Unge faglærte i ny podcast: Derfor fulgte vi vores drømme og valgte en uddannelse i industrien
13.1.2026 10:37:44 CET | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse
Det er ikke altid enkelt at følge sine drømme og vælge uddannelse uden at lade sig diktere af forventninger og fordomme. I en ny podcastserie ’Familiens blå får’ møder vi syv unge mennesker, som har fulgt deres drømme og valgt en uddannelse stik imod omverdenens forventninger.

- Mine lærere mente, at jeg var for klog til en erhvervsuddannelse og ville have mig på gymnasiet og universitet. Og det skulle jeg bare ikke.
Sådan lyder det fra elektronikfagtekniker David Spicker Bruhn i første episode af podcastserien ’Familiens blå får’, som får premiere d. 13. januar og udkommer hver tirsdag.
Podcasten er produceret af Heartbeats og er sponsoreret af DI, 3F Industri, Dansk Metal, Teknisk Landsforbund og HK i regi af Hands-on-samarbejdet.
’Familiens blå får’ fortæller i otte dele om en række unge, der har valgt en erhvervsuddannelse inden for industrien i stedet for at gå den akademiske vej. Blandt disse unge var en videregående uddannelse det oplagte valg, da deres omgangskreds som regel valgte gymnasiet og de typisk selv kom ud af en familie med en længere videregående uddannelse.
Men disse unge har vist, at succes ikke måles i en kandidatgrad og på trods af, at forældre, lærere og mange andre har haft fordomme, har de bevist, at deres vej var den rigtige for dem.
For selvom hver femte ung valgte en erhvervsuddannelse i 2025, så hersker der stadig fordomme om erhvervsuddannelser og arbejdet inden for industrien.
Så hvordan finder man modet til at gå sine egne veje, når man bliver rådet til noget andet af omverdenen? Og hvordan kan ens familie få øjnene op for, at en erhvervsuddannelse kan være lige så intellektuelt udfordrende. Det er nogle af de spørgsmål værten Søren Kitaj stiller til de unge, der har valgt en erhvervsuddannelse.
Det bliver der i denne podcast set nærmere på i selskab med syv unge og en række eksperter som inkluderer familieterapeut Lola Jensen, børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye og tidligere minister og nu sygeplejerske Christine Antorini. Eksperterne giver her deres bud på, hvorfor unge skal turde vælge det, som de drømmer om uanset deres baggrund.
Hver tirsdag udkommer der et nyt afsnit af ‘Familiens blå får’. Hør podcasten hos Heartsbeats her eller hør den, hvor du plejer at høre podcast.
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Fremtidens smede bliver klar til at bygge skibe med nye fag27.3.2026 12:38:35 CET | Pressemeddelelse
Smedespecialet smed maritim har hidtil givet smede kompetencer til at reparere skibe. Med fire nye fag bliver smedene nu i højere grad i stand til at bygge skibene. Et skridt der har været vigtigt at tage for Metalindustriens Uddannelsesudvalg i en tid, hvor fokus på at sikre rigets sikkerhed til søs fylder meget for både Dansk Industri, Dansk Metal og TEKNIQ.
Ny programserie 'Verden som læreplads' følger udstationerede lærlinge i USA, Kenya og Norge24.3.2026 14:48:55 CET | Pressemeddelelse
Unge lærlinge fra metalindustrien tager deres faglighed ud i verden, når de i ’Verden som læreplads’ udsendes til virksomheder i USA, Norge og Kenya. Første afsnit får premiere den 27. marts på TV 2 Nord og TV 2 Play.
Personvognsmekaniker, Sebastian Mortensen, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat6.2.2026 12:55:20 CET | Pressemeddelelse
Personvognsmekaniker, Sebastian Mortensen modtog fredag d. 6 februar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.
Klejnsmed, Simon Malmberg Christensen, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat30.1.2026 12:19:02 CET | Pressemeddelelse
Klejnsmed Simon Malmberg Christensen modtog torsdag d. 29 januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.
Automatiktekniker, Samahir Salah Ahmed Hammid, modtager 10.000 kr. fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat28.1.2026 10:57:02 CET | Pressemeddelelse
Automatiktekniker Samahir Salah Ahmed Hammid modtog mandag d. 26 januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum





