Ny undersøgelse: Dårligt indeklima har betydning for, hvor forældre sætter deres kryds ved kommunalvalget
Knap 8 ud af 10 forældre lægger vægt på kandidaternes prioritering af et sundt indeklima i skoler og daginstitutioner, når de skal sætte deres kryds ved kommunalvalget, viser nye tal. SYNERGI opfordrer kandidaterne til at lytte til forældrene og sikre bedre rammer for børnene.

Den 18. november skal vi igen til stemmeurnerne, når der er kommunalvalg i landets 98 kommuner. En ny landsdækkende undersøgelse viser, at et fokus på indeklimaet i skoler og daginstitutioner kan være en vindersag for de opstillede kandidater.
I undersøgelsen, der er foretaget af analyseinstituttet Voxmeter for SYNERGI, svarer hele 79 pct. af de adspurgte forældre, at kommunerne i høj eller meget høj grad bør prioritere ressourcerne til et godt og sundt indeklima i skoler og daginstitutioner. Under 1 pct. mener, at kommunerne slet ikke bør prioritere området. Dertil svarer knap 8 ud af 10 forældre, at de vil tage problematikken med sig i stemmeboksen.
”Undersøgelsen slår fast, at et sundt indeklima i skoler og daginstitutioner betyder rigtig meget for de danske forældre – måske også mere, end politikerne går og tror. Det er et velfærdsområde, der har været forsømt alt for længe, og det mærker både børn og forældre tydeligt,” siger Morten Helveg Petersen, bestyrelsesleder i SYNERGI.
Tilbage i august viste en undersøgelse, at tre ud af fem forældre oplever problemer med indeklimaet i deres barns daginstitution eller skole. Det er forhold som usund luft, svingende temperaturer og dårlig belysning, der kan medføre flere sygedage, koncentrationsbesvær og en svækket indlæringsevne, der over en folkeskoletid kan koste, hvad der svarer til et helt års undervisning.
På den politiske scene har der længe været snak om at sætte ind over for det dårlige indeklima. SF foreslog for nylig at afsætte 3 mia. kr. over fire år til akut forbedring af indeklimaet i folkeskolen.
Også hos Venstre har der været ambitioner om at afsætte et milliardbeløb til forbedringer af indeklimaet. Troels Lund Poulsen erklærede allerede tilbage i 2023, at Venstre ville afsætte 1 mia. til bedre bygninger og et forbedret indeklima i daginstitutionerne.
SYNERGIs bestyrelsesleder, Morten Helveg Petersen, mener, at de nye tal taler deres tydelige sprog om, at der er god grund for politikere til at prioritere indeklimaet.
”Tallene viser netop, at det er en vigtig prioritet for en stor vælgergruppe. Jeg håber derfor, at de kommende kommunalbestyrelser vil lytte til forældrene og sikre bedre rammer for vores børn. Det er på høje tid at handle på de politiske ambitioner, der længe har været på området,” siger han.
SYNERGI foreslår:
- Der indføres minimumskrav til indeklima-kvaliteten i bl.a. skoler og daginstitutioner. Kravene skal tage udgangspunkt i en ny national standard for indeklima.
- Kommunerne udarbejder handlingsplaner for forbedring af indeklimaet.
- Der tilføjes et særskilt grønt anlægsloft til økonomiaftalen mellem kommuner og stat, som giver kommunerne en øremærket ramme til investeringer i indeklima og energieffektivitet, der ofte overlapper hinanden.
Kort om undersøgelsen:
Undersøgelsen er gennemført af Voxmeter for SYNERGI i maj-juni 2025. Den omfatter svar fra 1.000 forældre til børn i alderen 0-17 år fordelt over hele landet. Undersøgelsen fokuserer på forældrenes oplevelse af indeklimaet i deres børns skole eller daginstitution.
Læs hele undersøgelsen her.
Fakta:
- 78,6 pct. af forældrene mener, at kommunerne i høj eller meget høj grad bør prioritere ressourcerne til et godt og sundt indeklima i skoler og daginstitutioner. Under 1 pct. mener, at kommunerne slet ikke bør prioritere området.
- 77 pct. af forældre fortæller, at kommunalvalgskandidaternes prioritering af et sundt indeklima i daginstitutioner og skoler, gode fysiske rammer og generelt velrenommerede bygninger vil have en betydning for, hvor de sætter deres kryds.
- Tre ud af fem forældre oplever problemer med dårligt indeklima i deres barn eller børns institution(er). Kun 29 pct. af forældrene mener ikke, der er udfordringer med indeklimaet i deres institution. I Region Hovedstaden er det kun 23 pct.
- 9 ud af 10 forældre svarer, at det i ”høj” eller ”meget høj” grad er vigtigt, at deres barn eller børns institution har et sundt indeklima
- Mere end 450 forskellige kemiske stoffer hvirvler rundt i luften i danske klasselokaler: I 96 pct. af klasselokalerne i en undersøgelse fra 2022 måltes der koncentrationer over den maksimale anbefaling
- En sund CO2-koncentration i klasselokalerne kan øge elevernes indlæring med et ekstra læringsår og reducere personalefraværet med 4 pct. De elever, der går på de skoler, hvor indeklimaet er ringest, præsterer godt 10 pct. dårligere, end de elever, der går på de skoler, hvor indeklimaet er bedst.
- Hvert år misser danskerne 465.000 arbejdsdage pga. dårligt indeklima. Samme problem koster 30.000 mistede skoledage.
Kontakter
Andreas MüllerPresserådgiver
Tlf:30 66 77 84am@synergiorg.dkVedhæftede filer
Om Synergi
SYNERGI er en grøn interesseorganisation, der arbejder for en mere effektiv brug af energien – både i energisystemet, i industrien, i de offentlige og almene bygninger og i boligerne. SYNERGI består af en række toneangivende store danske og internationale virksomheder og organisationer. Sammen arbejder vi for at fremme grønne, energieffektive teknologier, så vi kan få mere ud af mindre.
Følg pressemeddelelser fra Synergi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Synergi
SYNERGI skal have ny direktør12.11.2025 11:06:35 CET | Pressemeddelelse
Efter knap syv år i spidsen for den grønne interesseorganisation SYNERGI takker Katrine Bjerre af – rekrutteringen af hendes efterfølger går nu i gang.
København er vært for stor europæisk konference om billigere boliger og stærkere konkurrenceevne21.10.2025 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 3. november samler SYNERGI, Renovate Europe og nogle af Europas førende virksomheder centrale beslutningstagere i København til en konference, der sætter fokus på, hvordan energieffektive renoveringer kan være en gamechanger for EU’s konkurrenceevne, klimakamp og energiuafhængighed. EU-kommissær Dan Jørgensen holder hovedtalen og vil være til rådighed for pressen. Det samme vil bl.a. CEO’s i ROCKWOOL, VELUX og Hansgrohe. På konferencen får kommissæren også præsenteret 'Copenhagen Commitment' – en erklæring, hvori europæiske producenter af energieffektive produkter og teknologier melder sig parate til at investere yderligere i medarbejdere og produktion for at nedbringe omkostningerne i bygninger og styrke konkurrenceevnen.
VELUX og SYNERGI om nyt SF-forslag: En klog investering i børns læring og trivsel18.9.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Udfordringer med og konsekvenser af dårligt indeklima i folkeskolen er veldokumenterede. En ny undersøgelse bekræfter, at også flertallet af forældre oplever problemet i deres barns institution. Derfor er det meget positivt, at SF nu vil investere stort for at komme problemet til livs, mener VELUX og SYNERGI.
Forældre slår alarm: Dårligt indeklima i skoler og daginstitutioner bekymrer11.8.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at tre ud af fem forældre oplever problemer med dårligt indeklima i deres barns skole eller daginstitution. SYNERGI og Skole og Forældre opfordrer kommunalpolitikerne til at tage forældrenes bekymringer alvorligt og prioritere indeklimaet højere i den kommende valgperiode.
SYNERGI om ØA26: Løft i anlægsrammen er positivt – ærgerligt at udskyde grønne renoveringer27.5.2025 13:15:39 CEST | Pressemeddelelse
SYNERGI roser regeringen og KL for at hæve anlægsrammen i økonomiaftalen for 2026 og dermed bane vejen for grønne og sundhedsfremmende investeringer i kommunernes bygninger. Men det er ærgerligt, at Danmark udskyder håndteringen af vigtige EU-krav om energirenovering af offentlige bygninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum