Energinet

Nu begynder byggeriet af en ny højspændingsstation nær Svinninge på Midtsjælland

Del

Energinet bygger en ny 132 kV højspændingsstation nord for den eksisterende station ved Torslunde nær Svinninge på Midtsjælland. I dag holder Energinet til på distributionsselskabet Cerius’ stationsområde, men skal fremover have sin egen højspændingsstation. Byggeriet går i gang i midten af september i år og forventes at være afsluttet i 2027.

Foto af et luftanlæg fra højspændingsstationen ved Herslev.
Fotoet er fra Herslev Højspændingsstation, og viser et luftanlæg, som der også kommer på den ny station ved Torslunde. Energinet

Energinet moderniserer, udvider og forstærker elnettet i disse år. Det gælder i høj grad også på Midt- og Vestsjælland, hvor flere anlægsprojekter er på vej.

Eksempelvis bygger Energinet en ny højspændingsstation ved Torslunde nær Svinninge på Midtsjælland. Det er en såkaldt 132 kilovolt (kV) højspændingsstation, der er væsentlig for forsyningen af Cerius Elnet A/S’ underliggende 50 kV-net. Stationen skal også aftage strøm fra den forventede stigende produktion af vedvarende energi. 

Tidligere har Energinets højspændingsstation ligget inde på Cerius’ stationsområde, men nu får Energinets sit eget stationsområde lige nord for gamle station.

Sådan bliver højspændingsstationen indrettet

Højspændingsstationen måler 275 meter i længden og 120 meter i bredden og dækker et areal på ca. 3,3 hektar. Der bliver bygget et såkaldt AIS-anlæg (Air Insulated Switchgear), som betyder, at højspændingsfelterne står udendørs. Der bliver 14 felter og plads til udvidelse.

Derudover bygges en stationsbygning, hvorfra anlægget kan betjenes. Der kommer lynfangsmaster og to regnvandsopsamlingsbassiner. 

Rundt om stationen etableres der mod øst, syd og vest en jordvold i en højde på 1,5-2 meter. Jordvolden skal hjælpe til at afskærme stationen fra omgivelserne. Der etableres desuden rundt om stationen et plantebælte, delvist ovenpå jordvolden, som har en minimumsbredde på ca. 7,5 meter. Beplantningsbæltet mod syd er bredere. Beplantningsbæltet bliver et tæt, fritvoksende læhegn, og består af hjemmehørende træer og buske, der er almindeligt anvendt i læhegn i det åbne land i det nordvestsjællandske område.

Beplantningen skal i kombination med jordvolden begrænse de visuelle gener for naboerne. Der etableres også to fordampningsbassiner til håndtering af overfladevand i området.

Højspændingsstationen bliver koblet på Energinets 132 kV luftledninger via jordkabler, som passerer lidt mod syd og fra nord nær den gamle højspændingsstation.

Desuden skal Nexel, som er Cerius’ Elnets anlægsselskab, etablere en 50 kV kabelforbindelse mellem deres station og Energinets nye højspændingsstation.

Anlægsarbejdet går i gang i september

Planlægningen har været længe undervejs, og Energinets entreprenør forventes at starte op på byggearbejdet ved Torslunde i midten af september.

Energinet har modtaget alle de nødvendige tilladelser, og entreprenøren begynder at gøre klar på byggepladsen i løbet af denne uge (uge 37).

Den foreløbige tidsplan med udvalgte aktiviteter er i store træk sådan:

  • September 2025: Planlagt opstart af byggepladsen. Entreprenøren får adgang til området
  • Februar 2026: Levering af den første transformer på stationen
  • April 2026: Stationsbygning færdigbygget
  • Juni 2026: Færdiggørelse af beplantningsbælter
  • September 2026: Levering af den anden transformer på stationen
  • September 2026 - juni 2027: Montagearbejder af stål og kabler
  • Andet halvår 2027: Gammelt udstyr på eksisterende station fjernes
  • Oktober 2027: Den nye station sættes i drift
  • December 2027: Projektet er færdigt og overdrages til driftsafdelingen


Dialog med lokalområdet

Borgerne nær højspændingsstationen har givet flere input til projektet, som Energinet har indarbejdet i projektet. Blandet andet kommer der en jordvold rundt om stationen, og beplantningen rundt om stationen bliver udført så tidligt som muligt efter ønske fra borgerne. Borgerne er desuden informeret om opstarten på anlægsarbejdet i september.

Anlægsarbejdet forventes at ville medføre forøget trafik. For at aflaste lokalområdet laves en indkørsel til byggepladsen fra Holbæk Landevejen (155). Trafiksikkerheden ved ind- og udkørslen vil løbende blive evalueret i samråd med entreprenøren NCC og Holbæk kommune.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Foto af et luftanlæg fra højspændingsstationen ved Herslev.
Fotoet er fra Herslev Højspændingsstation, og viser et luftanlæg, som der også kommer på den ny station ved Torslunde.
Energinet
Download

Links

Om Energinet

Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger. Læs mere på www.energinet.dk

Følg pressemeddelelser fra Energinet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Energinet

NYT OVERBLIK: Tre hovedårsager til nye forsinkelser i elnettet8.9.2025 09:09:41 CEST | Pressemeddelelse

Energinet arbejder hårdt på, at eltransmissionsprojekter skal bygges hurtigere. Men seneste status opgjort efter andet kvartal 2025 viser, at tidsplaner fortsat forsinkes. De væsentligste årsager er, at miljømyndighedernes sagsbehandlingstider fortsætter med at stige, at nogle netkunder selv ønsker mere tid og udskyder deres sol- og vindprojekter, og at Energinet og andre har udfordringer med at sikre fremdrift. Energinet offentliggør ny opgørelse med en række nøgletal, så alle løbende kan følge udviklingen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye