Mejeriprisen 2025 uddelt til ambitiøse aktører
17.9.2025 06:30:00 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Til Fødevaredagen 2025, arrangeret af Landbrug & Fødevarer, blev Mejeriprisen 2025 uddelt. Det hele fandt sted i skønne omgivelser på Hindsgavl Slot.
I et stærkt felt af butikskæder, der alle har sat barren højt for mejerikategorien, var det til sidst Sebastian Vinther, regionschef i Netto og Kristine Pilgaard, kommercial direktør i MENY, der kunne lade sig hylde som vindere og modtage branchens anerkendelse.

Mejeriprisen er en hyldest til de kæder, der formår at udvikle mejeriafdelinger og skabe salg og kundeoplevelser, der rækker ud over den klassiske mejerihylde. Flere butikskæder viser i dag, hvordan mejeriafdelingen kan være et strategisk omdrejningspunkt i butikken - et sted, hvor der skabes inspiration, mersalg og nye madoplevelser gennem sameksponering, kreativt sortiment og fokus på krydssalg.
I 2025 er Mejeriprisen blevet uddelt efter et nyt koncept. Forbrugerne har fået en stemme. Prisen er nu landsdækkende og har særligt fokus på kundeoplevelsen. Det er alle kædens mejeriafdelinger, der er nomineret, hvilket har gjort Mejeriprisen mere relevant for forbrugerne og for butikskædens profilering.
Årets vindere
Prisen gik i år til to butikskæder, i henholdsvis kategorierne Discount og Supermarked/Hypermarked. Kæderne formår på hver deres måde at løfte mejerikategorien og skabe synergi på tværs af butikken. Hos vinderne fremstår mejeriafdelingerne indbydende, veltrimmede og med et bredt udvalg af altid friske varer. Sortimentet er tilpasset kundernes behov og sæsonernes rytme – og kæderne arbejder målrettet med at inspirere kunderne til nye måder at bruge mejeriprodukter på.
”Formålet med Mejeriprisen er at fremhæve de mejeriafdelinger, der ikke blot leverer varer til hylderne, men som formår at iscenesætte kategorien, skabe mersalg og give kunderne en oplevelse, der får dem til at komme igen. Det handler om at tænke ud af boksen og bruge mejeriprodukter som inspiration til hele måltidet – fra oste i tapas til smagsgivere i grønne retter,” siger Mette Jasper Gammicchia, afdelingschef for Marked, Fødevarer & Gastronomi i Landbrug & Fødevarer.
Vinder Sebastian Vinther, regionschef i Netto, vinder i kategorien Discount. Han udtaler:
- I Netto vil vi gerne være relevant for alle. Der er mange Netto'er og vi vil gerne være relevante for alle. Det synes jeg vi gør ved at stå sammen om et sortiment, som vi er ekstremt stolte af.
Kristine Pilgaard, kommercial direktør i MENY, vinder i kategorien Super-/Hypermarked. Hun udtaler:
- MENY adskiller sig på en række vigtige parametre ift. markedet. Ikke bare på Mejeri, men på samtlige kategorier. Det er noget vi har arbejdet dedikeret med over det seneste års tid i samarbejde med vores tætte partnere, for netop at skabe et inspirerende kundemøde, der gør det nemt for forbrugerne at navigere og også prøve nogle nye mejerivarer.
De nominerede til Mejeriprisen i 2025
Nominerede til Mejeriprisen i kategorien ’Discount’:
- Netto
- Rema 1000
- Lidl
Nominerede til Mejeriprisen i kategorien Supermarked/Hypermarked:
- Bilka
- Meny
- Kvickly
En pris med branchefokus
Mejeriprodukter - fra drikkemælk og syrnede produkter til smør og ost - er en favorit blandt danske forbrugere. Derfor er Mejeriprisen med til at synliggøre og hylde de butikskæder der formår at løfte mejeriafdelingen med inspiration, stort sortimentsudvalg og stærke kundeoplevelser.
Uddelingen af Mejeriprisen er støttet af Mælkeafgiftsfonden
For yderligere information, kontakt:
Landbrug & Fødevarers presseafdeling
Mail: presse@lf.dk
Telefon: +45 33 39 45 20
Mette Gammicchia, Afdelingschef, Marked, Fødevarer & Gastronomi og ansvarlig for Mejeriprisen 2025
Landbrug & Fødevarer
Mail: mjg@lf.dk
Find flere billeder og mere information på: https://goderaavarer.dk/aktuelt/priser-konkurrencer/foedevarepriser/mejeriprisen/
Billeder


Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Nu er der åbent for indstillinger til årets kokkekonkurrencer 20269.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026.
L&F Gris: Svær fremtid for griseproduktionen i Danmark2.6.2026 19:51:46 CEST | Pressemeddelelse
Det står klart nu, hvor regeringen har præsenteret regeringsgrundlaget. Men grisesektoren er også klar til at tage ansvar for erhvervets fremtid.
L&F: En svær opgave vi står overfor2.6.2026 18:55:55 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt regeringsgrundlag er fremlagt og det er svær læsning for landbruget.
Der er brug for en national task force for naturpleje28.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for afgræsning af mange flere naturarealer, end der bliver afgræsset i dag. Hvis det skal ske, så er der brug for politisk handling. Derfor foreslår Landbrug & Fødevarer, at der nedsættes en national task force for naturpleje, som skal sætte retning for fremtidens naturpleje og finde løsninger på de mange barrierer, der forhindrer, at flere i dag vælger naturpleje som driftsgren.
Søstrene Grenes kantine i Taghaven løber med sejren ved Kantineprisens cook off 202622.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum