Bevægelsesmåler kan bane vejen for mindre sygefravær
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø har udviklet en bevægelsesmåler, der skal bidrage til at forebygge smerter og sygefravær på arbejdspladser. Gennem automatiske målinger har den potentiale til at give indsigter, der kan styrke sundheden på tværs af brancher.

Hvad belaster egentlig mureren, der er i gang med at bygge en væg? Og hvordan bevæger SOSU-medarbejderen sig i løbet af en arbejdsdag?
Det skal systemet Motus hjælpe arbejdspladser med at blive klogere på. Systemet består af en lille bevægelsesmåler, der sættes fast på medarbejdernes krop, og en app, som hjælper med at måle, hvordan medarbejderne bevæger sig i løbet af en arbejdsdag.
Og dét kan være nyttig viden til at stille skarpt på, hvor der skal skrues i arbejdsmiljøet, når man vil forebygge smerter og sygefravær – både på den enkelte arbejdsplads og på tværs af brancher.
Blotlægger risici i arbejdsmiljøet
Forskere fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) står bag Motus. Systemet gør det usynlige synligt ved for eksempel at give et objektivt datadrevet billede af, hvordan medarbejderne bevæger sig, og hvor længe de befinder sig i udfordrende stillinger.
Forskningschef i ergonomisk arbejdsmiljø på NFA Andreas Holtermann fremhæver, at Motus markerer et skridt mod en ny æra i arbejdsmiljøforskningen.
- Med sine objektive målinger kan Motus bidrage til enighed om arbejdsmiljøudfordringer, hvor der før har været usikkerhed. Det kan være svært for medarbejdere at gengive, hvor lang tid de arbejder i udfordrende stillinger som for eksempel med armene over skulderhøjde, og her kan Motus hjælpe. Bevægelsesmåleren kan bidrage til, at arbejdspladser får en fælles forståelse af medarbejdernes arbejdsstillinger. Og den kan de så bruge til at skabe løsninger, der fremmer et sundt ergonomisk arbejde, siger Andreas Holtermann og fortsætter:
- Målingerne kan sammenlignes på tværs af arbejdspladser og brancher og bidrage til en generel forståelse af, hvad sundt ergonomisk arbejde er, og hvordan man kan lykkes med det.
Er allerede afprøvet på arbejdspladser
Forskere fra NFA har nu afprøvet Motus på en række arbejdspladser i et pilotprojekt. Og resultatet var, at systemet er lovende i forhold til at kunne anvendes af medarbejderne, når de løser deres arbejdsopgaver.
- Vi har fået positiv feedback, blandt andet at Motus både er nem at bruge, og at det har været et godt værktøj til både at stille skarpt på udfordringer i arbejdsmiljøet og løsninger til at forbedre det. Nu er næste skridt at invitere endnu flere arbejdspladser til at bruge bevægelsesmåleren, så vi kan understøtte et sundere ergonomisk arbejde på tværs af arbejdspladser, fortæller Nidhi Gupta, der er seniorforsker på NFA og en af forskerne bag Motus.
Ny brugervenlig teknologi
Næste skridt er at udrulle Motus på arbejdspladser, så arbejdspladserne selv kan indhente data om medarbejdernes bevægelser og arbejdsstillinger – og altså derigennem bidrage til ny viden om forbedringspotentialer i det ergonomiske arbejdsmiljø
Skal det lykkes, er det ifølge Nidhi Gupta afgørende, at bevægelsesmåleren er let for medarbejderne at tage den i brug.
- Bevægelsesmåleren er nem at påføre, og når først den sidder der, skal medarbejderne ikke gøre andet end at indtaste arbejdstid og opgaver – og ellers bare gøre, som de plejer. Når måleperioden er overstået, får både medarbejderne og arbejdspladsen automatisk vigtig og præcis viden om medarbejdernes fysiske arbejdskrav, og hvor fysisk sundt deres arbejde er, siger Nidhi Gupta.
I pilotprojektet fejlede brugervenligheden heller ikke noget, fortæller Rasmus Kildedal, der er akademisk medarbejder på NFA:
- Vi afprøvede Motus på 1.370 personer på tværs af jobgrupper, hvor vi målte dem i 24 timer over syv dage for at teste brugervenligheden. Deres respons var meget positiv. Vi ser derfor et stort potentiale i, at Motus kan tages i brug ude på arbejdspladser i forskellige brancher, fortæller han.
Åbner helt nye døre
Kigger forskerne ud i fremtiden, kan de automatiske målinger danne grundlag for forbedringer og bidrage til et sundt ergonomisk arbejdsmiljø i Danmark. Forskerne håber på, at målinger af for eksempel murere fra forskellige arbejdspladser kan bidrage til et samlet datasæt om murere i Danmark, der peger på forbedringspotentialer generelt i deres ergonomiske arbejdsmiljø.
Forskernes forhåbning er altså, at Motus kan være en effektiv vej til først og fremmest at styrke sundheden lokalt på arbejdspladser. Men også at den lille bevægelsesmåler på sigt kan bidrage med en meget stor mængde viden, der kan bruges til at forebygge smerter og sygefravær hos en helt jobgruppe.
Jo mere data og viden, man har om et givent område, desto lettere er det nemlig at gå fra usikkerhed til at enes om at sætte ind og komme med løsninger. Motus kan dermed danne grundlag for datadrevet arbejdsmiljøarbejde inden for sundt ergonomisk arbejde på danske arbejdspladser.
Om studiet
Sådan gjorde forskerne
Studiet er inddelt i to faser, hvor Motus-teknologien er afprøvet: i en arbejdsmiljøsammenhæng og en folkesundhedssammenhæng.
I den første fase rekrutterede forskerne deltagere via data fra databasen National Overvågning af Arbejdsmiljøet blandt Lønmodtagere (NOA-L), som var baseret på spørgeskemaundersøgelser fra 2021. Der var 334 deltagere i pilotprojektet. Deltagerne modtog en sensor og downloadede Motus-appen, som gav instruktioner til placering af sensoren på låret samt til selvrapportering af arbejds- og søvntimer. Efter en 7 dage lang måleperiode udfyldte deltagerne et spørgeskema om anvendelighed. Forskerne reviderede Motus på baggrund af feedbacken.
I den anden fase rekrutterede forskerne deltagere via Statens Institut for Folkesundhed (SIF), som var baseret på spørgeskemaundersøgelser fra 2023. Her var 1.036 deltagere. I den anden fase evaluerede forskerne både den reviderede Motus og noterede en række faldgruber – som for eksempel at sensoren hos nogle faldt af undervejs.
Ekstern finansiering
Projektets første fase er støttet af Arbejdsmiljøforskningsfonden (AMFF), og anden fase er støttet af TrygFonden.
Styrker og begrænsninger ved studiet
Det er en styrke, at studiet er inddelt i to faser, idet Motus er blevet evalueret og revideret undervejs. Det er også en styrke, at Motus er afprøvet i forskellige sammenhænge, hvilket indikerer, at den er anvendelig på tværs af brancher mm.
Det var svært at rekruttere deltagere til studiet, og en lav deltagelsesprocent kan betyde, at dem, der deltager i studiet, er mere motiverede end gennemsnittet. Derfor er deltagelsesprocenten – trods variation i køn og alder – en begrænsning
Nøgleord
Kontakter
NFA's pressetelefon (modtager ikke SMS)
Tlf:+45 39 16 52 10Links
Om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA)
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler, uddanner forskere og rådgiver myndigheder for at bidrage til et sundt og sikkert arbejdsmiljø.
NFA er en uafhængig sektorforskningsinstitution under Beskæftigelsesministeriet (BM) og den største forskningsinstitution på arbejdsmiljøområdet i Danmark. Vi vægter faglighed og nytænkning højt, og er anerkendt både nationalt og internationalt for at udføre forskning indtil højeste internationale niveau. Vi har næsten 200 videnskabelige publikationer årligt, og ca. 70 procent bliver offentliggjort i toptidsskrifter, der er relevante for NFA's forskningsområder.
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Sauna, branddragt eller bad? Sådan slipper brandmænd for farlig sod på huden17.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra NFA har testet flere måder at mindske brandfolks optag af sod.
Kan man måle og forbedre, hvor kompetente arbejdspladser er til at styrke medarbejderes sundhed? Det skal forskere undersøge11.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt forskningsprojekt fra NFA støttet af TrygFonden skal undersøge arbejdspladsens kompetencer til at styrke medarbejdernes sundhed, og hvordan de kan forbedres. Det kaldes arbejdspladsens organisatoriske sundhedskompetence.
Nattevagter: Kan mere indflydelse på vagtplanen gavne helbredet?4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Natarbejde kan have negative konsekvenser for medarbejderes sundhed. I et nyt NFA-projekt skal forskere undersøge, om indflydelse på egen arbejdstid kan forebygge helbredsproblemer blandt personer, der arbejder om natten.
Robotskærer kan mindske støv i arbejdsmiljøet med op til 98 procent2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra NFA har afprøvet en robotskærer på byggematerialer som fibergips og fibercement. De finder stort potentiale for at minimere støv i arbejdsmiljøet.
Højt sygefravær i første job hænger sammen med risiko for langtidssygemeldinger senere i arbejdslivet27.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge med hyppigt sygefravær i starten af arbejdslivet er i risiko for langtidssygefravær senere i deres arbejdsliv, viser ny forskning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum