Budget 2026-2029 for Haderslev Kommune skal sikre velfærd og udvikling
19.9.2025 13:08:23 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om budgettet for Haderslev Kommune for de kommende fire år. Forligspartierne ønsker med aftalen at holde hånden under den nære velfærd og fortsat skubbe gang i udviklingen med tre overordnede, strategiske initiativer; kapacitet på plejeboliger, placering af svømmefaciliteter og samlet campus-område, samt en række øvrige prioriteringer.

Venstre, Socialdemokratiet, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, SF - Socialistisk Folkeparti, Slesvigsk Parti samt uden for partierne, Benny Bonde, har indgået forlig om budget 2026-2029 for Haderslev Kommune. Budgettet skal styrke velfærd og udvikling i en reformtid.
”Jeg er glad for, at vi i dag kan præsentere et budget, som er indgået i et bredt forlig. Det er vigtigt, vi står sammen i en tid, der er præget af reformer og uro og usikkerhed i verden omkring os”, siger borgmester Mads Skau.
Kapacitet på plejeboliger i Haderslev by skal sikres
Forligspartierne vil lave en fremtidssikret helhedsplan for plejehjemskapaciteten i Haderslev Kommune. Det indebærer blandt andet, at kapaciteten i Haderslev By øges med 15-20 pladser. De 15-20 pladser oprettes på Kong Frederik IX’s Plejehjem i efteråret 2026.
Forligspartierne reaktiverer den nuværende ledige bygningsmasse på Hiort Lorenzens Vej, så bygningerne kan rumme forskellige offentlige formål og skabe rammerne for gode og sammenhængende løsninger for borgerne.
Der afsættes i budgettet en ramme på 10,5 mio. kr. i 2026 til at igangsætte arbejdet.
Placering af svømmefaciliteter ved Udsigten
Forligspartierne bag er enige om at arbejde videre med en afklaring af, om der kan indgås partnerskab med Udsigten Aps og Water and Wellness om at etablere et svømmeanlæg med en stærk wellnessprofil.
Hvis der kan det, er det hensigten af placere nye svømmefaciliteter i Haderslev Kommune ved det tidligere sygehus ved Haderslev Dam. Der er samlet set afsat 170 millioner kroner i budgettet til svømmefaciliteter.
Et samlet campus i Haderslev Nord
For at styrke de lokale uddannelsesmuligheder har forligspartierne fokus på en plan for samling og udvikling af kommunens uddannelser i et campusmiljø i den nordlige del af Haderslev by.
Arbejdet intensiveres og understøttes af sidste års prioritering.
Initiativer der skaber ro og stabilitet i velfærden
Udover de strategiske initiativer har forligspartierne aftalt en række initiativer, der skal sikre ro og stabilitet i velfærden.
Blandt initiativerne er der investeringer i velfærdsteknologi, fysiske rammer, driftsaftaler med selvejende institutioner, styrkelse af indsatsen over for seniorer og demente, investeringer i kultur- og fritidsområdet, midler til to-voksenordning på skolerne, fastholdelse af ungdomsklubber, cykelstier, sund fjord og dam og lang række andre initiativer.
”Jeg vil gerne takke de øvrige partier bag forliget for et godt og konstruktivt samarbejde om budgettet. Vi skal sammen sikre, at Haderslev Kommune også fremover er et godt sted at leve, arbejde, vokse op og drive virksomhed. Det mener jeg, at vi med dette budget tager ansvar for til gavn for borgerne i Haderslev Kommune”, siger Mads Skau.
Hent den samlede forligstekst nedenfor.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkVedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Ridehuset i Haderslev solgt til lokal udvikler25.6.2026 12:00:24 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune har solgt den historiske bygning Ridehuset på Haderslev Havn. Den markante bygning fra 1797 er solgt til CP Ejendom I/S, der med købet ønsker at udvikle stedet til gavn for byens borgere.
Haderslev Kommune køber bygninger af Det Blå Gymnasium11.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Planerne om et samlet campusmiljø i Haderslev Nord er nu kommet et skridt nærmere. Haderslev Kommune har købt bygningerne på Kroghs Kobbel 2 i Haderslev af Det Blå Gymnasium. Dermed har skolen mulighed for at flytte sine aktiviteter sammen med Haderslev Katedralskole på Christiansfeldvej.
Historie Haderslev får ny visuel identitet27.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Historie Haderslev har gennem det seneste år lagt en ny strategi og i den forbindelse arbejdet på en mere moderne og organisk visuel identitet, med nyt logo og ny designlinje, som skaber rammerne og virkemidlerne til vores fremtidige formidling. Derudover har farvepaletten fået et frisk pust, og den visuelle formidling er blevet mere fængende og iøjnefaldende.
Bevaringsværdige sejlskibe vender tilbage til Haderslev24.4.2026 08:32:10 CEST | Pressemeddelelse
Det var et smukt syn, da 52 bevaringsværdige sejlskibe besøgte Haderslev Havn i juli 2024. Nu byder Haderslev Kommune begivenheden velkommen igen i 2026.
Haderslev Lysfest 2026 markerer befrielsen i en urolig tid20.4.2026 10:36:57 CEST | Pressemeddelelse
Når Haderslev Lysfest i 2026 tænder lys, sker det i en tid præget af krig, konflikter og global usikkerhed. Netop derfor får markeringen af Danmarks befrielse i 1945 en særlig aktualitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum