Apollo Rejser øger sit fokus på Spanien
16.10.2025 08:05:00 CEST | Apollo Rejser | Pressemeddelelse
Rejsearrangøren udvider programmet i Spanien og tilbyder nu rejser til 35 destinationer og byer.

Efter mange års succes med De Kanariske Øer lancerede Apollo sin første destination på det spanske fastland i 2022 med rejser til en håndfuld feriebyer langs Costa del Sol. Knap tre år senere kan rejsearrangøren nu tilbyde hele 35 spanske destinationer – fra populære øer til spændende storbyer.
”Hvis der er ét land, der kan kaldes en ferieklassiker blandt danskerne, så må det være Spanien! Med undtagelse af Grækenland i sommermånederne er der få lande, der kan konkurrere med vores kærlighed til spanske strande, tapas og sangria. Derfor er vi yderst glade for nu at kunne tilbyde et så bredt program – og fra næsten hele landet,” fortæller Glenn Bisgaard, salgsdirektør hos Apollo.
Ferieperler til dem, der vil have sol
Med ni ud af ti solskinsdage om året er det let at forstå, hvorfor Costa del Sol fortsat topper danskernes rejselister. Her finder man alt fra pulserende Málaga og glamourøse Marbella til charmerende Estepona og autentiske Nerja, hvor den ægte andalusiske livsrytme stadig hersker – med små tapasbarer i smalle gyder, appelsintræer og kilometervis af strande.
I år er rampelyset dog rettet mod Costa Blanca, hvor Apollo lancerer rejser til fem feriebyer: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Albir og Calpe. Regionen byder på hvide strande, turkisblåt hav, bjerge, der møder kysten, og en atmosfære, der kombinerer et livligt spansk byliv med en rolig middelhavssjæl.
”Costa Blanca overrasker mange. Her finder man et spændende miks af både sofistikerede strandpromenader, små fiskerlandsbyer og et klima, der gør det muligt at nyde sol, svømning og udendørs servering året rundt,” fortæller Glenn Bisgaard.
Rejsearrangøren øger desuden sit fokus på Mallorca. Her lancerer Apollo fire nye destinationer: Cala d’Or, Can Picafort, Porto Pollensa og Pollensa – og tilbyder dermed i alt 11 feriebyer på den populære ø.
Byoplevelser med spansk sjæl
Det er dog ikke kun sol og badning, der står på Apollos spanske menu. Rejsearrangøren udvider også sit rejsetilbud med fokus på byliv og lancerer i år to spændende nye destinationer: Bilbao og San Sebastián.
I Bilbao møder moderne arkitektur traditionel baskisk kultur – med det ikoniske Guggenheim Museum som selve symbolet på byens forvandling. Kun en times kørsel derfra ligger San Sebastián, kendt for sin elegante havnefront, storslåede Belle Époque-bygninger og et af Europas mest berømte køkkener – med flere Michelin-stjernede restauranter, end de fleste storbyer kan drømme om.
”Med Bilbao og San Sebastián på kortet åbner vi døren til et helt andet Spanien, hvor kunst, gastronomi og kultur er i centrum. Det er en destination for alle, der ønsker at opleve landet med alle sanser – og som drømmer om at blive overrasket af den autentiske, sofistikerede og passionerede side af Spanien,” slutter Glenn Bisgaard.
Du kan rejse til disse destinationer i Spanien med Apollo:
| Rejsemål | Afrejsebyer |
| Gran Canaria | København, Billund |
| Tenerife | København |
| Fuerteventura | København, Billund, Aalborg |
| Lanzarote | København |
| Costa del Sol/Málaga | København, Billund, Aarhus, Aalborg |
| Costa Blanca/Alicante | København, Aarhus, Aalborg |
| Mallorca | København, Billund, Aarhus |
| Menorca | København |
| Ibiza | København |
| Madrid | København |
| Barcelona | København |
| Bilbao & San Sebastián | København |
Nøgleord
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dkBilleder

Om Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Udenlandsferien er årets højdepunkt for danskerne31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slår både jul, nytår, weekender og fødselsdage!
Nyhed! Apollo åbner direkte fly fra Aarhus Airport til Kreta30.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan midt- og østjyderne rejse med Apollo direkte fra Aarhus Airport. Rejsearrangøren lancerer en ny rute til Kreta - et af danskernes absolutte favoritrejsemål.
Leif Vase Larsen forlader DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valgt at fratræde sin stilling ved udgangen af april 2026. Fra den 1. maj starter han i en ny rolle uden for koncernen.
Hvem er du på ferie?17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse afslører danskernes feriepersonligheder.
Ingen prisstigning på Apollos charterrejser trods stigende brændstofpriser13.3.2026 10:29:18 CET | Pressemeddelelse
Mens flere flyselskaber varsler højere billetpriser som følge af stigende brændstofomkostninger, fastholder Apollo priserne på sine charterrejser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum