at stige, og der er ingen udsigter til, at den vil aftage. På blot få måneder er antallet af forsøg på adgang til ondsindede domæner tæt på fordoblet, hvilket tydeligt viser et trusselsbillede under konstant forandring. Det fremgår af den seneste kvartalsmæssige sikkerhedsrapport fra TDC Erhverv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

