Udsatte på krisecentre slipper for karantæne i dagpengesystemet
16.12.2025 10:00:25 CET | Beskæftigelsesministeriet | Pressemeddelelse
Hvis udsatte kvinder og mænd må opsige deres arbejde, fordi de tager på krisecenter, skal de ikke også miste deres dagpenge. Det vil derfor ikke længere blive betragtet som selvforskyldt ledighed i dagpengesystemet. Dermed undgår de fremover at få tre ugers karantæne.
Kvinder og mænd, der er truet af fysisk eller psykisk vold, skal fremover kunne opsige jobbet og flytte i sikkerhed på et krisecenter uden at miste retten til dagpenge. Ændringen forventes at træde i kraft i februar 2026.
Beskæftigelsesminister Kaare Dybvad Bek siger:
- Voldsramte mennesker skal ikke straffes med karantæne i dagpengesystemet, hvis de er nødt til at sige deres arbejde op og opsøge et krisecenter. Der er rigeligt med usikkerhed forbundet med deres livssituation. Derfor skal de fremover være sikret, at de kan få dagpenge med det samme, hvis de er nødsaget til at opsige deres arbejde.
Ministeren har fået opbakning fra forligskredsen bag Aftale om et tryggere dagpengesystem til at indføre en ny bestemmelse, som sikrer netop det. Det betyder, at personer, der er nødt til at sige et job op af forskellige udefrakommende årsager, der har krævet en fraflytning af sin hidtidige bolig, ikke får karantæne i dagpengesystemet. Flytningen skal skyldes forhold såsom fysisk eller psykisk vold, trusler om vold, negativ social kontrol, æresrelaterede konflikter, stalking og anden form for chikane.
Som det er i dag, betragtes flytning til et krisecenter ikke som gyldig grund til at sige sit jobbet op eller ikke at kunne deltage i et aktiveringstilbud som forsikret ledig. Derfor får disse personer karantæne i tre uger, før de igen har ret til arbejdsløshedsdagpenge. Der er dog tale om relativt få personer, der hidtil har været ramt af karantænen.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Fødevarechecken er vedtaget26.2.2026 12:39:13 CET | Pressemeddelelse
Over to millioner pensionister, børnefamilier, ledige, studerende og lærlinge får udbetalt et skattefrit beløb, der giver dem bedre råd til at gå i supermarkedet.
Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck24.2.2026 10:17:39 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne er enige om, at lærlinge på erhvervsuddannelserne også skal have del i fødevarechecken. Indvandrere uden lovligt ophold bliver afskåret fra at modtage pengene.
Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen20.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvis virksomhederne på en byggeplads bliver ved med at ignorere Arbejdstilsynets påbud og udsætter ansatte for stor fare, vil de få et intensiveret tilsyn af Arbejdstilsynet. Tilsynet kan føre til, at Arbejdstilsynet helt stopper arbejdet på byggepladsen.
Mere end 13 mio. kroner skal hjælpe opsagte fra Novo Nordisk6.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesministeren har givet en række kommuner i alt godt 13 mio. kroner fra varslingspuljen til at hjælpe opsagte fra Novo Nordisk i job igen.
Ny beskæftigelsesindsats på vej med større lokalt ansvar og mindre bureaukrati19.12.2025 12:06:58 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har fredag vedtaget et lovforslag, der baner vejen for lokalt ansvar for beskæftigelsesindsatsen og den største forenkling nogensinde. Den nye beskæftigelsesindsats træder gradvist i kraft i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum