Dragør og Tårnby står højt på listen over flest skybrudsskader
De to hovedstadskommuner Dragør og Tårnby er nummer to og tre på top ti over danske kommuner med flest skybrudsskader i forhold til antal indbyggere. Det viser en ny opgørelse fra forsikrings- og pensionsbranchen.

2023 og 2024 var rekordvåde år, og det er tydeligt, at både Dragør Kommune og nabokommunen Tårnby i perioden fra 1. januar 2023 til 30. juni 2025 har været hårdt ramt af skader fra skybrud.
Den nyeste opgørelse fra F&P – forsikrings- og pensionsselskaberne – viser, at Dragør Kommune deler andenplads med Langeland, mens Tårnby Kommune lægger sig på en tredjeplads på den knap så attraktive top ti over danske kommuner med flest skybrudsskader de seneste 2,5 år med hhv. 20 og 17 skader pr 1000 indbyggere.
- Jeg tror ikke, borgerne i Dragør og Tårnby er i tvivl om, at klimaforandringer er en realitet, og med dem kommer vildere vejr og voldsommere nedbør. Begge kommuner ligger lavt og er truet af både stormflod, heftig nedbør og højtstående grundvand, så oversvømmede kældre, vand i husene og ødelagt indbo er ikke noget særsyn i de to kommuner, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør, F&P.
Skybrud er som udgangspunkt omfattet og dækket af forsikringen, men med stadigt vildere vejr i form af oftere og voldsommere hændelser som skybrud, dobbelte skybrud og langvarig og intens regn, er det vigtigt at forebygge, at skaderne sker, mener Pia Holm Steffensen.
- Vand ødelægger alt, og det tager lang tid at genopbygge og reparere efter oversvømmelse. Mange ting, som har helt særlig værdi for én, kan slet ikke erstattes. Arvestykker, børnetegninger og fotos for eksempel. Derfor er det vigtigt at sørge for, at skaderne ikke sker – og især at de ikke sker igen. Det er selvfølgelig en opgave for husejeren at sikre det helt nære ved boligen - men det er også en opgave for kommunen, siger hun.
På grund af Dragør og Tårnby kommuners beliggenhed tæt på København og dermed også på kritisk infrastruktur, er begge kommuner med i et statsligt samarbejde om kystbeskyttelse af hovedstadsområdet mod stormflod. Men F&P opfordrer også til, at klimasikring og forebyggelse mod skybrud bliver en del af kommunalvalgkampen og et centralt fokusområde – også efter valget.
- De kommende kommunalbestyrelser i Dragør og Tårnby står overfor en stor opgave med at sikre, at borgerne kan føle sig trygge, når vejret viser tænder. Fra andre steder i Europa ved vi, at hvis intet bliver gjort, kan forsikringsselskaber være nødsaget til at trække sig fra store områder, fordi de oversvømmes igen og igen. Der er vi ikke nået til i Danmark – og det gør vi heller ikke, hvis vi viser rettidig omhu, siger Pia Holm Steffensen.
Nøgleord
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkF&P Pressetelefon
Du kan ikke sende sms til pressetelefonen
Billeder

Vedhæftede filer
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Guldborgsund øverst på top ti med flest skybrudsskader28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune topper listen over de danske kommuner, der i forhold til antal indbyggere har været hårdest ramt af skybrudsskader. Det viser den nyeste opgørelse fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Flere kan nu samle deres pensioner25.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere har mere end én pensionsopsparing. Nogle bevidst - andre ikke. Men nu bliver det nemmere at samle sine pensioner.
F&P roser øget tempo i kystsikring24.10.2025 13:42:14 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget sætter nu ekstra fart på arbejdet med at kystsikre Danmark og på at forebygge oversvømmelse. Det får ros fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, for klimaforandringer giver stadigt vildere vejr, lyder det fra F&P.
F&P: Regeringen og Konservative har indgået en finanslov i klimasikringens tegn23.10.2025 13:13:14 CEST | Pressemeddelelse
Med aftalen om finansloven for 2026 giver regeringen og Konservative et vigtigt og tiltrængt løft til klimatilpasningen af Danmark, hvor der er akut behov for flere investeringer, hvis Danmark skal stå rustet til det vilde vejr. Forsikring & Pension (F&P) glæder sig over aftalen og det markante klimasikringsaftryk, som Konservative i høj grad har sat på finansloven.
F&P: Stærk åbningstale fokuserer på at værne om tilliden og fællesskabet i vores samfund7.10.2025 13:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I sin åbningstale sætter Statsminister Mette Frederiksen (S) fingeren på flere vigtige politikområder, herunder den fortsatte grønne omstilling, klimatilpasning, styrkelse af sundhedsområdet og en stærk konkurrencekraft. Men lige så vigtigt betoner hun vigtigheden af tillid og fællesskab i vores samfund, mener F&P’s adm. direktør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum