Nu har vi 500.000 elbiler i Danmark
Antallet af elbiler runder en vild milepæl. Næsten hver 6. bil på de danske veje er nu en elbil. Gunstige afgiftsvilkår, lave driftsomkostninger og gode lademuligheder har banet vejen, mener FDM, som nu opjusterer sin målsætning og vil arbejde for, at vi har 1,5 millioner elbiler i Danmark i 2030.

Antallet af elbiler på de danske veje fortsætter sin himmelflugt og runder nu en vild milepæl: 500.000!
Det er ellers ikke mere end seks måneder siden, at vi ved udgangen af april rundede 400.000 elbiler, og på bare et år er der kommet 200.000 flere elbiler på vejene.
”Udviklingen af elbiler på danske nummerplader er helt elektrisk. Det skyldes især stabile og gunstige afgiftsvilkår, faldende priser på elbiler, privatøkonomiske fordele og en lynhurtig udbygning af ladeinfrastrukturen, som har gjort det trygt at skifte til elbil,” siger adm. direktør i FDM Stina Glavind og fortsætter:
”Der er en enorm interesse for elbiler. Det oplever vi i vores rådgivning, og vi arbejder for, at flest muligt nemt og trygt skal kunne skifte til elbil. Vi har tidligere haft en målsætning om at nå en million elbiler i 2030. Det justerer vi nu, så vores mål i stedet lyder på halvanden millioner elbiler i 2030. Det mener vi, er realistisk.”
Det er både salget af nye elbiler, men også en markant import af nyere og brugte elbiler fra udlandet, der de senere år har fået elbil-kurven til at skyde i vejret. Mere end otte ud af 10 private vælger i dag en elbil, når de køber ny bil.
Det skyldes ikke mindst, at mange elbiler indtil nu reelt har været afgiftsfrie. Og med finanslovsaftalen for 2026, som fastfryser afgifterne på nuværende niveau, er der ikke udsigt til, at elbil-kurven knækker det næste år.
”Derfor forventer vi også, at tempoet i omstillingen vil fortsætte i 2026. Men skal vi holde kadencen de kommende år, kræver det kloge afgifter, der sikrer, at flest mulige danskere kan skifte til elbil. Derfor hilser vi nedsættelse af en ekspertgruppe velkommen, dader er brug for en grundlæggende reform af bilafgifterne, så de bedre fremmer hensynet til klima, miljø og fremkommelighed. Det kræver et grundigt forarbejde,” siger Stina Glavind.
Danske elbil-milepæle:
50.000 elbiler: september 2021
100.000 elbiler: oktober 2022
200.000 elbiler: januar 2024
300.000 elbiler: oktober 2024
400.000 elbiler: april 2025
500.000 elbiler: oktober 2025
Kilde: FDM/Bilstatistik.dk
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkBilleder
Om FDM
FDM er med 284.000 medlemshusstande Danmarks største interesse- og forbrugerorganisation.
FDM arbejder for en afvikling af registreringsafgiften, en grøn omstilling af bilparken, bedre trafiksikkerhed, bedre infrastruktur og bedre forbrugersikkerhed.
Derudover sidder FDM i en lang række råd og nævn som Ankenævn for biler, Parkeringsklagenævnet, Færdselssikkerhedskommissionen og Rådet for Sikker Trafiks forretningsudvalg.
Læs mere om FDM
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
Bilejere ignorerer tilbagekaldelser - kører videre med farlige fejl16.12.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Mange bilejere reagerer ikke på vigtige tilbagekaldelser af deres bil. Heller ikke selvom det handler om at rette kritiske fejl på bilens sikkerhed. FDM foreslår, at det skal koste bilens synsgodkendelse.
Flere bilister bliver blændet bag rattet15.12.2025 12:47:02 CET | Pressemeddelelse
Nye og langt kraftigere billygter ændrer måden, vi oplever mørkekørsel på. Ny undersøgelse fra FDM viser, at flere bilister føler sig blændet bag rattet, og at mørket påvirker både tryghed og kørevaner.
Populære bilmærker skruer ned for sikkerheden10.12.2025 11:02:07 CET | Pressemeddelelse
Renault, Toyota og Stellantis, der står bag flere populære bilmærker, sparer på sikkerheden for at holde prisen nede. Det er ærgerligt, mener FDM, der til gengæld er begejstret for ny Mercedes, som er topscorer i ny sikkerhedstest.
Ny platform gør det nemt at leje autocamper1.12.2025 14:55:57 CET | Pressemeddelelse
Ny platform skal gøre det nemt og overskueligt at leje autocamper i udlandet. FDM Travel står bag platformen GoCamper, som har samlet Danmarks hidtil største udvalg af autocampere i 30 lande verden over.
FDM: Luk p-selskabers adgang til data om bilejere1.12.2025 09:15:12 CET | Pressemeddelelse
Private parkeringsselskaber bruger deres særlige adgang til Motorregistret til at udskrive ny type opkrævninger og gebyrer. FDM mener ikke, at det er hensigten med adgangen og opfordrer skatteministeren til at begrænse eller helt lukke for p-selskabernes adgang til registret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

