Antallet af huse til salg skrumper – priserne stiger op til efterårsferien
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for september 2025
- Ved indgangen til oktober 2025 var der 30.588 huse til salg på landsplan – et fald på knap 11 pct. i forhold til samme tidspunkt sidste år. Tilbagegangen i boligudbuddet ses i alle landsdele.
- Udbudspriserne på huse er på landsplan steget med godt 7 pct. det seneste år. Stigningen er særligt markant i og omkring hovedstaden, hvor København by, Københavns omegn, Nordsjælland, Bornholm og Østsjælland alle har oplevet prisstigninger på over 10 pct. Vestjylland skiller sig ud som den eneste landsdel med faldende priser – her er udbudspriserne faldet med 2 pct. siden sidste år.
- Ved indgangen til oktober 2025 var et gennemsnitligt hus på 140 kvm udbudt til 3,1 mio. kr. på landsplan. Det dyreste gennemsnitlige hus findes i København by med en udbudspris på 9,6 mio. kr., mens Vestjylland ligger i den modsatte ende af skalaen med en gennemsnitlig udbudspris på 1,6 mio. kr.
”For dem, der planlægger at bruge efterårsferien på jagten efter drømmehuset, er der færre boliger at vælge imellem end på samme tidspunkt sidste år – og samtidig må langt de fleste forvente højere priser. De positive takter, som dansk økonomi har vist i længere tid, har blandt andet været med til at øge interessen for boligkøb. Det afspejles tydeligt i udviklingen på boligmarkedet. Særligt i og omkring hovedstaden, som for mange fortsat er et attraktivt sted at bo, er efterspørgslen med til at drive priserne op,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for realkredit, ejendomsfinansiering og samfundsomstilling.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar til EU-Kommissionens revision af SFDR5.12.2025 15:21:49 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-Kommissionens revision af SFDR
Finans Danmark indgår som den første sektor i Danmark aftale med InterForce1.12.2025 10:09:29 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark og InterForce har i dag underskrevet Danmarks første sektoraftale af sin art. Aftalen skal gøre det lettere for virksomheder i den finansielle sektor at støtte medarbejdere, der gør en forskel som en del af Forsvarets reservestyrke.
Finans Danmarks nye bestyrelse1.12.2025 10:05:25 CET | Pressemeddelelse
På den årlige generalforsamling i Finans Danmark mandag den 1. december 2025 blev der valgt en ny bestyrelse.
Danskerne går glip af milliarder1.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskernes opsparing bevæger sig lige nu i det højeste niveau nogensinde. Men ved at lade en stor del af opsparingen stå passivt på en bankkonto, risikerer hver husholdning at gå glip af tusindvis af kroner. Og til sammen altså milliarder.
Finanssektoren klar på særligt ansvar ved afgørende samfundsomstilling1.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Finans Danmark sætter ord og tal på finanssektorens bidrag til udviklingen i velfærdssamfundet. Især i tider med omstillinger er sektorens betydning markant. Finans Danmark efterlyser bedre konkurrencemuligheder for at kunne styrke sektorens bidrag i den aktuelle omstilling med geopolitisk uro, handelsbarrierer, energiomstilling og opbrud i gamle alliancer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum