Finans Danmark

Finans Danmark ansætter ny pressechef

Del

Finans Danmark har ansat Mette Simonsen som ny pressechef. Hun begynder i stillingen den 1. november 2025.

Mette Simonsen kommer med mange års erfaring fra dansk medieverden – senest som redaktør og vært på DR’s Radioavisen og tidligere som erhvervsjournalist, redaktør og leder på DR Nyheder, P1 og vært på TV2 Finans.

”Med Mette Simonsen får vi en særdeles erfaren pressechef med solid indsigt i både erhvervsstoffet og det politiske landskab. Hun har stor erfaring med at formidle komplekse emner på en klar og tilgængelig måde, og hun vil være en stærk drivkraft i Finans Danmarks ambition om at styrke kommunikationen og dialogen med omverdenen,” siger Charlotte Juul Bisserup Bechfeldt, underdirektør for Public affairs, kommunikation og kampagne i Finans Danmark.

Med Finans Danmark 2.0 er organisationen i gang med en strategisk omstilling, der skal gøre den mere politisk agil, tværgående og proaktiv. Målet er at styrke sektorens samfundsrolle og sikre, at den står endnu stærkere i mødet med de store dagsordener som f.eks. vores fælles sikkerhed og beredskab, kritisk infrastruktur og den grønne omstilling. Her får Mette Simonsen en vigtig rolle i at understøtte og kommunikere den udvikling.

”Jeg glæder mig til at blive en del af Finans Danmark i en tid, hvor organisationen er midt i en vigtig udvikling. Min ambition er at styrke kommunikationen og skabe en endnu mere åben og tydelig dialog om sektorens rolle i samfundet. Med mine erfaringer fra journalistikken vil jeg arbejde for, at Finans Danmark står stærkere – både på de store dagsordener og i mødet med offentligheden,” siger Mette Simonsen.

Finans Danmark

Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark

Nye anbefalinger om betalinger styrker beredskabet6.10.2025 08:04:15 CEST | Pressemeddelelse

Nationalbanken har i dag opdateret sine anbefalinger om betalinger til borgerne sammen med nye generelle anbefalinger til de erhvervsdrivende i den fysiske handel. Det indebærer bl.a., at borgerne bør have flere forskellige betalingsløsninger til rådighed, og at de erhvervsdrivende forbereder sig på situationer, hvor betalinger ikke kan foretages som normalt. Finans Danmark bakker op om de nye anbefalinger.

Høj pris for unødvendigt kapitalkrav4.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Den systemiske risikobuffer på udlån til ejendomsselskaber blev indført med henvisning til risiko for tab på udlån til ejendomme. Men der er ikke uafdækkede risici på området. Til gengæld har kravet reelle konsekvenser for samfundet. Det binder unødigt kapital i sektoren, der mindsker bankernes og realkreditinstitutternes kapacitet til ny-udlån med op til 200 milliarder kroner. Det viser en ny opgørelse fra Finans Danmark, der opfordrer til, at kravet fjernes.

Bankerne har i stigende grad brug for økonomer, jurister og softwareudviklere – men nye regler gør den højtuddannede arbejdskraft mindre og mindre3.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Mens politikerne har besluttet at reducere antallet af studerende på de videregående uddannelser, så ansætter landets pengeinstitutter stadig flere. I dag er tre ud af ti ansatte i finanssektoren akademikere. Og en ny undersøgelse fra Finans Danmark viser, at virksomhederne forventer at ansætte endnu flere akademikere i de kommende år.

Stærke bankregnskaber sender milliarder tilbage til danskerne3.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Den pæne indtjening i bankerne de senere år kommer i stort omfang danskerne til gode. Danskerne ejer nemlig 24 pct. af bankerne og modtog i 2024 mere end 6 mia. kr. i udbytte. Derudover ejer danske fonde og foreninger hele 32 pct. af bankerne, og en del af deres overskud går videre til almennyttige formål – til gavn for hele det danske samfund. Og I modsætning til mange andre store virksomheder er bankerne fortsat i overvejende grad på danske hænder. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye