Djøf kårer Årets Tillidsrepræsentant 2025
7.11.2025 11:27:44 CET | Djøf | Pressemeddelelse
Bobby Singh Bhatia vinder Djøfs pris som Årets Tillidsrepræsentant 2025. Til daglig arbejder han i Fredericia Kommune, hvor han med stor indsigt varetager sine kollegers interesser og bidrager til at skabe et stærkt, inkluderende og velfungerende arbejdsmiljø.

”Bobby er kollegaen, man altid kan gå til – uanset om det handler om løn, trivsel eller andet. Han møder alle med oprigtig interesse”, lyder det fra kollegaerne i indstillingen til Årets Tillidsrepræsentant i Djøf, som i år går til Bobby Singh Bhatia, der til dagligt er chefkonsulent og Djøf-tillidsrepræsentant i Fredericia Kommune.
"Jeg er utrolig stolt, men også ydmyg over at blive kåret til Årets Tillidsrepræsentant i Djøf. Jeg har mere end tusind kollegaer rundt omkring i landet, der også fortjener en stor anerkendelse for det arbejde, de gør," lyder det fra en glad og overrasket Bobby Sing Bhatia.
Brobyggeren fra Fredericia
Bobbys kollegaer fremhæver særligt hans evne til at bygge bro mellem medarbejdere og ledelse. Han inviterer aktivt nye ledere til dialog for at skabe gode rammer for samarbejde og arbejdsmiljø. Flere kollegaer beskriver det som et vigtigt skridt mod en bedre arbejdskultur.
Det er også noget som dommerkomiteen har lagt særligt vægt på, lyder det fra formand for de offentligt ansatte i Djøf, Johanne Nordmann.
"Bobby viser, hvad det vil sige at være tillidsrepræsentant i ordets bedste forstand – engageret, samlende og handlekraftig. Han gør en mærkbar forskel for både sine kolleger og arbejdsplads, og med sit stærke engagement og sin evne til at skabe gode faglige fællesskaber er han en særdeles værdig modtager af titlen som Årets tillidsrepræsentant," udtaler Johanne Nordmann, formand for Djøf Offentlig.
Djøf hylder Danmarks bedste tillidsrepræsentanter
"Formålet med Djøfs pris er at hylde Danmarks bedste tillidsrepræsentanter og anerkende den store indsats, de gør for deres arbejdspladser i både det private og det offentlige," siger Johanne Normann, formand for Djøf Offentlig.
Dommerkomitéen lægger blandt andet vægt på arbejdet med at:
- skabe trivsel og gode vilkår lokalt på arbejdspladsen
- rådgive kolleger om løn, rettigheder og andre relevante forhold
- facilitere en god dialog mellem ledelse og medarbejdere
- være en stemme og moralsk støtte i svære tider
Kontakt mediechef Helle Slejborg, hsl@djoef.dk, tlf. 29734743
Om Djøf
Djøf er fagforening og rammen om faglige fællesskaber for 110.000 ledere, medarbejdere, selvstændige og studerende i den private og offentlige sektor i Danmark og i udlandet.
Djøfs medlemmer er langt fra ens. Men de deler passionen for faglighed og akademisk udvikling. Og de er fælles om viljen til at drive og udvikle erhvervsliv og samfund i en bæredygtig retning.
Djøfs medlemmer sætter deres viden i spil overalt i samfundet: Som rådgivere og konsulenter. Direktører og dommere. Advokater og analytikere. Projektledere og kommunikatører. Bestyrelsesmedlemmer og finansfolk. Eksperter og embedsmænd. Forskere, frivillige og fuldmægtige. Og meget mere.
Derfor driver Djøf faglig udvikling og inspiration, 1:1 rådgivning og karrieresparring, netværk og debat om aktuelle dagsordener og fremtidens arbejdsmarked.
Vi arbejder for at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og et inkluderende arbejdsliv for alle medlemmer. Og vi bakker dig op – også juridisk, hvis du får brug for det.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
Djøf: Skab arbejdsliv, man ”ikke vil hjem fra”20.3.2026 17:48:49 CET | Pressemeddelelse
”Pensionsalderen fylder meget i den politiske debat op til folketingsvalget. Der er brug for et bredere fokus: Hvordan vi sikrer et arbejdsmarked, hvor mennesker ikke bliver slidt ned – hverken fysisk eller mentalt”, siger Sara Vergo, der netop er blevet genvalgt som formand for Djøf.
IDA og Djøf: Alt for mange vidensarbejdere er bundet af klausuler16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange akademikere er bundet af konkurrenceklausuler med deres arbejdsgiver. Men klausulerne hæmmer mobilitet og vækst på arbejdsmarkedet, og derfor foreslår Djøf og IDA, at de bliver forbudt.
Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde8.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En kvindelig chef i en privat virksomhed tjener næsten 100.000 kr. mindre i gennemsnit om året end en mandlig chef. For almindelige ansatte er forskellen 55.000 kr. om året. Uligelønnen begynder allerede i studietiden.
Djøf: Regionale akademikere kan se frem til fremgang i reallønnen4.3.2026 16:16:22 CET | Pressemeddelelse
Med aftalen om en ny overenskomst for akademikere i ansat i regionerne er den sidste store brik i de offentlige overenskomster på plads. ”Også her er der udsigt til højere realløn og et mere fleksibelt og børnevenligt arbejdsliv”, siger Johanne Nordmann, formand for Djøf Offentlig.
100 AI-rollemodeller skal få flere kvinder med i udviklingen af AI-arbejdsmarkedet4.3.2026 07:58:44 CET | Pressemeddelelse
Djøf, Microsoft og Netcompany sætter sammen med foreningen Connected Women in AI jagten ind på 100 foregangskvinder i AI
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum