Træ- og Møbelindustrien

Dansk træ er en mangelvare – ny skovplan skal sikre både klima, natur og råvarer

Del

Danskproduceret træ er i stigende grad en mangelvare. Det oplever medlemmerne i Træ- og Møbelindustrien, og særligt certificeret træ kan være svært at få fat i. Det sætter pres på den danske træ- og møbelindustri, som advarer om, at Danmark kan miste både arbejdspladser og klimamuligheder, hvis ikke en kommende skovplan sikrer stabil forsyning af bæredygtigt træ.

- Vi risikerer at stå i den paradoksale situation, at Danmark planter mere skov, men samtidig i en overgangsperiode mister adgangen til det træ, vi skal bruge til byggeriet, møblerne og de produkter, der netop kan reducere CO2-udslippet. Det kan betyde at danske savværker må lukke. Derfor har vi brug for en skovplan, der tænker klima, natur og træproduktion sammen, siger branchedirektør i Træ- og Møbelindustrien(TMI), Tanja Blindbæk Olsen.

Behov for en helhedsorienteret skovplan
Den Grønne Trepart har besluttet at rejse 250.000 hektar ny skov frem mod 2045. I følge TMI er det en historisk satsning, der kan trække CO2 ud af atmosfæren og styrke biodiversiteten. Men Træ- og Møbelindustrien mener, at det er afgørende, at skovplanen også sikrer en stigende selvforsyning af dansk gavntræ, frem til vi kan høste fra de nye skove. I dag dækker Danmark kun knap en femtedel af sit forbrug.

- Hvis vi fordobler selvforsyningen, kan vi både skabe flere danske arbejdspladser og gøre en reel forskel for klimaet. Træ binder kulstof i årtier, når det bruges i byggeri og langlivede produkter – og det er klimamæssigt bedre end at importere træ fra et presset verdensmarked, siger direktør for Norlund A/S og formand for Træ- og Møbelindustrien Jørgen S. Skriver.

TMI foreslår:

  • En helhedsorienteret skovplan, der definerer rollefordelingen mellem nye og eksisterende skove.
  • En fordobling af Danmarks selvforsyningsgrad af træ frem mod 2075.
  • Incitamenter der fremmer Certificering af alle større skovarealer senest i 2030, så bæredygtigheden af træet kan dokumenteres.
  • En accelereret skovrejsning med enklere regler og bedre incitamenter til private skovejere.

Risiko for at sakke bagud
TMI peger på, at udlægningen af 75.000 hektar urørt skov og en planlagt hugstreduktion på 20 procent fra 2026 i statens skove vil reducere tilgangen af dansk træ markant de kommende år. Samtidig er importmulighederne blevet dårligere efter Ruslands invasion af Ukraine og Kinas massive opkøb på verdensmarkedet.

- Danmark har sat høje klimamål, og vi skal bruge mere træ i byggeriet, med de nye klimakrav i bygningsreglementet. Derfor er der brug for handling nu, så vi kan udnytte potentialet i både klima og industri, siger Tanja Blindbæk Olsen.

Fakta:

  • Danmark producerer i dag kun ca. 20 % af det træ, vi selv bruger.
  • Den Grønne Trepart har besluttet 250.000 hektar ny skov frem mod 2045.
  • 75.000 hektar statsskov er allerede udlagt til urørt skov.
  • Byggeriet står for 5-12 % af Danmarks samlede drivhusgasudledning. Øget brug af træ kan reducere denne andel markant.

Kontakter

Yderligere oplysninger fås hos Tanja Blindbæk, tlf. 4074 5868, e-mail tabo@di.dk

Følg pressemeddelelser fra Træ- og Møbelindustrien

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Træ- og Møbelindustrien

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye