DMI – Danmarks Meteorologiske Institut

DMI og Aalborg Universitet udvikler nyt system til overvågning og forudsigelse af tørke

Del

Klimaændringer gør tørkeperioder både længere og kraftigere. Et nyt forskningsprojekt mellem Danmarks Meteorologiske Institut og Aalborg Universitet skal forbedre Danmarks evne til at overvåge, forudsige og håndtere tørke – og styrke grundlaget for klimatilpasning. 

Foto af moden kornmark, der høstes.
Tørken i 2018 medførte store tab for den danske landbrugssektor – op mod otte milliarder kroner, hvis man også medregner indirekte effekter på andre sektorer. Colourbox

Når marker visner, og åer og søer tørrer ud, rammer det både landbrug, økonomi og natur. Tørken i 2018 medførte store tab for den danske landbrugssektor – op mod otte milliarder kroner, hvis man også medregner indirekte effekter på andre sektorer.

Derfor går Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) og Aalborg Universitet (AAU) nu sammen om at udvikle et nyt system til overvågning og prognoser for tørke.

- Vi ved, at tørke ikke bare handler om manglende regn, men om et indviklet samspil mellem betingelser i atmosfære, jord og vandløb. Med dette projekt får vi ny viden om, hvordan tørke opstår, udvikler sig og ophører – og hvordan vi bedst kan håndtere den – også i et fremtidigt klima, siger forsker og ph.d. Michael Butts fra DMI.

Mere præcise prognoser
Det nye projekt kombinerer DMI’s erfaring med vejr- og klimaovervågning med AAU’s forskning i, hvordan store hydrologiske modeller kan kobles med satellitdata. Målet er at gøre overvågning mere brugbar og prognoserne mere pålidelige – både for Danmark og for Rhinens opland i Tyskland. DMI og AAU vil også gerne gøre projektet relevant for udenlandske samarbejdspartnere.

- Hvis landbrugsproduktionen falder, kan det føre til tab af job, generelle økonomiske tab, fødevareusikkerhed og stigende fødevarepriser. Vi skal overvåge og forudsige tørkeperioder for at forstå, hvilke konsekvenser tørke kan få, og hvordan tørkeperioder hænger sammen med klimaforandringer, siger lektor Maike Schumacher fra Aalborg Universitet.

Mere præcise forudsigelser
Projektet undersøger tre nye tilgange til at beregne og forbedre tørkeindikatorer:

  • Afprøvning af forskellige hydrologiske modeller og deres usikkerheder
  • Kobling af satellitdata og modeller for bedre at beskrive tørkens udvikling
  • Datadrevne metoder til at vurdere fremtidige tørkeforhold


Samarbejdet skal munde ud i mere præcise metoder til at forudsige og overvåge tørke.

Resultaterne bliver i første omgang relevante for forskere, beslutningstagere og myndigheder – blandt andre europæiske tørkeobservatorier, Copernicus-programmet og FN’s World Meteorological Organization – og vil give et stærkere grundlag for klimatilpasning i Danmark.

I anden omgang vil resultaterne give bedre betingelser for fødevaresektoren og entreprenører.

De første modelbaserede tørkeindikatorer forventes klar i sommeren 2027. Derefter skal satellitdata og nye datadrevne metoder gøre systemet endnu mere præcist.

Fakta om forskningsprojektet:

  • Drought Resilience through satellite-integrated Early warning And Monitoring (DREAM)
  • Deltagere: Maike Schumacher, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, AAU og Michael Butts (DMI)
  • Bevilling: 7.199.795 kroner.
  • Bevillingsgiver: Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) under temaet Grøn forskning
  • Formål: At udvikle mere præcise metoder til at forudsige og overvåge tørke.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Foto af moden kornmark, der høstes.
Tørken i 2018 medførte store tab for den danske landbrugssektor – op mod otte milliarder kroner, hvis man også medregner indirekte effekter på andre sektorer.
Colourbox
Download
Foto af forskere
Lektor Maike Schumacher fra Institut for Bæredygtighed og Planlægning på Aalborg Universitet og forsker og ph.d. Michael Butts fra DMI skal sammen udvikle mere præcise metoder til at forudsige og overvåge tørke blandt andet ved hjælp af satellitdata og datadrevne metoder.
Collage: AAU
Download

Links

Om Danmarks Meteorologiske Institut

Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.

Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.

Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut

Køge Lille Skole vinder Klimamatch – skoleelever hjælper forskere med at forstå fortidens klima3.11.2025 15:42:29 CET | Pressemeddelelse

Over 6.000 elever har dystet om hovedpræmien på 25.000 kr. i den landsdækkende konkurrence Klimamatch og bidraget til klimaforskning. Vinderen er 8. klasse fra Køge Lille Skole, der med skarpe blikke og præcise indtastninger har navigeret sig til tops. Klassen fejres i dag den 3. november på M/S Museet for Søfart, hvor præmieoverrækkelsen finder sted.

Havisen svinder ind: Antarktis har det fjerde mindste vinterisdække nogensinde13.10.2025 09:26:55 CEST | Pressemeddelelse

Havisens udbredelse er en af de tydeligste markører for klimaforandringer. Nye målinger fra DMI’s Nationalt Center for Klimaforskning (NCKF) viser, at havisen omkring Antarktis i år dækker et af de mindste vinterarealer nogensinde – det fjerde mindst, siden satellitmålingerne begyndte i 1979. Tendensen er den samme både mod nord og syd: Den samlede mængde havis på Jorden bliver ved med at skrumpe.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye