Antallet af huse til salg skrumper – priserne stiger op til efterårsferien
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for september 2025
- Ved indgangen til oktober 2025 var der 30.588 huse til salg på landsplan – et fald på knap 11 pct. i forhold til samme tidspunkt sidste år. Tilbagegangen i boligudbuddet ses i alle landsdele.
- Udbudspriserne på huse er på landsplan steget med godt 7 pct. det seneste år. Stigningen er særligt markant i og omkring hovedstaden, hvor København by, Københavns omegn, Nordsjælland, Bornholm og Østsjælland alle har oplevet prisstigninger på over 10 pct. Vestjylland skiller sig ud som den eneste landsdel med faldende priser – her er udbudspriserne faldet med 2 pct. siden sidste år.
- Ved indgangen til oktober 2025 var et gennemsnitligt hus på 140 kvm udbudt til 3,1 mio. kr. på landsplan. Det dyreste gennemsnitlige hus findes i København by med en udbudspris på 9,6 mio. kr., mens Vestjylland ligger i den modsatte ende af skalaen med en gennemsnitlig udbudspris på 1,6 mio. kr.
”For dem, der planlægger at bruge efterårsferien på jagten efter drømmehuset, er der færre boliger at vælge imellem end på samme tidspunkt sidste år – og samtidig må langt de fleste forvente højere priser. De positive takter, som dansk økonomi har vist i længere tid, har blandt andet været med til at øge interessen for boligkøb. Det afspejles tydeligt i udviklingen på boligmarkedet. Særligt i og omkring hovedstaden, som for mange fortsat er et attraktivt sted at bo, er efterspørgslen med til at drive priserne op,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for realkredit, ejendomsfinansiering og samfundsomstilling.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Rekordinvesteringer i fonde med europæiske aktier17.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Interessen for investeringsfonde, der investerer i europæiske aktier, herunder også europæiske forsvarsaktier, er historisk høj. I 2025 er der netto blevet købt op i disse fonde for mere end 12 mia. kr. Samtidigt er investorerne blevet belønnet med solide afkast i omegnen af 15 pct. siden årets begyndelse.
Flere boligejere indhentede lånetilbud til omlægninger i oktober14.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for oktober 2025.
Antallet af boliger til salg falder i hele landet11.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for oktober 2025
Høringssvar til udkast til bekendtgørelse om prismodeller for visse typer af betalingsinstrumenter (Dankort abonnementsbekendtgørelsen)10.11.2025 16:21:19 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar i forbindelse med ændring af Dankort abonnementsbekendtgørelsen
Aktive danske bankkunder ligger i europæisk top, når det gælder bankskifte10.11.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Danske bankkunder er blandt de mest aktive i Europa, når det kommer til at skifte bank. En ny analyse fra Finans Danmark viser, at omkring 23 pct. af danskerne har skiftet bank over de seneste fem år, mens yderligere 25 pct. har undersøgt mulighederne for at gøre det. Samlet set kan omtrent halvdelen af danskerne betegnes som aktive bankkunder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum