Dansk økologieksport når rekordhøjt niveau
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at eksporten af danske økologiske varer i 2024 steg til 3,6 milliarder kroner. Det er fjerde år i træk, at økoeksporten stiger.

Dansk økologieksport steg i 2024 med fire procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, der netop er offentliggjort.
I 2024 blev der eksporteret økologiske varer for 3,6 milliarder kroner – mod 3,5 milliarder kroner året før. Dermed har det danske økoeksportmarked endnu engang sat rekord, og det glæder international market director i Økologisk Landsforening Dennis Hvam.
”Det er super positivt, at vores eksportmarkeder stadig er i vækst, og at vi igen kan sætte rekord. Det er et resultat af, at de dygtige danske producenter arbejder seriøst med det her, og at bl.a. vi i Økologisk Landsforening har fokus på at udvide eksportmarkederne,” siger Dennis Hvam.
Økologisk Landsforening har i de seneste år haft særligt fokus på eksporten til Holland og Sverige samt de tysktalende lande – Tyskland, Østrig og Schweiz. Og det er da også særligt eksporten til Tyskland, der trækker væksten op, idet det tyske marked udgør cirka halvdelen af økologieksporten, og at tyskerne aftog tre procent flere danske økovarer i 2024 sammenlignet med året før.
”Det er i tråd med den opfattelse, vi har, når vi er ude at snakke med detailkæder, at der på de centraleuropæiske markeder er en positiv udvikling omkring dansk økologi. Det er godt at se, at det fokus bliver omsat til reel eksportværdi for de danske virksomheder. Derfor arbejder vi selvfølgelig videre med de her markeder for at fastholde det momentum, der er,” siger Dennis Hvam, der i øvrigt har en god fornemmelse med 2025, og han håber, at der ligger endnu en eksportrekord og venter, når tallene for 2025 opgøres næste år.
Allerede til februar er Økologisk Landsforening sammen med Bio Aus Dänemark om den danske fællesstand på verdens største økologimesse Biofach. Her regner Dennis Hvam med, at dansk økologi får endnu et boost.
”Jeg ser meget frem til Biofach, hvor vi kommer til at stå med nogle af økologiens dygtige producenter og arbejde for at skabe kontakter og veje ind på eksportmarkederne rundt omkring i verden. Det er altid en succes, og er man dansk økologiproducent, så tag fat i os, hvis man vil være del af en succeshistorie. Biofach er stedet, hvor man får nye ideer, inspiration og kontakter,” siger Dennis Hvam.
Mens økologieksporten steg med fire procent, faldt importen med 13 procent, idet der blev importeret økovarer for 4,4 millarder kroner i 2024 mod 5 milliarder kroner året før. Dermed nærmer Danmark sig en handelsbalance mellem import og eksport af økovarer. Læs mere og se flere tal hos Danmarks Statistik.
Kontakter
Simon Møbjerg SørensenPressemedarbejder
Tlf:2542 9310sms@okologi.dkOm Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Pressekommentar: Økologien og den nye kvælstofaftale3.12.2025 12:08:48 CET | Pressemeddelelse
Rasmus Prehn, administrerende direktør i Økologisk Landsforening, udtaler:
Økologer diskuterer trepart og grøn omstilling med minister og borgmester21.10.2025 11:14:58 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan økologien drive den grønne omstilling og treparten? Det spørgsmål stiller Økologisk Landsforening til trepartsminister Jeppe Bruus og Middelfarts borgmester Johannes Lundsfryd Jensen, når foreningens medlemmer og andre interesserede møder de to politikere i Middelfart.
Finansminister Nicolai Wammen besøger økologisk succes, der har reduceret sit klimaaftryk med hele 38 procent udelukkende på fødevarer siden 201912.9.2025 08:39:21 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 15. september klokken 12.00 lægger finansminister Nicolai Wammen vejen forbi Regionshospitalet i Randers for at lade sig inspirere af en af landets største økologiske succeser.
Her og nu: Videoklip fra Økologisk Høstmarked6.9.2025 13:11:26 CEST | Pressemeddelelse
Redaktioner kan frit bruge dugfriske videoklip fra Lille Østergård Økologi – en af 26 gårde, der lige nu holder høstmarked. Gæsterne fejrer årets høst sammen med landmænd, der undgår sprøjtegifte, og har plads til flere sommerfugle og et godt økologisk køb i markedsboderne.
Denne weekend: Høstmarked uden sprøjtegifte over hele landet5.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Traktortur, pluk-selv-æbler og -grøntsager, hop i halm, hør levende musik og spis ved langborde. Det bugner med oplevelser fra jord til bord denne weekend d. 6. og 7. september, hvor de økologiske gårde åbner dørene til Økologisk Høstmarked. Det er for alle og gratis.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum