Strikkelegenden Vivian Høxbro er klar med Dominostrik fra A til Z
For 25 år siden udgav Vivian Høxbro sin første bog om dominostrik og var dermed med til at gøre den særlige strikketeknik udbredt. Her 25 år efter – og endda på sin 80-års fødselsdag – udgiver hun bogen Dominostrik fra A til Z, der indeholder 25 forskellige firkanter, der kan strikkes sammen i uanede variationer.

Dominostrik er en strikketeknik, hvor figurer strikkes sammen, hvor de passer til hinanden – lige som i dominospillet, hvor man sætter de brikker sammen, der har det samme antal øjne. Vivian Høxbro blev introduceret til teknikken på en håndarbejdsmesse i Tyskland i 1993, og hun har siden udviklet et væld af designs, der er baseret på teknikken, hvor man med få masker på korte pinde kan ende med at have brikker nok til samle alt fra en dækkeserviet til en kimono.
Dominostrik fra A til Z indeholder først et firkantalfabet, hvor der findes opskrifter på 25 forskellige firkanter. Nogle har snoninger, andre har hulmønstre. Nogle er ensfarvede, andre har flere farver.
Efter firkantalfabetet kommer der fire strikkeskoler, hvor man kan lære, hvordan man strikker firkanterne sammen. Og derefter kommer Vivian Høxbros 18 nye dominodesigns, der byder på både boliginteriør i form af puder og dækkeservietter, accessoires som en clutch, tørklæde og hue og beklædning til både små og store. Her er alt fra en top med stropper, et sjal med knapper og en sweater med høj hals. Alle designs viser Vivian Høxbros sans for æstetik og sikre blik for at sammensætte mønstre, farver og teksturer, så alt går op i en højere enhed.
Bogen henvender sig til både begyndere, der gerne vil i gang med dominostrik, og øvede strikkere, der gerne vil have ny inspiration til deres strikkeprojekter.
Vivian Høxbro har arbejdet som strikdesigner i over 40 år, både for garnfirmaer og som selvstændig. Hun har skrevet et hav af strikkebøger, der er udgivet på norske, amerikanske, japanske og danske forlag. Hun holder foredrag i Skandinavien såvel som i USA og Japan og arbejder fortsat med design her i en alder af 80 år. Hun bor i Stubbekøbing, hvor hun også er blandt de frivillige ved Danamrks Strrikmuseum, STRIK på 1’ste.
Fakta om bogen:
Dominostrik fra A til Z
Forfatter: Vivian Høxbro
Forlag: Turbine
ISBN: 9788743612858
Sidetal: 228
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udgivelsesdato: 23. oktober 2025
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Minoritetskvinder tager del i samfundet20.11.2025 09:17:00 CET | Pressemeddelelse
I bogen Globale kvindefortællinger i Danmark tegner Hanne Fabricius 21 portrætter af stærke kvinder, der alle har minoritetsbaggrund og bidrager positivt til det danske samfund. De har hver især kæmpet for deres plads, og blandt kvinderne findes akademikere, iværksættere og en folketingspolitiker.
Raquel Rastenni hyldes i en ny biografi13.11.2025 13:13:02 CET | Pressemeddelelse
Journalist og forfatter Torben Kitaj har som den første skrevet en biografi om Raquel Rastenni, hvis stemme fyldte de danske hjem i 1950’erne og 60’erne, når radioprogrammet Giro 413 blev sendt. Her var det ofte Raquel Rastennis popsange, der blev ønsket af lytterne.
Fredericianernes historie dokumenteres i ny fotobog13.11.2025 12:12:24 CET | Pressemeddelelse
Fredericia 1950’erne og 1960’erne – Fredericianernes historie fortalt i billeder af Lisbeth Aagaard Lykke og Emil Tellerup er første bind i serien ”Fredericia i årtier”, der årti for årti dokumenterer byens liv og udvikling med et udvalg af fotografier fra arkiverne.
Alle kan lære at sy21.10.2025 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Stine Højland – også kendt under navnet ATTER på Instagram – er klar med en ny sybog, hvor upcycling af tøj og simple syprojekter er omdrejningspunktet. Og præcis som bestselleren ATTER, så er ATTER 2 også til de utålmodige typer.
Ninja CREAMi-kogebogen20.10.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Peter Friehling har leget med den nye maskine, der vinder indpas i flere og flere køkkener. Ninja CREAMi har ikke skuffet den erfarne kogebogsforfatter, der har lavet is i mange år, men kun sjældent, da det indtil nu har været en krævende proces, der hæmmede kreativiteten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum