Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.

Med en ny kunststrategi får Nykøbing Falster et fælles redskab til at arbejde med kunst i havnebyen og bymidten. Strategien er udviklet gennem workshops med repræsentanter fra kulturinstitutioner, handelsliv, ungdommen, Statens Kunstfond og kommunens egne forvaltninger.
Kunststrategien har en klar vision. Kunsten skal bidrage til at skabe æstetiske, bæredygtige og rekreative omgivelser, hvor byens historie og nærheden til vandet bliver gjort levende og nærværende.
De fem pejlemærker i strategien sætter retningen for fremtidens kunst i bymidten og på havnen. Kunsten skal skabe forbindelser på tværs af byen, danne attraktive rekreative byrum, styrke arkitektoniske signaturbyggerier, indtænke både naturen på land og vand samt tage afsæt i cirkulære og historiske materialer.
”Kunsten kan noget helt særligt i byudviklingen. Den skaber oplevelser, identitet og mødesteder, som vi ikke kan planlægge os til på andre måder. Med strategien får vi et styringsværktøj, så vi kan sikre, at kunsten fremover understøtter de kvaliteter, vi ønsker i både havneområdet og bymidten,” siger Ole. K. Larsen, formand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget.
Kunststrategien hænger tæt sammen med helhedsplanen for havneudviklingen og den eksisterende designmanual. Den beskriver både mulige steder for kunst, vision og mission samt vigtige parametre for, hvordan kunsten bedst kan integreres i byrummet.
”Kunsten er en vigtig del af byens udvikling. Den kan samle mennesker på tværs af alder og interesser og skabe oplevelser, der styrker fællesskabet. Med kunststrategien tager vi et vigtigt skridt mod at gøre Nykøbing Falster til en endnu mere levende og attraktiv by at være en del af,” siger næstformand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget, Katrine Burmann.
Med strategien er der nu lagt en retning for, hvordan konkrete kunstprojekter kan bidrage til at binde byens havn og bymidte endnu tættere sammen og skabe rammer for relevante fællesskaber i de kommende år.
Se kunsstrategien
Kontakter
Katrine BurmannNæstformand i Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget og medlem af Økonomiudvalget
Tlf:25182901bykb@guldborgsund.dkOle K. LarsenFormand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget i Guldborgsund Kommune
Tlf:25 18 03 98byokl@guldborgsund.dkBilleder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Tre store forfatterbesøg samlede knap 400 børn på Hovedbiblioteket i Nykøbing19.9.2025 08:12:42 CEST | Pressemeddelelse
Over tre spændende dage har knap 400 børn fra otte lokale skoler besøgt Hovedbiblioteket i Nykøbing og mødt nogle af Danmarks mest populære børnebogsforfattere.
Nyt liv til Væggerløse Forsamlingshus19.9.2025 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Foreningen Væggerløse Forsamlingshus får ejendommen overdraget i gave af Guldborgsund Kommune og modtager støtte til renovering og drift.
Syv plejehjemspladser til borgere med særlige behov19.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende behov for specialiseret, sundhedsfaglig støtte gør nu, at Guldborgsund Kommune opretter syv plejehjemspladser til borgere, der har brug for en plejebolig, hvor den sundhedsfaglige og socialpædagogiske indsats går i hånd i hånd.
Ny udsattestrategi – konkrete løsningsforslag og langt sigte17.9.2025 13:20:08 CEST | Pressemeddelelse
Socialudvalget har i samarbejdet med en lang række repræsentanter på socialområdet udarbejdet en ny udsattestrategi, der skal sætte ekstra fokus på at forbedre livsvilkårene for voksne og familier, der befinder sig i socialt udsatte livspositioner.
Udvalg vil sikre plads til alle distriktets skolebørn på ny, svanemærket skole16.9.2025 08:29:41 CEST | Pressemeddelelse
Børn og Skoleudvalget lægger op til, at alle de elever, der hører til i distriktet under den nye Sundskole, kan begynde i en tosporet skole.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum