Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.

Fredag den 3. oktober bliver Nykøbing F igen fyldt med lys, sang, kunst og fællesskab, når Kulturnatten indtager byens gader, stræder og huse. I år udvider kulturnatten sit program markant, og allerede fra morgenstunden åbnes dørene for børnearrangementer, mens de unge kan glæde sig til events, der fortsætter til over midnat.
Programmet spænder bredt fra kor- og filmmaraton, koncerter og interaktiv lysinstallation til fællesmaleri, quizzer, gadeteater og kreative workshops. Kulturnatten er skabt i samarbejde mellem Guldborgsunds kulturaktører, Vores Nykøbing og Guldborgsund Kommune.
”Kulturnatten giver kommunens borgere mulighed for at få en smagsprøve på alt det, vores dygtige kulturaktører arbejder med til daglig. Jeg er meget glad for, at der i år er iværksat særlige tilbud for børn allerede fra formiddagen, så også de yngste kan prøve sig selv af i nogle af de fællesskaber, som kulturlivet skaber. Kulturnatten indbyder til interaktion og engagement, og jeg glæder mig til at møde mange borgere i alle aldre ude i byen,” siger Ole K. Larsen, formand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget.
Samtidig med Vores Nykøbings Late Night sætter kulturnatten gang i hele byen med events for både store og små. Publikum kan se frem til alt fra dans, fabeldyr, fortællinger og rollespil til groovy gadeteater og afslappende ”chill vibes”.
Kulturnatten løber af stablen fredag den 3. oktober kl. 9-01.30 i Nykøbing Falster.
Læs hele programmet på: www.guldborgsund.dk/kulturnatten
Kontakter
Ole K. LarsenFormand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget i Guldborgsund Kommune
Tlf:25 18 03 98byokl@guldborgsund.dkJulie Damgaard NielsenKulturkonsulent, Guldborgsund Kommune
Tlf:25 18 18 99judn@guldborgsund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Konstituering: Sådan er det nye byråd i Guldborgsund sammensat5.12.2025 09:38:08 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 4. december var der konstituerende byrådsmøde i Guldborgsund Kommune. Her er et overblik over, hvordan byrådet er sammensat efter kommunalvalget den 18. november.
Stubbekøbing Bibliotek & Borgerservice åbner i nye rammer5.12.2025 09:16:07 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 12. december 2025 starter flytningen fra den nuværende adresse og ind i helt nyrenoverede lokaler på Elversvej 2 i Stubbekøbing.
500.000 kr. uddelt til forprojekter i foreningslivet4.12.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Foreningen Venner af Eskilstrup Kulturhus og Nysted Kajak- og Roklub får nu puljestøtte af Guldborgsund Kommune, der skal bidrage til både et fagligt grundlag for nye løsninger og til at styrke rammerne for nuværende og kommende medlemmer.
Biblioteket styrker læseglæden: Bogpakker til alle kommunens skoler som optakt til børnelitteraturfestival3.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Bibliotekerne i Guldborgsund investerer i læseglæde blandt børn og unge med en boggave til alle kommunens skoler. Initiativet skal inspirere til mere læsning og skabe opmærksomhed om den kommende børnelitteraturfestival "Fortællinger ved Vandkanten"
Kultursatsning og samarbejde driver udviklingen i Gedser28.11.2025 10:45:00 CET | Pressemeddelelse
Med en række markante projekter på vej, herunder det kommende kunstneriske vartegn 'Under Overfladen', arbejder Guldborgsund Kommune og en bred kreds af samarbejdspartnere målrettet for at løfte Danmarks sydligste by som både lokalt bymiljø, kultursted og turistdestination.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum