SCARLET PLEASURE ANNONCERER DERES STØRSTE KONCERT TIL DATO – I ROYAL ARENA 2026
Den københavnske poptrio Scarlet Pleasure er klar til at tage endnu et markant skridt i deres imponerende karriere. Den 3. oktober 2026 spiller bandet deres hidtil største – og eneste – koncert næste år, når de indtager Royal Arena i København.

“Vi har længe drømt om at samle alle dem, der kan lide vores musik, og alle dem, vi har mødt på små og store spillesteder og festivaler. Vi har haft så sindssygt mange vilde koncertoplevelser igennem tiden, og efter al den kærlighed og energi vi har oplevet fra folk, har vi lyst til at give noget tilbage og hylde vores publikum med et manifest, der indkapsler vores karriere indtil videre,” fortæller Scarlet Pleasure.
Med ikoniske hits som “HEAT”, “Limbo”, “24/7”, “Deja Vu”, “SOS”, “Discoteca” og anthemet over dem alle “What A Life” – samt et væld af andre publikumsfavoritter – har trioen masser af musikalsk guld at trække på, når de går i eksil for at forberede det bedst mulige show. Få danske kunstnere har sat så stærkt og alsidigt et aftryk på den danske musikscene de seneste 11 år som netop Scarlet Pleasure.
Scarlet Pleasure trives bedst med konstant fornyelse, og det er netop deres evne til at genopfinde sig selv og udfordre genrer, der gør trioen – sanger Emil Goll, trommeslager Joachim Dencker og bassist Alexander Malone – svær at sætte i bås. Nu tager de endnu et skridt ind i et helt nyt kapitel i deres historie: en kæmpe fejring i deres mest ambitiøse format nogensinde. Et er dog sikkert – koncerten bliver en kulmination af de mange hits, som har gjort deres indtog på radiostationer, charts og live landet over gennem deres karriere.
Siden debuten i 2014 med “Windy” har Scarlet Pleasure været garant for nogle af tidens største pophits. De har udsendt en konstant strøm af singler, opnået mere end 300 millioner streams på Spotify, spillet for udsolgte sale og skabt fester på landets største festivalscener – fra Arena og Orange Scene på Roskilde Festival til et fyldt Forum i København. Og det er bare herhjemme. Scarlet Pleasure har også været på international tour i byer som Paris, London og Berlin.
Deres musikalske univers balancerer mellem 70er cruise-stemning, eftertænksomhed og bittersød nostalgi – som at mærke drømme, der aldrig helt slap, og sommerminder, der aldrig helt forsvandt – og på den anden side den eksplosive energi fra en nat, hvor festen aldrig ender. Netop kontrasten mellem det melankolske og det euforiske, mellem drømme og dansegulv, er kernen i Scarlet Pleasures lyd. Og det er dén nerve, der foldes fuldt ud, når trioen nu samler alle deres facetter i ét stort manifest, når de indtager Royal Arena den 3. oktober 2026 – et musikalsk højdepunkt og en kulmination på Scarlet Pleasures karriere indtil nu.
“Det bliver en helt særlig koncert og faktisk også noget nyt, som vi aldrig har prøvet før. Vi er spændte, og vi synes, der er rigtig meget på spil. Det er noget, vi kan mærke helt ned i maven – og vi glæder os helt ufatteligt meget til det.”
Det officielle billetsalg starter mandag den 3. november kl. 10 via dtdconcerts.dk og ticketmaster.dk.
Nøgleord
Kontakter
Presse
presse@dtdconcerts.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts
Thomas Helmig giver kæmpekoncert i Aalborg31.10.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Aalborg får besøg af en af landets største musiklegender, når Thomas Helmig giver sit største headliner-show i 2026 på Trekanten – med special guest Jonah Blacksmith og support fra Ella Augusta.
Tinlicker vender tilbage til København – nu som trio24.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det hollandske elektroniske powerhouse vender tilbage til Danmark, og besøger spillestedet Poolen den 26. marts 2026.
Efter stor efterspørgsel: Zar Paulo annoncerer ekstrakoncert i Aarhus17.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På under én måned blev Zar Paulos koncert i Aarhus Congress Center den 10. april 2026 udsolgt. Nu glæder det aarhusianske band deres mange fans med en ekstrakoncert samme sted den 11. april 2026.
Leif Vollebekk gæster Danmark – canadisk stjerneskud klar til koncert i DR Koncerthusets Studie 216.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den anmelderroste canadiske singer-songwriter Leif Vollebekk giver koncert i DR Koncerthusets Studie 2 lørdag den 21. februar 2026.
Tina Dickow fejrer 25 år på scenen med eksklusiv jubilæumskoncert i Royal Arena14.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2026 kan en af Danmarks mest elskede sangskrivere fejre en særlig milepæl: Det er 25 år siden, Tina Dickow udgav sit debutalbum Fuel. Det markeres med en helt unik aften i Royal Arena den 17. april 2026 – den eneste koncert Tina Dickow giver i Danmark det år. “I april er det 25 år siden, mit debutalbum Fuel udkom, og de 25 vilde år har jeg lyst til at fejre med én stor koncert – sammen med jer! Mange af os er blevet voksne sammen i løbet af de år, og vi skal tegne de store linjer med sangene og genhøre de største og de første. Når vi ses igen, skal vi røre hinanden!” — Tina Dickow Publikum kan se frem til en karriereomspændende koncert, hvor Tina Dickow sammen med sit band dykker ned i det imponerende sangkatalog, der gennem et kvart århundrede har gjort hende til et musikalsk ikon – både herhjemme og internationalt. Med sin karakteristiske stemme, nærværende tekster og stærke melodier lover Tina Dickow en aften, hvor både de store hits og de stille øjeblikke får plads – en koncert f
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
